Trekkingowy e-bike – górskie wyprawy ze wspomaganiem

Wielokilometrowa jazda po bezdrożach może zmęczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników jednośladów. Dlatego planując zakup roweru trekkingowego, warto zwrócić uwagę na modele ze wspomaganiem elektrycznym. E-bike wspiera rowerzystów jeżdżących po drogach asfaltowych, a także tych preferujących nawierzchnię szutrową.
2019-07-25 00:00
Udostępnij
Trekkingowy e-bike – górskie wyprawy ze wspomaganiem

Rowery elektryczne (hybrydowe) to pojazdy, które – jak sama nazwa wskazuje – są wyposażone w silnik elektryczny. Mimo że coraz częściej spotyka się je na polskich drogach, w dalszym ciągu mylone są z motorowerami. Należy również zaznaczyć, że wbrew panującej opinii zostały stworzone nie tylko z myślą o jeździe po mieście – adresowane są również do zwolenników górskich wycieczek. W odróżnienie od skutera elektrycznego e-bike nie wyręcza użytkownika w pedałowaniu, a jedynie wspomaga go.

 

Jak działa trekkingowy e-bike

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami silnik e-roweru może mieć moc najwyżej 250 W. Wspiera rowerzystę do granicy 25 km/h, natomiast po przekroczeniu tej prędkości jest wyłączany. Ponadto silnik jest uruchamiany n wyłącznie wtedy, kiedy rowerzysta zaczyna pedałować. Mechanizm napędowy obsługuje się podobnie do przerzutek. Istnieje możliwość wyboru spośród kilku dostępnych trybów wspomagania – z większą lub mniejszą mocą – co pozwala na dostosowanie stopnia wspomagana do aktualnej kondycji czy też poziomu zmęczenia. Z e-roweru można korzystać tradycyjnie, poprzez napędzanie go wyłącznie siłą własnych mięśni i bez pomocy silnika, który można wyłączyć odpowiednim przyciskiem.

 

Konstrukcja e-rowerów trekkingowych

 

Konstrukcja e-rowerów, które można znaleźć np. w ofercie firmy Giant, nie różni się od budowy tradycyjnych jednośladów. Jej bazą jest wykonana z aluminium rama o geometrii sprzyjającej komfortowej jeździe po bezdrożach. Na uwagę zasługuje również „centrum dowodzenia” rowerów trekkingowych – kokpit, na który składa się kierownica o wygodnym gięciu i wspornik (tzw. mostek) z regulacją kąta nachylenia. Stałym wyposażeniem tego typu pojazdów powinno być również: oświetlenie, błotniki, stały bagażnik, osłonka łańcucha. Nierzadko e-rowery zaopatrzone są w sztycę amortyzowaną.

 

W przypadku e-roweru kluczowe znaczenie ma całkowicie bezobsługowy silnik, który bardzo często znajduje się w tylnej piaście pojazdu. Silnik zamontowany z tyłu zapewnia dużą przyczepność i minimalizuje ryzyko wystąpienia podsterownego poślizgu przy dużych prędkościach. Istnieje również możliwość wyboru e-roweru z silnikiem centralnym, który gwarantuje dobre rozłożenie masy na koła roweru. Rower elektryczny wyposażony jest również w baterię litowo-jonową (najczęściej w dwóch wersjach, dających napięcie 24 V lub 36 V) – to kolejny element, którego nie można znaleźć w tradycyjnym jednośladzie. Stanowi ona najważniejsze źródło napędu, wystarczające na kilkaset ładowań. Osoby, które lubią długie wycieczki powinny zaopatrzyć się w zapasową baterię. Mechanizmem odpowiedzialnym za sterowanie pracą całego pojazdu jest kontroler. Jego zadaniem jest przekazywanie energii z baterii do silnika.

zdjecie-2

Zalety rowerów trekkingowych ze wspomaganiem elektrycznym

 

Proponowane m.in. przez powstałą w Tajwanie firmę Giant trekkingowe e-rowery ułatwiają długie wycieczki górskie i pozwalają oszczędzić siły potrzebne do tego, aby pokonać teren obfitujący w trudności techniczne. Dają możliwość jazdy z prędkością 20–25 km/h nawet na terenie pagórkowatym lub wtedy, gdy bagażnik obciążony się sprzętem biwakowym. W zależności od warunków jazdy i modelu, e-rower może przejechać bez ładowania 50–100 km.

 

Trekkingowy e-rower to uniwersalny pojazd – jest w stanie sprawnie poruszać się zarówno po drodze asfaltowej, jak i szutrowej. Wspomaga wjazd na największe góry, a dzięki zgrabnej sylwetce daje możliwość na wjechanie na wąskie ścieżki. Pozwala na pokonanie tras, na które wcześniej nie wystarczało odwagi lub siły. Rower trekkingowy ze wspomaganiem elektrycznym adresowany jest też do osób, którym leży na sercu dbałość o środowisko naturalne, gdyż nie emituje zanieczyszczeń odpowiedzialnych np. za smog.

 

Podsumowując, rower elektryczny to sprzęt, który powinien mieć każdy, kto stawia na zdrowy i ekologiczny tryb życia. Pozwala na kontynuowanie podróży nawet wtedy, gdy nie starcza już sił.