fit.pl mobile logo

Active Face – rusz głową

Gimnastyka mięśni twarzy i szyi, jako sposób na zatrzymanie czasu zyskuje coraz większą popularność. To bezpieczna i zdecydowanie tańsza alternatywa dla metod ingerujących w nasz organizm z użyciem igły i skalpela. Ze względu na wzrastającą liczbę ludzi dotkniętych schorzeniami cywilizacyjnymi rośnie rola profilaktyki i zdrowego stylu życia. To zaś niesie za sobą perspektywy rozwoju branży fitness, wellness, dietetyki i trendu eko 
Jeśli mówimy, że jesteśmy tym co jemy, to jesteśmy również tym co wcieramy i aplikujemy naszemu ciału, skórze, paznokciom i włosom. Warto być konsekwentnym i na każdej płaszczyźnie z szacunkiem traktować swój organizm.

side%20to%20side%20-%20Kopia

Najbardziej zaniedbanymi treningowo częściami naszego ciała są stopy i mięśnie twarzy. Wynika to z małej świadomości roli ćwiczeń wzmacniających te obszary.

Niniejszy tekst dedykowany jest gimnastyce mięśni twarzy i szyi i na znaczeniu takich ćwiczeń się tu skoncentrujemy.

Gimnastyka mięśni twarzy funkcjonuje od dawna. Swój początek w świecie zachodnim miała we Francji i Stanach Zjednoczonych. W świecie wschodu jej historia jest pewno tak długa jak długa jest historia jogi. W Polsce pierwsze programy ćwiczeń pojawiły się kilka lat temu i wraz z nimi zaczęła kiełkować nowa gałąź rekreacji i bezpiecznej pielęgnacji twarzy: fitness twarzy.

Fitness twarzy koncentruje się głównie na działaniach przeciwstarzeniowych, modelowaniu owalu twarzy i spłycaniu zmarszczek. W tej dziedzinie jest jednak miejsce na rozłożenie uwagi dodatkowo na ćwiczenia stabilizujące odcinek szyjny kręgosłupa i odciążające obręcz barkową. Nie sposób również nie wykorzystać ćwiczeń usprawniających mięśnie oczu i relaksujących wzrok.

Takie spojrzenie na temat i współpraca z fizjoterapeutką zaowocowała powstaniem programu Active Face.

Active Face to holistyczny program obejmujący aktywności dla mięśni twarzy i szyi.

o%20-%20Kopia

Wykorzystane w programie metody zostały dobrane tak, aby w efekcie następowało modelowanie twarzy, spłycanie istniejących zmarszczek i zapobieganie nowym. Celem jest również zastosowanie profilaktyki napięć w obrębie głowy i szyi, relaks dla oczu.

Active Face opiera się na nastepujących założeniach:

1. Natura i bezinwazyjność.
2. Prawidłowa postawa to filar dla odpowiednio ustawionej szyi i głowy. Nauka prawidłowego ustawienie ciała ma niezaprzeczalny wpływ na naszą sylwetkę, jej symetrię i stabilizację kręgosłupa. W przypadku braku aktywności fizycznej słabną nasze mięśnie i ścięgna, sylwetka ,,kurczy się’’, skóra wiotczeje i poddaje się sile ciążenia.
3. Holistyczne podejście do treningu zakłada korzystanie z metod łączących w sobie różne formy aktywności; ćwiczenia, elementy akupresury i automasażu.
4. Znaczenie relaksacji. Zrelaksowane ciało, to również piękniejsza, pozbawiona napięć twarz. Wykorzystując techniki relaksacyjne a także wizualizacje powodujemy, że nasze mięśnie odprężają się, a twarz wydaje się łagodniejsza w zarysie. Mięśnie wyrazowe mają to do siebie, że utrwalają najczęściej wyrażane emocje. Nawet te niekontrolowane.

Jak to działa:

Dla zrozumienia mechanizmu działania ćwiczeń na powstrzymanie procesu starzenia musimy wiedzieć skąd się biorą zmarszczki i dlaczego z wiekiem zmienia się wyraz naszej twarzy.

Tu możemy mówić o wielu czynnikach, ale nas głównie interesują zmiany strukturalne.Na kształtowanie rysów twarzy mają wpływ powierzchnie chrząstek zlokalizowanych pod skórą nosa i uszu. To specjalny rodzaj tkanki łącznej - chrząstka sprężysta. Na niej opiera się powierzchnia skóry i następujące z wiekiem wiotczenie tych chrząstek znacząco wpływa na to jak kształtują się owal i rysy twarzy. Nawet niewielkie odkształcenie ich powierzchni postarza. Procesy te można spowolnić poprzez ćwiczenia mięśni mimicznych i masaże, które poprawiają ukrwienie w tym rejonie oraz spowalniają zmiany w chrząstkach.

Również mięśnie twarzy mają duży wpływ na kształtowanie się zmarszczek, owal i symetrię twarzy. Wynika to z ich specyfiki. Mięśnie te, określane mimicznymi zawiadują głównie mimiką twarzy, nadając jej wyraz odzwierciedlający stan psychiczny (radość, smutek, zdziwienie itd.) . Wynika to stąd, iż jeden z przyczepów ma swój początek na kośćcu a drugi wrośnięty jest w skórę. Są to mięśnie cienkie płaskie.

Gimnastyka mięśni twarzy oparta jest przede wszystkim na ćwiczeniach izometrycznych i oporowych. Skutkiem czego ma być przyrost włókien mięśniowych, co w konsekwencji wpływa na prawidłowe napięcie skóry. Program ćwiczeń został skonstruowany w taki sposób aby zachować równowagę pomiędzy wzmacnianiem struktur a ich relaksacją.

Fot.: Edyta Ber

Magdalena Rodak-Dębowska
www.balancestudio.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl