fit.pl mobile logo

Cynamon - smakuje i leczy

Cynamon to jedna z najstarszych znanych człowiekowi przypraw. Wzmianki na jego temat można znaleźć zarówno w Biblii, jak i papirusach egipskich. Ze względu na słodkawy, lekko korzenny aromat jest niezastąpionym składnikiem różnego rodzaju napojów, ciast i deserów
Właściwości substancji zawartych w cynamonie decydują o jego zastosowaniu w medycynie.

Na apetyt i trawienie

Cynamon przyjmowany doustnie wykazuje dobroczynny wpływ na układ pokarmowy – poprawia apetyt, przyspiesza trawienie i zapobiega wzdęciom. Poleca się go osobom cierpiącym na zaburzenia trawienia, anoreksję oraz wszystkim tym, którzy uskarżają się na osłabione łaknienie.

Na cukrzycę

Niektóre badania naukowe pokazują, że cynamon obniża poziom cukru we krwi, przez co może mieć zastosowanie w leczeniu cukrzycy. Efekt taki obserwuje się zarówno przy przyjmowaniu cynamonu Cejlońskiego, jak i pochodzącego z Chin, mniej szlachetnego i znacznie tańszego cynamonu Cassia. Zastosowanie odmiany Cassia w lecznictwie jest jednak ograniczone – w porównaniu z cynamonem Cejlońskim, charakteryzuje się ona znacznie większą zawartością kumaryny, która w nadmiernych ilościach może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym nerek i wątroby.

Na przeziębienie

Cynamonowi przypisuje się właściwości rozgrzewające, stąd nie bez powodu jest on jedną z podstawowych przypraw dodawanych do grzanego wina, piwa czy popularnej w Indiach masala czaj – aromatycznego napoju na bazie czarnej herbaty, mleka i przypraw. Wzbogacone cynamonem potrawy warto spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jesteśmy najbardziej narażenie na przeziębienie.

Na stawy i mięśnie

Ze względu na właściwości przeciwzapalne cynamon może łagodzić dolegliwości towarzyszące zapaleniu stawów. Pozyskiwany z jego olejek wykorzystywany jest do produkcji preparatów działających rozgrzewająco i przeciwbólowo. Aby zmniejszyć bóle stawów oraz bóle i sztywność mięśni zaleca się również regularne spożywanie cynamonu. Miejmy to na względzie, zwłaszcza w okresie intensywnych treningów.

<<<Sprawdź ile możesz schudnąć! Darmowa porada dietetyczna>>>

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl