Po narodzinach dziecka rodzice pełnią w jego życiu funkcję opiekuńczo-wychowawczą. Do ich zadań należy zapewnienie dziecku doskonałych warunków do wszechstronnego rozwoju intelektualnego i ruchowego
fit.pl
2011-11-23 00:00
Udostępnij
Dziecięce mistrzostwo sportowe
Pierwsze słowa, posługiwanie się widelcem czy kopnięcie piłki to niektóre rzeczy pokazywane maluchom w rodzinnym domu. Rodzice są pierwszymi nauczycielami, wychowawcami oraz trenerami dzieci.

Z zadowoleniem patrzymy na sytuację, gdy od małego dziecko nauczane jest rzucać piłkę, swobodnie biegać, pluskać się w basenie czy jeździć na rowerze. Postawa rodzica-sportowca jest tutaj godna pochwalenia i wyróżnienia. Zdarza się jednak dosyć często, że dziecko w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym ma zaplanowaną drogę do tytułowego „mistrzostwa sportowego”. Rodzice, widząc jak „łatwo” i dużo zarabiają topowi sportowcy, od najmłodszych lat kierują swoje pociechy na specjalistyczne treningi. Ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe czy nadmierne egzekwowanie pojedynczego elementu potrzebnego w danej dyscyplinie sportu, nie tylko są zbędne dla dzieci w wieku 6-10 lat, ale również zaburzają prawidłowy rozwój psycho-fizyczny maluchów.

W wieku wczesnoszkolnym do wielkich wyczynów jest jeszcze daleko. Tymczasem sport dla dzieci w to nic innego jak po prostu zabawa! Radość, ruch, a także nauka współpracy w grupie i możliwość spożytkowania energii, której pod dostatkiem w tak młodych organizmach.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy sportowe, fitness dla dzieci – właśnie te „dyscypliny” równomiernie rozwijają wszystkie partie dziecięcego organizmu. Dzięki nim nasze pociechy kształtują sprawność całego ciała, zmysł równowagi, koordynację ruchów, zwinność, plastyczność i precyzję.

Poza czynnikami czysto fizycznymi kształtuje się również mentalność maluchów. Gry i zabawy sportowe pokazują, że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać radość. Uczą wytrwałości i systematyczności w dążeniu do celu. Pozwalają na eksplozję radości po zwycięstwach oraz uczą umiejętności przegrywania i chęci poprawiania swoich rekordów. Dzięki zabawom w gronie rówieśników dzieci kształtują odpowiedzialność za siebie i kolegów, pokonują własne słabości oraz uczą się podejmować samodzielne decyzje.

Dajmy dzieciom możliwość spróbowania każdej dyscypliny sportu i samodzielnego wyboru jednej z nich w późniejszym wieku. Pamiętajmy, że to właśnie ogólna sprawność fizyczna jest podwaliną i czynnikiem warunkującym sukces w każdej dyscyplinie sportowej. Pozwólmy na niezapomniane, pełne śmiechu i „szaleństw” sportowe zmagania.

Czas szybko leci, kiedy dzieci mają się bawić jeśli nie teraz?


Agnieszka Polaczuk

www.fitkidstudio.pl

www.dziecko.fit.pl