fit.pl mobile logo

Ćwiczenia na sesję. Jak rozruszać umysł?

Od niepamiętnych czasów ludzie starają się poprawić swoje zdolności fizyczne. Warto jednak pamiętać, że oprócz mięśni jest jeszcze umysł, który także powinno się trenować. Na co więc czekasz studencie?

Istnieje wiele ćwiczeń, które sukcesywnie mogą powiększać zdolności twojego umysłu i poprawić pięć jego głównych funkcji: zapamiętywanie, uwagę, język, umiejętności wizualno–przestrzenne oraz wykonawcze. Bardzo ważne jest ćwiczenie wszystkich pięciu dziedzin, by umysł i myślenie były ostre jak brzytwa. W szkole i na studiach sprawny umysł jest na wagę złota.

Oto pięć ćwiczeń, które pomogą ci wytrenować umysł:

1) Pamięć

Pamięć pełni kluczową role we wszystkich działaniach poznawczych (z czytaniem, wyciąganiem wniosków i zastanawianiem się włącznie). W obrębie ludzkiego mózgu działa kilka rodzajów pamięci. Wszystkie razem składają się na system poznawczy, o działaniu którego zdajemy sobie sprawę dopiero gdy zaczyna zawodzić.

Aby wyćwiczyć pamięć, potrzebne są częste treningi. Wbrew pozorom to łatwiejsze niż myślisz. Słuchanie muzyki to nie tylko sposób na relaks. Starając się zapamiętać słowa usłyszanej piosenki podnosisz poziom acetylocholiny – substancji, która pomaga w budowie mózgu i poprawia zdolności zapamiętywania.

Możesz zastosować odrobinę trudniejszą technikę. Spróbuj ubierać się i myć w kompletnej ciemności. Myj zęby mniej rozwiniętą ręką. W ten sposób powstaną nowe powiązania neuronowe wewnątrz mózgu.

2) Uwaga

Koncentracja jest niezbędna w większości codziennych czynności. Odpowiedni jej poziom pozwala skutecznie wykonywać kilka czynności jednocześnie, nawet mimo otaczającego nas hałasu. Możemy poprawić swoją uwagę przez zmianę schematów i rozkładów. Co jakiś czas zmieniaj drogę do pracy, przeorganizuj swoje biurko. Takie działania „wybudzą” twój umysł z przyzwyczajeń, zmuszając go do większej uwagi.

Wychodząc na poranny lub wieczorny jogging nie zapominaj słuchawek. Słuchanie radia lub muzyki w trakcie biegu nie pozwala skupić się na jednej czynności. Spróbuj też wykonywać działania matematyczne podczas jazdy samochodem (nie tylko obliczenia zużycia paliwa). Dzięki takim zabiegom zmusisz umysł do większego wysiłku.

3) Język

Zajęcia językowe sprawdzą twoją zdolność do rozpoznawania, zapamiętywania i rozumienia słów. Dzięki nim poprawisz płynność językową, gramatykę i zwiększysz zasób słownictwa. Jeśli będziesz trenował regularnie, twoja wiedza będzie powiększać się o nowe słowa i zwroty, a te, które już znasz będzie ci łatwiej przywołać z pamięci.

Jeśli jesteś fanem sportowej rubryki postaraj się przeczytać kilka artykułów z działu ekonomicznego. Zetkniesz się tam z obcym ci słownictwem, którego znaczenia będzie trzeba domyśleć się z kontekstu lub sprawdzić w słowniku.

W czasie wytężonego wysiłku umysłowego ważna jest także dieta. Zobacz co możesz jeść by usprawnić działanie mózgu.

4) Przestrzeń wizualna

Żyjemy w pełnym kolorów, trójwymiarowym świecie. Analiza sygnałów wizualnych jest niezbędna do interakcji z otoczeniem. Aby wytrenować tę funkcję wejdź do pokoju, wybierz 5 lub 10 przedmiotów. Wyjdź na zewnątrz i postaraj się przypomnieć przedmioty w tej samej kolejności, wyobrazić sobie, gdzie i obok czego leżą. Za łatwe? To pomyśl o przedmiotach dwie godziny po ich wyborze.

 
jescczynie
Gdy na kogoś czekasz lub po prostu ci się nudzi rozejrzyj się i w kilka sekund zapamiętaj wszystko, co widzisz. Odwróć się i przypomnij sobie, co i dokładnie w którym miejscu widziałeś. Możesz zapisać to na kartce, by potem odwrócić się i sprawdzić ilość błędów oraz brakujących przedmiotów. To proste ćwiczenie uczy zwracać większą uwagę na otaczającą cię przestrzeń.

5) Wykonywanie

Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, bez przerwy używasz logicznego myślenia - wyciągasz wnioski, zakładasz hipotezy i przewidujesz reakcje. Ciągle wytężasz swój umysł, by w jak najkrótszym czasie znaleźć rozwiązanie interesującego cię problemu (nawet tak błahego jak decyzja jeść czy nie jeść lub wybór krzesła, na którym usiąść).

Pomocne w rozwoju tej funkcji są... gry komputerowe. Oczywiście nikt nie każe ci włączać kolejnej siekanki, gdzie jedyną rzeczą, której nie musisz używać to mózg. Dobrym treningiem są gry wymagające od nas przewidywania, wyciągania wniosków i planowania, takie jak strategie, czy dobre przygodówki. Tym razem na pytanie „Znów grasz w te głupie gry?” możesz z czystym sumieniem odpowiedzieć: ”Nie, dziś trenuję funkcje wykonawcze mózgu”.

Rozwijaj ciało i umysł

Podobnie jak w przypadku wizyty na siłowni, trening umysłu i rozwijanie jego zdolności wymaga czasu. Odrobina cierpliwości, a na pewno zauważysz wyraźne efekty. Łatwiej będzie ci zapamiętać nowości, mało popularne słowa nie będą dla ciebie tajemnicą. Poprawisz zdolność koncentracji, więc roboty drogowe za oknem nie będą przeszkadzać ci w pracy. Chyba warto, prawda?

W czasie wytężonego wysiłku umysłowego ważna jest także dieta. Zobacz co możesz jeść by usprawnić działanie mózgu

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl. Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl