Z dobrodziejstw pływania możemy korzystać niemal w każdej chwili, bowiem w większości miast są kryte baseny. Ale już wkrótce będziemy mogli pływać w pełnym słońcu, w jeziorze lub morzu. Warto dlatego przygotować się solidnie do sezonu, poprawić kondycję, wyrzeźbić sylwetkę aby latem móc zabłysnąć na plaży. Pamiętajmy, że pływanie wpływa również na nasze samopoczucie.
fit.pl
2006-05-23 00:00
Udostępnij
Aktywność tygodnia: pływanie
swimming1Z dobrodziejstw pływania możemy korzystać niemal w każdej chwili, bowiem w większości miast są kryte baseny. Ale już wkrótce będziemy mogli pływać w pełnym słońcu, w jeziorze lub morzu. Warto dlatego przygotować się solidnie do sezonu, poprawić kondycję, wyrzeźbić sylwetkę aby latem móc zabłysnąć na plaży. Pamiętajmy, że pływanie ma dobroczynny wpływ nie tylko na naszą formę ale tekże na nasze samopoczucie.

Pływanie jest uznawane za najzdrowsze ze wszystkich sportów. Może je uprawiać każdy bez względu na wiek i kondycję. Modeluje sylwetkę, odprężą, odchudza. Jest tylko jeden podstawowy warunek, należy naprawdę pływać a nie pluskać się w wodzie.

W wodzie z uwagi na jej temperaturę i ruch, zachodzi szybsze spalenie kalorii. W czasie półgodzinnego treningu spalamy 350 kalorii, czyli równowartość czekoladowego batonika z colą, porcji spaghetti czy dużych lodów z polewą czekoladową. Dlatego osoby, które mają kłopoty z nadwagą i chcą w krótkim czasie ją zmniejszyć powinny zacząć uprawiać pływanie. To również doskonały sposób na poprawę naszego humoru i odprężenie.

Pływając angażujemy układy: mięśniowy, oddechowy i krążenia. Doskonalimy je i rozwijamy. W czasie pływanie serce pracuje miarowo, dotleniane są płuca i cały organizm. Dlatego na pływalni do sił powracają zawałowcy, osoby po operacji kolan, kręgosłupa i nerwicowcy, którzy na basenie znajdują spokój i odprężenie.

Nie zależnie od stylu jakim pływamy, żabką, delfinem czy krulem, pracują wszystkie nasze mięśnie, także grzbietu i brzucha a więc te, które decydują o naszej postawie. Co najważniejsze, dyscyplina ta nie obciąża naszego kręgosłupa i naszego układu kostnego.

[-------] 

pywanieW pływaniu liczy się nie tylko techika ale i umiejętne dozowanie wysiłku. Szybkość, z jaką pokonujesz kolejne długości basenu, wcale nie zależy od częstotliwości wykonywanych przez ciebie ruchów w wodzie. Wręcz przeciwnie, im częściej i szybciej poruszasz ramionami, tym większy opór wody musisz pokonać.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca uprawianie tego sportu przynajmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum 30 minut. Jednak im więcej będziemy pływać, tym więcej korzyści przyniesie ono nam samym.

Ważne aby przed pływaniem zrobić sobie solidną rozgrzewkę która przygotuje nas do wytężonej aktywności fizycznej. Należy wykonać kilkanaście przysiadów, skłonów, dokładnych wymachów rękami i nogami oraz przeznaczyć kilka minut na bieganie. To zapewni mięśniom elastyczność i większą siłę. W ramach rozgrzewki możesz także przepłynąć powoli kilka długości basenu. Przeprowadzenie rozgrzewki w zasadzie eliminuje ryzyko kontuzji w trakcie treningu pływackiego.

Plywanie wpływa pozytywnie na całą nszą sylwetkę i dobrą kondycję. Ale chcą poprawić wygląd bioder, ud i nóg wykonujemy w wodzie marsze lub biegi z unoszeniem kolan jak najwyżej. To ćwieczenie możemy wykonywać również w miejscu. Tak samo dobry wpływ ma unoszenie na przemian nóg w przód i w tył, a także na boki. Oczywiscie wszystkie ćwiczenia wykonujemy zanurzeni w wodzie. Inna możliwość- stojąc w wodzie chwytamy rękoma za krawędź basenu i tak zawieszeni unosimy nogi do góry. To ćwiczenie wpływa świetnie na wygląd pośladków i brzucha.

Aby trening nie stał sie monotonny trzeba od samego początku wyznaczyć sobie konkretne cele, a nie pokonywać kolejne długości basenu aż do wyczerpania sił. Zmieniaj również od czasu do czasu technikę pływanie, aby angażować bardziej lub mniej kolejne partie ciała. Pamiętaj, że monotonny terning zanudzi najbardziej wytrwrwałego sportowca.

 

www.fit.pl