rejestracja w fit.plrejestracja
crosscore zumba fitness taniec poradnia dietetyczna super Pani twardziel sex i przemoc drabina jakuba fitness projektowanie stron internetowych

Typy otyłości

Otyłość to poważny problem cywilizacyjny. Prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób. Warto poznać podstawowe typy otyłości

Główne typy otyłości to otyłość typu gruszka i typu jabłko. Otyłość typu "gruszka" - (udowo-pośladkowa) częściej występuje u kobiet. Otyłość typu "jabłko" - (inne określenia: otyłość brzuszna, wisceralna - tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest głównie wewnątrz jamy brzusznej) częściej dotyczy mężczyzn.

Różnice częstości występowania powyższych typów otyłości, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi.

W otyłości typu "jabłka" występuje większe ryzyko chorób towarzyszących. Częściej pojawiają się zaburzenia metaboliczne, prowadzące do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, cukrzycy i innych chorób układu krążenia. Sylwetka charakteryzuje się szerokimi i zaokrąglonymi ramionami, szeroką klatką piersiową, z wyraźnie zaznaczonymi, nawet u mężczyzn, piersiami (przy tym typie budowy u kobiet są one zawsze dość duże). Talia słabo zarysowana, brzuch wydatny. Nogi dość długie i smukłe. Tłuszczyk odkłada się głównie na brzuchu.

U kobiet w okresie pomenopauzalnym ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej staje się podobne jak w grupie mężczyzn w związku z ustaniem produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki .Czym się charakteryzuje sylwetka? Górna część ciała jest dość drobna, ramiona szczupłe, talia wąska. Natomiast biodra, pośladki i uda obfite, bo na nich odkłada się tkanka tłuszczowa. I najtrudniej je wyszczuplić. Ten problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

[-------]

Otyłość u kobiet, czyli otyłość udowo-pośladkowa powoduje, ze nadmiar tkanki tłuszczowej lokalizuje się w okolicy ud i pośladków. Rozmieszczenie tłuszczu uwarunkowane jest płcią oraz czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. U kobiet, które znalazły się w okresie przekwitania również może wystąpić otyłość brzuszna.

Otyłość u mężczyzn wygląda inaczej niż u kobiet. Przede wszystkim u panów nadmiar tłuszczu odkłada się w okolicach brzucha, wówczas mówimy o otyłości wisceralnej lub brzusznej. Osoby, u których występuje otyłość typu jabłko bardziej są narażone na wystąpienie problemów metabolicznych, nadciśnienia tętniczego. Otyłość współwystępuje z chorobą wieńcową, cukrzycą, a także innymi chorobami układu krążenia.

By określić nasz typ otyłości należy zbadać stosunek obwodu talii do bioder. Obwód talii mierzymy w połowie między dolnym brzegiem żeber, a górną częścią kości biodrowej, czyli w najwęższym jej punkcie. Biodra należy zmierzyć w miejscu, w którym są najszersze. Wymiary podaje się w centymetrach. Obwód talii dzieli się przez obwód bioder. Jest to wskaźnik WHR.

Jeżeli u kobiet jest on wyższy lub równy 0,8 wówczas mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Jeżeli natomiast czynnik WHR jest niższy niż 0,8, jest to otyłość udowo-pośladkowa. U mężczyzn wynik graniczny to 1,0. Jeżeli wskaźnik jest wyższy lub równy 1,0, mamy do czynienia z typem wisceralnym. Niższy wskaźnik oznacza otyłość udowo-pośladkową.

Sprawdź swój wskaźnik WHR

www.fit.pl
 

tagi:
Skomentuj ten artykuł Wszystkie komentarze Zobacz inne dyskusje


Anonimowy |
POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:
ABC zdrowego odchudzania
ABC zdrowego odchudzania
Dietetycy alrmują! Jemy za dużo
Dietetycy alrmują! Jemy za dużo
Współczesny zabójca – nadwaga
Współczesny zabójca – nadwaga
Złe nawyki żywieniowe w dzieciństwie a otyłość
Złe nawyki żywieniowe w dzieciństwie a otyłość
7 powodów, dla których warto utrzymać szczupłą sylwetkę
7 powodów, dla których warto utrzymać szczupłą sylwetkę
Nadwaga a otyłość
Nadwaga a otyłość
Cholesterol dobry dla mięśni
Cholesterol dobry dla mięśni
Dla odchudzających się
Dla odchudzających się
Wskaźnik masy ciała
Wskaźnik masy ciała
Reakcje organizmu
Reakcje organizmu