Coraz więcej pijących kobiet w ciąży

Według badań TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców w ramach kampanii edukacyjnej „Lepszy Start dla Twojego dziecka”, co dziesiąta kobieta spożywa alkohol w czasie ciąży  
fit.pl
2010-09-10 00:00
Udostępnij
Coraz więcej pijących kobiet w ciąży
nodrinkwomenZ kolei 14% badanych jest zdania, że niewielkie ilości alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży nie szkodzą ani jej, ani dziecku. Aż 34% Polaków deklaruje, że było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol.

To druzgoczący wniosek badanych, skoro nawet niewielka ilość alkoholu może poważnie uszkodzić płód a nawet doprowadzić do jego śmierci. Polski Przemysł Spirytusowy prowadzi cykliczne kampanie „Lepszy start twojego dziecka” została powołana by szerzyć wiedzę i profilaktykę zdrowego stylu życia wśród kobiet a także uświadamiać kobiety czym jest (FAS), czyli Alkoholowy Zespół Płodowy.

Kampania ma także zwrócić kobietom uwagę, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu niegroźnej dla jej dziecka, dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania wśród kobiet.


Naszym celem jest zerwanie ze stereotypem, że FAS to wyłącznie problem rodzin patologicznych. Kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka” ma przeciwdziałać wciąż obecnej w społeczeństwie akceptacji dla picia przez kobiety w ciąży niewielkich ilości alkoholu. Mimo iż większość Polaków ma świadomość, że nie należy spożywać alkoholu w trakcie ciąży, to i tak fakt akceptowania takich postaw przez 10% społeczeństwa stanowi bardzo wysoki odsetek – jak podkreślają organizatorzy.

[-------]

womendrinkin 1Zastraszające są także wyniki badań, które pokazują, że alkohol pije co dziesiąta ciężarna. Najczęściej sięgają one po wino (46%) i piwo (41%), rzadziej wódkę (8%) lub inne alkohole (16%). Badane były zdania, że kobiety w ciąży najczęściej piją dla towarzystwa (37%) lub po prostu dla przyjemności (35%), czasem dlatego, że są częstowane (13%) lub z głupoty (3%).


Najczęściej wymienianym miejscem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są przyjęcia domowe (64%), rzadziej, zdaniem kobiet w ciąży, ma to miejsce „na mieście” – w pubach, restauracjach czy kawiarniach (14%) lub w wyniku podpijania alkoholu z kieliszka partnera (9%), sporadycznie pojawiały się opinie, że kobiety w ciąży piją w samotności (4%).


Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak nawet mały łyk alkoholu może oddziaływać na ich potomstwo. Alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu, wystąpienia wad wrodzonych. Stwierdzone zostało występowanie Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS, czyli zespołu zaburzeń fizycznych i umysłowych u dziecka, które są efektem spożywania przez ciężarną alkoholu.

Dzieci , kótre urodzą się z FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, który może zostać uszkodzony już w łonie matki, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka.

www.fit.pl