fit.pl mobile logo

Pasmo biodrowo-piszczelowe – rolować czy nie rolować? Oto jest pytanie

Jako, iż sam jestem fanem popularnego „wałka” postanowiłem się mocniej zagłębić w ten temat i osobny artykuł poświęcić na odpowiedź, na wyżej postawione pytanie. Rollery piankowe zyskują coraz bardziej na popularności. Udowodniono, że przywracają utracony zakres ruchu w określonych stawach i wielu z nas wierzy w ich możliwość rozmasowania obolałych mięśni i przyśpieszenia regeneracji Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli kiedyś używałeś rollera, używałeś go również na paśmie biodrowo-piszczelowym (łac. iliotibial band - IT band) za radą trenera czy jakiegoś biegacza. W porządku, każdy z nas był na tym etapie. Ale zrób mi przysługę, przestań maltretować swoje pasmo, to Twój przyjaciel, a Ty nie traktowałeś go odpowiednio.

Fakt, początkowo logicznym wydaje się rolowanie tego pasma. Rollery zwiększają zakres ruchu i zmniejszają bolesność. „Mam bardzo napięte pasma i moje kolana bolą, tak więc powinienem je rozwałkować aby rozwiązać ten problem, prawda?” Otóż nie. Jest wielce prawdopodobne, iż wyrządzasz w ten sposób więcej krzywdy niż pożytku i „dobijasz” już mocno nadwyrężony kawałek tkanki.

By zrozumieć czemu rolowanie pasma biodrowo-piszczelowego nie jest najlepszym pomysłem, musisz najpierw zrozumieć anatomię obręczy biodrowej i najczęstszych przyczyn prowadzących do problemów z w/w pasmem.

Po bokach swoich bioder masz kilka mięśni odpowiedzialnych za odwodzenie kończyny dolnej, czyli ruch w którym noga oddala się od osi Twojego ciała. Właściwie to gdy stoisz i podnosisz swoją nogę do boku bez wykręcania stopy lub przechylania tułowia w przeciwnym kierunku, właśnie wykonałeś ruch odwodzenia. Gratulację, to pierwszy krok w zrozumieniu problemu.

Krok drugi to zrozumienie do czego odwodzenie w stawie biodrowym jest nam potrzebne. Pozwala ono na dynamiczną stabilizację stawu kolanowego podczas ruchu, głównie podczas chodzenia tudzież biegania. Nasze kolana mają tendencję do medializacji (uciekania do wewnątrz) i lateralizacji (uciekania na zewnątrz) i nasze ciało używa odwodzenia w stawie biodrowym by przeciwdziałać temu zjawisku.

Krok trzeci to zrozumienie jakie mięśnie odpowiadają za ten ruch. Twoje pasmo biodrowo-piszczelowe łączy się z malutkim mięśniem zwanym napinacz powięzi szerokiej ( łac. tensor fascia latae – TFL), który ma za zadanie stabilizacje kolana i asystuje przy ruchu odwodzenia, jednakże głównym mięśniem odpowiadającym za ten ruch jest mięsień pośladkowy średni.

Powiedziałbym, że w 90% przypadkach osób skarżących się na dolegliwości ze strony pasma biodrowo-piszczelowego, przyczyną jest właśnie za słaby mięsień pośladkowy średni (łac. gluteus medius).

Najczęściej właśnie chodzi o to, że mięsień pośladkowy średni nie aktywizuje się odpowiednio albo nie aktywizuje się wcale. Ciało ludzkie jest niesamowitą maszyną i zaadoptuje się do każdych warunków w jakich je postawisz. Gdy jeden z Twoich głównych mięśni jest za słaby by wykonać ruch, do pracy włączą się mięśnie pomocnicze i stabilizujące. Podczas gdy nie jest to problemem gdy zdarzy się to kilkukrotnie w sytuacji kompletnego zmęczenia głównego mięśnia, to gdy Twoje ciało staje się neurologicznie zaprogramowane by zawsze inicjować ruch przy użyciu mięśni pomocniczych, to wystawiasz się na kontuzję.

Oto najczęstszy scenariusz. Z różnych powodów nie ma prawidłowej aktywizacji mięśnia pośladkowego średniego. Generalnie mówiąc, mięsień ten jest często najsłabszym ogniwem, nawet wśród profesjonalnych sportowców z którymi miałem okazję współpracować. Gdy mięsień ten jest słaby, nie daje sobie rady ze stabilizacją kolana, więc włącza się napinacz powięzi szerokiej. Mięsień ten nie jest tak duży i silny jak pośladkowy średni i nie do końca radzi sobie z tą stabilizacją. Jednakże, łączy się on z grubą warstwą tkanki (pasmem biodrowo-piszczelowym), która może się napiąć i pomóc statycznie stabilizować kolano. Problem w tym, że teraz zamiast stabilizacji dynamicznej jest stabilizacja statyczna z użyciem jakiejś zewnętrznej struktury. To trochę tak jak gdybyś na zbyt duże wstrząsy wynikające z za luźnych amortyzatorów w swoim aucie, skręcił je tak, że by się nie mogły ruszać.

W wyniku tej kompensacji ogromny i nienaturalny stres jest kładziony na Twoje pasmo, które prowadzi do nadmiernego napięcia, stanu zapalnego, bólu i często do rolowania. Problem tkwi w tym, że próbujemy wyleczyć nadmiernie napiętą tkankę, w której wystąpił stan zapalny, przez dalsze stresowanie i „dobijanie” jej. Podczas gdy może to być całkiem przyjemnie po ustąpieniu uczucia odrętwienia, nie robisz zupełnie nic w celu permanentnego zniwelowania przyczyny, a w niektórych przypadkach możesz pogarszać swój stan.

Jak przy większości zaburzeń ruchowych prawdziwym rozwiązaniem jest świadomość pozycji własnego ciała i świadomość ruchu. Słabe odwodzenie w stawie biodrowym jest bardzo podstępne, ponieważ może powodować duży wachlarz problemów. Na szczęście jest raczej proste do zidentyfikowania i wyleczenia. Popraw aktywizację mięśni pośladka i zachowaj świadomość ich prawidłowego użycia podczas ćwiczeń.

Zainteresowanych tematem odsyłam do mojego filmiku a propos zaburzenia mobilności obręczy biodrowej i aktywizacji pracy mięśni pośladków!!!Mateusz Ratusznik, Trener Personalny

www.facebook.com/TrenerPersonalnyMateuszRatusznik

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Marcelina Bala

Takie treningi są dla mnie za ciężkie. Dlatego w trakcie zrzucania nadmiernych kilogramów wolę skupić się na zbilansowanej diecie i stosowaniu iqmango. Dzięki temu uzyskuję naprawdę świetne efekty i kilogramy bardzo szybko lecą w dół.

Zgłoś nadużycie-
Marcelina Bala

Takie treningi są dla mnie za ciężkie. Dlatego w trakcie zrzucania nadmiernych kilogramów wolę skupić się na zbilansowanej diecie i stosowaniu iqmango. Dzięki temu uzyskuję naprawdę świetne efekty i kilogramy bardzo szybko lecą w dół.

Zgłoś nadużycie-
andrewmail115

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl. Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl