Jeśli chcesz, aby odchudzanie było skuteczne, musisz się ruszać
fit.pl
2007-11-14 00:00
Udostępnij
Przygotuj ciało do pracy
Jeśli chcesz, aby odchudzanie było skuteczne, musisz się ruszać. Twoje ciało potrzebuje przy tym długotrwałego, średniointensywnego wysiłku. Efekt odchudzającej kuracji będzie trwały tylko wtedy, jeśli się wzmocnisz. Konieczne jest budowanie tkanki mięśniowej. Utrzymanie jej wymaga spalenia większej ilości kalorii, mniejsze są więc szanse powrotu do nadwagi. Silne, wysportowane ciało oznacza też większą sprawność fizyczną. Prezentowane ćwiczenia nie są kompletnym zestawem ćwiczeń rozciągających. Najlepiej jeśli w ich doborze pomoże ci doświadczony trener.

Rady
Radzi Aleksandra Zarębska: – Każdy trening musi być poprzedzony rozgrzewką. Mięśnie, ścięgna i stawy nienawykłe do wzmożonego wysiłku mogą bez tego ucierpieć. Rozciąganie, czyli stretching jest także doskonałym sposobem wyciszenia po treningu i zapobiegania zakwasom. Rozpoczynając stretching pamiętajmy: wszystkie ruchy powinniśmy wykonywać łagodnie. Nie ma mowy o szarpnięciach, gwałtownych ruchach. Stopniowo powiększajmy zakres ruchu, rozciągnijmy mięśnie do momentu ich maksymalnego oporu. W tym punkcie zatrzymajmy ruch na chwilę i powróćmy do pozycji wyjściowej. Po chwili odpoczynku ponawiamy ćwiczenie. Nawet jeśli w czasie treningu wzmacniającego ćwiczyć będziemy tylko wybrane grupy mięśni trzeba pamiętać, że angażować będziemy całe ciało. Dlatego potrzebne nam kompleksowe rozciąganie.

Pamiętaj
  • Wybierz taką formę ruchu, która sprawia ci przyjemność Może być to energiczny spacer, marsz, jogging, ale również taniec czy pływanie.
  • W czasie odchudzania twój organizm potrzebuje długotrwałego, regularnego ruchu o średniej intensywności. Ćwicz minimum 3 razy w tygodniu (najlepiej 5 razy) przez minimum 30 min.
  • Przygotuj zestaw przydatnych urządzeń. Rower stacjonarny czy bieżnia przydadzą Ci się w czasie odchudzania oraz potem do utrzymania szczupłej sylwetki. Przydatne będą hantle (można zastąpić je plastikowymi butelkami, wypełnionymi wodą lub piaskiem) czy obciążniki na kostki (możesz założyć na nogi buty narciarskie).
  • Ćwicz w odpowiednim stroju. Przegrzewanie organizmu nie powoduje szybszego spalania tkanki tłuszczowej.
 expert01
Klatka piersiowa. Stajemy na szerokość bioder. Kolana pozostają rozluźnione. Splatamy palce za plecami i unosimy je tak wysoko, jak to możliwe. Wytrzymujemy kilkanaście sekund.
 expert02
Kark i obręcz barkowa. Stajemy na szerokość bioder. Kolana pozostają luźne, plecy idealnie proste. Dłonią przyciągamy głową w kierunku ramienia na ile jest to możliwe. Nie pochylamy głowy w przód, ani tył. Ucho kierujemy w stronę ramienia ręki, którą trzymamy głową.
 expert03
Pośladek i tył nogi. Stajemy w dużym rozkroku stopa za stopą i wykonujemy wypad w przód. Dla zachowania równowagi podpieramy się dłońmi. Plecy pozostają proste, noga w kolanie jest wyprostowana, pośladek napięty.
 
Pośladki. Siadamy w siadzie skrzyżnym. Chwytamy za palce stóp. Prostujemy plecy i pochylamy się do przodu tak daleko jak możemy nie tracąc prostej linii pleców.
 expert05
Grzbiet i plecy. Całe dłonie układamy na podeszwach stóp opartych piętami na podłodze. Naciskamy stopami na dłonie, tak jak na pedały w samochodzie. Głowa znajduje się między kolanami. Jednocześnie wyginamy cały grzbiet.
 expert06
Bok. Siadamy w rozkroku, prostujemy plecy, jedną rękę wyciągamy do góry, sięgamy jak najwyżej możemy, a następnie sięgamy dłonią jak najdalej w bok. Plecy, głowa, ręka muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie.

Aleksandra Zarębska

www.fit.pl / Dziennik Bałtycki