fit.pl mobile logo

Active Face – rusz głową

Gimnastyka mięśni twarzy i szyi, jako sposób na zatrzymanie czasu zyskuje coraz większą popularność. To bezpieczna i zdecydowanie tańsza alternatywa dla metod ingerujących w nasz organizm z użyciem igły i skalpela. Ze względu na wzrastającą liczbę ludzi dotkniętych schorzeniami cywilizacyjnymi rośnie rola profilaktyki i zdrowego stylu życia. To zaś niesie za sobą perspektywy rozwoju branży fitness, wellness, dietetyki i trendu eko 
Jeśli mówimy, że jesteśmy tym co jemy, to jesteśmy również tym co wcieramy i aplikujemy naszemu ciału, skórze, paznokciom i włosom. Warto być konsekwentnym i na każdej płaszczyźnie z szacunkiem traktować swój organizm.

side%20to%20side%20-%20Kopia

Najbardziej zaniedbanymi treningowo częściami naszego ciała są stopy i mięśnie twarzy. Wynika to z małej świadomości roli ćwiczeń wzmacniających te obszary.

Niniejszy tekst dedykowany jest gimnastyce mięśni twarzy i szyi i na znaczeniu takich ćwiczeń się tu skoncentrujemy.

Gimnastyka mięśni twarzy funkcjonuje od dawna. Swój początek w świecie zachodnim miała we Francji i Stanach Zjednoczonych. W świecie wschodu jej historia jest pewno tak długa jak długa jest historia jogi. W Polsce pierwsze programy ćwiczeń pojawiły się kilka lat temu i wraz z nimi zaczęła kiełkować nowa gałąź rekreacji i bezpiecznej pielęgnacji twarzy: fitness twarzy.

Fitness twarzy koncentruje się głównie na działaniach przeciwstarzeniowych, modelowaniu owalu twarzy i spłycaniu zmarszczek. W tej dziedzinie jest jednak miejsce na rozłożenie uwagi dodatkowo na ćwiczenia stabilizujące odcinek szyjny kręgosłupa i odciążające obręcz barkową. Nie sposób również nie wykorzystać ćwiczeń usprawniających mięśnie oczu i relaksujących wzrok.

Takie spojrzenie na temat i współpraca z fizjoterapeutką zaowocowała powstaniem programu Active Face.

Active Face to holistyczny program obejmujący aktywności dla mięśni twarzy i szyi.

o%20-%20Kopia

Wykorzystane w programie metody zostały dobrane tak, aby w efekcie następowało modelowanie twarzy, spłycanie istniejących zmarszczek i zapobieganie nowym. Celem jest również zastosowanie profilaktyki napięć w obrębie głowy i szyi, relaks dla oczu.

Active Face opiera się na nastepujących założeniach:

1. Natura i bezinwazyjność.
2. Prawidłowa postawa to filar dla odpowiednio ustawionej szyi i głowy. Nauka prawidłowego ustawienie ciała ma niezaprzeczalny wpływ na naszą sylwetkę, jej symetrię i stabilizację kręgosłupa. W przypadku braku aktywności fizycznej słabną nasze mięśnie i ścięgna, sylwetka ,,kurczy się’’, skóra wiotczeje i poddaje się sile ciążenia.
3. Holistyczne podejście do treningu zakłada korzystanie z metod łączących w sobie różne formy aktywności; ćwiczenia, elementy akupresury i automasażu.
4. Znaczenie relaksacji. Zrelaksowane ciało, to również piękniejsza, pozbawiona napięć twarz. Wykorzystując techniki relaksacyjne a także wizualizacje powodujemy, że nasze mięśnie odprężają się, a twarz wydaje się łagodniejsza w zarysie. Mięśnie wyrazowe mają to do siebie, że utrwalają najczęściej wyrażane emocje. Nawet te niekontrolowane.

Jak to działa:

Dla zrozumienia mechanizmu działania ćwiczeń na powstrzymanie procesu starzenia musimy wiedzieć skąd się biorą zmarszczki i dlaczego z wiekiem zmienia się wyraz naszej twarzy.

Tu możemy mówić o wielu czynnikach, ale nas głównie interesują zmiany strukturalne.Na kształtowanie rysów twarzy mają wpływ powierzchnie chrząstek zlokalizowanych pod skórą nosa i uszu. To specjalny rodzaj tkanki łącznej - chrząstka sprężysta. Na niej opiera się powierzchnia skóry i następujące z wiekiem wiotczenie tych chrząstek znacząco wpływa na to jak kształtują się owal i rysy twarzy. Nawet niewielkie odkształcenie ich powierzchni postarza. Procesy te można spowolnić poprzez ćwiczenia mięśni mimicznych i masaże, które poprawiają ukrwienie w tym rejonie oraz spowalniają zmiany w chrząstkach.

Również mięśnie twarzy mają duży wpływ na kształtowanie się zmarszczek, owal i symetrię twarzy. Wynika to z ich specyfiki. Mięśnie te, określane mimicznymi zawiadują głównie mimiką twarzy, nadając jej wyraz odzwierciedlający stan psychiczny (radość, smutek, zdziwienie itd.) . Wynika to stąd, iż jeden z przyczepów ma swój początek na kośćcu a drugi wrośnięty jest w skórę. Są to mięśnie cienkie płaskie.

Gimnastyka mięśni twarzy oparta jest przede wszystkim na ćwiczeniach izometrycznych i oporowych. Skutkiem czego ma być przyrost włókien mięśniowych, co w konsekwencji wpływa na prawidłowe napięcie skóry. Program ćwiczeń został skonstruowany w taki sposób aby zachować równowagę pomiędzy wzmacnianiem struktur a ich relaksacją.

Fot.: Edyta Ber

Magdalena Rodak-Dębowska
www.balancestudio.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl