Czy czytanie książek jest teraz w modzie wśród młodzieży?

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Widok nastolatka trzymającego w ręku książkę wydaje się dziś zjawiskiem wręcz niezwykłym. Mówi się, że sztuka czytania wśród młodych ludzi zupełnie zanikła. W dobie komputerów, telewizji i innych atrakcji elektronicznych książka przestaje być źródłem wiedzy i ucieczką od szarej codzienności. Telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie. Dzięki czytaniu książek kształcimy nasza wyobraźnię. Dobra książka porusza i ożywia umysł
fit.pl
2009-04-27 00:00
Udostępnij
Czy czytanie książek jest teraz w modzie wśród  młodzieży?
Czy zamiast czytać młodzież woli fundować swoim oczom promieniowanie wydobywające się z komputera? Niestety, obrazy podane jak na tacy nie pozwolą nam rozwinąć swojej fantazji.

Telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać czy dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytając mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role, obmyślamy tło i kierujemy akcją. Każdy szczegół wygląda tak, jak zechcemy. Dobra książka porusza i ożywia umysł. W trakcie czytania przetwarzanie informacji zachodzi w świadomości, a więc przebiega wolniej. Odwracając kartki, wchodzimy stopniowo w mechanizm narracji. Krok po kroku staramy się zrozumieć książkę. Tempo zależy od nas. Do pewnych rzeczy można w każdej chwili wrócić, najistotniejsze można sobie zaznaczyć.

Można powiedzieć, że czytanie jednocześnie wymaga oraz uczy cierpliwości. A przecież to wielka przyjemność pozwolić sobie na samodzielne kreowanie wyglądu opisywanych postaci czy miejsc. Taką możliwość niejako zapełnienia przestrzeni między literami własną treścią - daje nam książka. Czytanie ma zbawienny wpływ na naszą ortografię. Młodym ludziom  którym ta dziedzina spędza sen z powiek, nie powinni pozostać obojętni na literaturę. Młodzi ludzie poprzez śledzenie oczami wyrazów zapamiętują ich pisownię. Od dawna wiadomo, że zwroty zawarte w książkach wzbogacają nasze słownictwo.

Lekkość wysławiania się i elokwencja na pewno przydadzą się w życiu. Młodzi ludzie którzy myślą, że na takie staromodne na pozór zajęcie jak czytanie książki poświęcają czas tylko ludzie starsi, nie przyzwyczajeni do nowoczesności, nie mają racji. Dzisiejsza literatura jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Czy faktycznie dzisiejsza młodzież nie czyta książek ? Przeprowadzono ankietę na 120 warszawskich licealistach. Na pytanie o preferowane formy spędzania czasu wolnego było wiele różnych odpowiedzi.

Licealiści w 46 % preferują spotkania z rówieśnikami, dziewczęta (41,6%), chłopcy (50,0%).Dziewczęta swój wolny czas przeznaczają na czytanie książek (33,3%), Chłopcy z kolei w większości swój wolny czas przeznaczają na uprawianie sportu (33,3%), komputer (28,3%) oraz oglądanie tv i czytanie książek (23,3%).

Podsumowując, uczniowie z liceum mimo negatywnych opinii i stereotypów czytają książki i nie są to tylko obowiązkowe lektury .

Natalia Sieniutowicz


www.fit.pl