O właściwościach spożywania awokado napisano i powiedziano bardzo dużo. Mało osób jednak wie, jak wiele przydatnych właściwości ma pestka z awokado. Pestka awokado to dla wielu z nas odpad, po którym nie spodziewałybyśmy się zbyt wielu możliwych zastosowań. Jeśli więc masz w zwyczaju wyrzucać ją bez najmniejszego zastanowienia, to nadszedł czas na zmianę. Dlaczego?
Aleksandra Załęska
2024-01-12 12:00
Udostępnij
Jak wykorzystać pestkę awokado?

Przydatne właściwości pestki awokado

Pestka awokado ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Oznacza to, że jest w stanie neutralizować wszelkie mikroorganizmy, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo pestki awocado zawierają związki, pobudzające nasz metabolizm. Saponiny pozwalają również walczyć ze złym cholesterolem. Pestka z awokado jest bogata w witaminę C, a także w minerały takie jak: magnez czy wapń.

Pestkę z awocado zaleca się stosować jako suplement diety lub w produktach kosmetycznych.

Pestka awokado - jak ją przygotować?

Zanim weźmiemy się do obróbki pestki powinniśmy obrać ją z brązowej skórki i pozostawić do wyschnięcia. Zetrzyj pestkę na tarce, a następnie zmiel. Zmieloną pesktę wysyp na papier do pieczenia i umieść ją w piekarniku nastawionym na niską temperaturę i piecz około godzinę. Możesz upiec pestkę w całości.  Wówczas będziesz potrzebowała około 2 godzin na pieczenie. Możesz zetrzeć pestkę na tarce po upieczeniu. Nie zaleca się spożywania surowej pestki awokado.

Pestka awokado jako suplement diety

W przypadku otyłości, miażdżycy czy nadciśnienia, zaleca się spożywanie pestki awokado. Można ją spożywać także w trakcie grypy/przeziębienia lub problemów trawiennych. Tarta pestka zwykle dodawana jest do sałatek, koktajli czy innych potraw.

  • Sałatka. Wszystkie rodzaje sałatek smakują wspaniale ze startymi nasionami awokado. Pokrój ulubione warzywa na kawałki i dodaj trochę zmielonej pestki. Możesz również dodać jajka, gotowane mięso lub ryby.
  • Smoothie. 2 szklanki mleka migdałowego, banana, selera, szpinak i 1 łyżeczkę proszku z awokado umieść w blenderze kielichowym i wszystko wymieszaj. Pestk a z awokado sprawdzi się świetnie jako dodatek do  wielu koktajli, ale pamiętaj, że nasiona awokado są dość gorzkie, więc lepiej dodać coś słodkiego.
  • Zupa krem. Podsmaż cebulę, dodaj miąższ awokado i 50 ml bulionu warzywnego. Poczekaj, aż zupa zacznie się gotować i zmiksuj ją za pomocą blendera. Wlej zupę do misek i posyp ją tartymi nasionami awokado.

Pestka awokado w kosmetyce

Dzięki działaniu antybakteryjnemu, pestka świetni radzi sobie z trądzikiem, tłustymi włosami i łupieżem. Ma dobroczynny wpływ na poprawę kolorytu skóry i odżywia włosy.

Przepisy :

  • Peeling.  Zmieszaj starte nasiona awokado z mieloną kawą, dodaj sól morską i nakładaj na skórę delikatnymi ruchami.
  • Krem do wysuszania zmian na skórze. Zmieszaj ciepłą wodę i starte nasiona, aż do uzyskania konsystencji pasty. Aby uzyskać lepszy efekt, dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Zastosuj krem tylko na pryszcze i pozostaw na 4-6 minut.
  • Maska na twarz. Wymieszaj zmieloną pestkę ze sproszkowaną glinką, dodaj trochę wody i nałóż na twarz unikając nakładania w okolicach oczu. Po 15 minutach umyj twarz i nałóż krem nawilżający.
  • Płukanie włosów. Do startej pestki dodaj około 1 litra wody. Zagotuj wodę w niskiej temperaturze przez 30 minut. Przefiltruj mieszaninę i spłucz włosy wodą po jej umyciu.