rejestracja w fit.plrejestracja
crosscore zumba fitness taniec poradnia dietetyczna super Pani twardziel sex i przemoc drabina jakuba fitness projektowanie stron internetowych

Badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi

Potocznie cholesterolem nazywa się obecne w osoczu krwi pokrewne substancje lipidowe – lipoproteiny, w skład których między innymi wchodzi też cholesterol. Podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi, jest jednym z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego
 

Po co?

Badanie to wykrywa skłonności do miażdżycy naczyń krwionośnych i co za tym idzie, choroby wieńcowej i zawalu serca. Poziom cholesterolu ogólnego powinien zawierać się w granicach 3,6-5,2 mmol/l (138-200 mg%). Większą wartość diagnostyczną ma tak zwany lipogram, czyli oznaczenie poszczególnych frakcji cholesterolu: LDL, HDL i trójglicerydów.

Jak często?

Badanie zalecane u osób od 18 lata do 30 raz na pięć lat, później częściej, co trzy lata.

Na czym polega?

W najprostszej wersji polega na oznaczeniu ogólnego poziomu cholesterolu we krwi z pobranej żyły (na czczo). Poprzedniego dnia należy powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw, także picia alkoholu. Od ostatniego posiłku nie może upłynąć mniej niż 8 godzin. Przed wyjściem do laboratorium można jednak wypić szklankę przegotowanej wody. Krew do badania najczęściej pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym, ale można też z żyły na grzbiecie dłoni lub stopie. Używa się do tego celu igieł o różnej grubości, które są połączone ze specjalnymi pojemnikami na krew.


Gdzie i za ile?

Można je wykonać w każdym laboratorium analitycznym, zarówno prywatnym, jak i publicznym. Jeśli posiadamy skierowanie od lekarza rodzinnego wówczas będzie ono bezpłatne. Jeśli zdecydujemy się na zrobienie badania prywatnie wówczas zapłacimy ok. 20 złotych.

www.fit.pl
 

tagi: badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, badanie krwi, cholesterol, trójglicerydy
Skomentuj ten artykuł Wszystkie komentarze Zobacz inne dyskusje


Anonimowy |
POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:
Wymaz z gardła
Wymaz z gardła
Mammografia lub USG piersi
Mammografia lub USG piersi
Elektromiografia
Elektromiografia
Bronchoskopia
Bronchoskopia
Badanie wydolności żylnej
Badanie wydolności żylnej
Kolonoskopia
Kolonoskopia
Artroskopia
Artroskopia
Echo serca
Echo serca
RTG klatki piersiowej
RTG klatki piersiowej
Badanie EKG
Badanie EKG