rejestracja w fit.plrejestracja
crosscore zumba fitness taniec poradnia dietetyczna super Pani twardziel sex i przemoc drabina jakuba fitness projektowanie stron internetowych

Zielona kawa a odchudzanie

Była moda na zieloną herbatę. Gdy ta już nieco spowszedniała, nadszedł czas na zieloną kawę. Jakie są jej właściwości? Czy zgodnie z informacjami docierającymi do nas z reklam, picie zielonej kawy może nas odchudzić, oczyścić z toksyn i odmłodzić? 

Wszystko o: zielona kawa

Zielona kawaKawa zielona to nic innego jak surowe, niepalone ziarno jagód kawowca. W porównaniu z kawą paloną jest ona bardziej cierpka i może zawierać nawet dwa razy więcej substancji drażniących. Surowa kawa jest dostępna w handlu z myślą o tych, którzy chcą wypalać ją samodzielnie. Nie poddana temu procesowi – nie nadaje się do picia. W produkcji kawy rozpuszczalnej oraz suplementów diety wykorzystuje się natomiast z powodzeniem ekstrakt zielonej kawy.

Źródło antyoksydantów

Produkty zawierające ekstrakt z zielonej kawy zachwalane są jako doskonałe źródło antyoksydantów. Nie oznacza to jednak, że kawa zielona zawiera więcej tych dobroczynnych związków niż kawa czarna. Proces palenia kawy bez wątpienia wpływa na jej skład. Wysoka temperatura powoduje, że niektóre związki fenolowe ulegają zniszczeniu. Z drugiej strony na skutek serii reakcji chemicznym zachodzących pod wpływem ciepła kawa zostaje wzbogacona w inne składniki, które pełnią rolę antyoksydantów. Jak się okazuje najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne wykazują nie kawy zielone, ale te poddane prażeniu w niższej temperaturze (tzw. kawy o jasny i średni stopień palenia). Propagatorzy zielonej kawy skupiają się jednak nie na wszystkich, ale głównie na jednym z zawartych w niej antyoksydantów, a mianowicie – kwasie chlorogenowym.

Kwas chlorogenowy

Surowa kawa wyróżnia się tym, że zawiera więcej kwasu chlorogenowego niż palona. Kwas chlorogenowy (znany również jako kwas kawoilochinowy) jest poza kofeiną, jedną z najczęściej wymienianych substancji aktywnych występujących w kawie. Zalicza się go do polifenoli, a ściślej – fenolokwasów, jest silnym przeciwutleniaczem i może hamować rozwój różnych schorzeń. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych, kwas chlorogenowy oraz jego pochodne wykazują działania hepatoprotekcyjne (chroniące wątrobę, ułatwiające jej regenerację), hipoglikemiczne (obniżające poziom glukozy we krwi) oraz hamuje rozwój wirusów.

Sposób na odchudzanie

Zielona kawa nie wzbudzałaby tak dużego zainteresowania, gdyby nie wyniki badań wskazujących na to, że pozyskiwany z niej ekstrakt może wspomagać odchudzanie. Zawarty w nim kwas chlorogenowy zmniejsza wchłanianie glukozy, przez co zmniejsza kumulację w organizmie zapasów węglowodanów i tłuszczów oraz sprzyja nasileniu spalania tkanki tłuszczowej. Efekt ten dodatkowo wzmacniany jest przez kofeinę, która od dawna zaliczana jest do substancji pobudzających metabolizm (tu trzeba zaznaczyć, że zawartość kofeiny w kawie surowej nie jest szczególnie wysoka, a wręcz około 5% niższa niż w kawie palonej). Mimo, że dotychczasowe wyniki badań wzbudzają entuzjazm, naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, choćby po to, aby ocenić działanie ekstraktu surowej kawy podczas długotrwałego odchudzania. Jeśli zdecydujemy się sprawdzić na sobie działanie zielonej kawy, pamiętajmy, że sama kawa nas nie odchudzi (efekt będzie minimalny). Aby odchudzanie było skuteczne najważniejsza jest niskokaloryczna dieta i aktywności fizyczna.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

tagi: kwas chlorogenowy, zielona kwa, kofeina, kawa palona, polifenole, odchudzanie, antyodsydanty, ekstrakt z zielonej kawy
Skomentuj ten artykuł Wszystkie komentarze Zobacz inne dyskusje
Zielona kawa rzeczywiście działa, zobaczcie to - ezielonakawa.pl To musi być przede wszystkim produkt oryginalny. Na podróbce się nie odchudzicie. Jeśli będzie oryginalny to wszystko pójdzie zgodnie z planem - nie kupujcie podróbek, same problemy!

ulises | 2013.09.16, 13:50:02
świetna jest ta zielona kawa na odchudzanie, ja stosuję ją i widze efekty a kupuje na ymt24pl w dobrej cenie. polecam kazdemu ;)

mayaa | 2015.05.13, 14:05:05
POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:
Wiosenne postanowienia – skończ z drakońską diet
Wiosenne postanowienia – skończ z drakońską diet
Jak wytrwać w diecie - 5 sposobów
Jak wytrwać w diecie - 5 sposobów
Modne diety odchudzające - czy są skuteczne?
Modne diety odchudzające - czy są skuteczne?
Chcesz mieć płaski brzuch? Musisz to jeść!
Chcesz mieć płaski brzuch? Musisz to jeść!
Odchudzaj się według typu osobowości
Odchudzaj się według typu osobowości
Czas na odchudzanie
Czas na odchudzanie
Jak uniknąć efektu jo-jo?
Jak uniknąć efektu jo-jo?
Apetyt na głodówkę
Apetyt na głodówkę
Dieta oczyszczająca na wiele sposobów
Dieta oczyszczająca na wiele sposobów
Odchudzanie ze wspomaganiem
Odchudzanie ze wspomaganiem