Tradycja hodowli i spożywania gęsiny Polsce sięga nawet XVI wieku, a w XVII i XVIII stuleciu mięso z gęsi regularnie gościło na polskich stołach. Kroniki dziewiętnastowiecznej warszawskiej giełdy towarowej zanotowały eksport polskiej gęsi w ilości ponad 3,5 miliona sztuk do Prus i wielu innych krajów Europy
fit.pl
2010-09-13 00:00
Udostępnij
Bezpieczna żywność - gęsina
Od tego czasu gęsina niemalże w całej Europie uznawana jest za produkt delikatesowy i docenia się jej smakowe oraz zdrowotne walory. Obecnie spożycie tego mięsa drobiowego w Polsce wynosi około 700 ton rocznie, podczas gdy eksport gęsi do Niemiec przekracza nawet 20 tysięcy ton rocznie. I ten stan nie ulega zmianie pomimo faktu, że to Polska jest największym i najbardziej uznanym producentem tego mięsa w Europie.

gesina2

W ubiegłym roku ogłoszono w Polsce 11 listopada ogólnopolskim dniem polskiej gęsi owsianej i rozpoczęto wieloletnią akcję promocyjną gęsiny i uświadamiania społeczeństwa. Śladem amerykańskiego święta dziękczynienia i tradycji spożywania indyka, Polacy nie gęsi swoje święto mają. W święto niepodległości tradycyjną polską potrawą ma zostać najzdrowsze i najbardziej ekologiczne mięso jakim jest gęsina. Do tej akcji poza głównym inicjatorem święta Instytutem Zootechniki w Kołudzie Wielkiej są SLOW FOOD Polska, najlepsze polskie restauracje, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i naukowcy z całej Polski. Ale akcja promocyjna pod hasłem “Gęsina na świętego Marcina” jest tylko pretekstem do przedstawienia niezwykłości tego mięsa.

Dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka cech gęsiny. Przede wszystkim to mięso jest niezwykle chude, zawierające minimum tłuszczu. Jest to wielkość oscylująca w granicach 3-6%, podczas gdy wieprzowina zawiera ponad 30% tłuszczu. Nie to jednak stanowi najważniejszą cechę tego mięsa. Gęsina to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i białka redukujących szkodliwy cholesterol. Nadto na całym świecie znane jest dobroczynne działanie mięsa z gęsi w profilaktyce schorzeń naczyniowo-sercowych. Ostatnio dostrzeżono także inny wpływ tego mięsa na organizm człowieka. Poza poprawą samopoczucia i pozytywnym działaniem w zaburzeniach nastroju gęsina, a przede wszystkim tłuszcz z gęsi ma stwierdzony naukowo afrodyzjakalny, rozgrzewający charakter, a także jako środek poprawiający popęd seksualny, a nawet wydolność organizmu zawodowych sportowców.

Mało tego, poza samym mięsem z gęsi docenia się najwyższą sprężystość puchu i pierza gęsiego oraz jego walory użytkowe i z niego produkuje się najwyższej jakości odzież alpinistyczną.

Gęsina jest doskonałym mięsem o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, a wynika to też z faktu samego sposobu produkcji. Spośród całego drobiu tylko gęś nadal hodowana w sposób stricte ekologiczny pozostając wypasana na świeżym powietrzu, na pastwiskach, a w ostatnich tygodniach życia jest karmiona owsem. W całym okresie chowu gęś nie otrzymuje sztucznych pasz, a jej podstawowym pokarmem są pasze naturalne, mieszanki zbożowe, warzywa oraz trawy. To mięso nie zawiera żadnych sztucznych barwników, środków chemicznych i jest w 100% ekologiczne i bezpieczne. Jego cena również nie jest w porównaniu z innym drobiem wygórowana i niedostępna dla przeciętnego Kowalskiego.

Najprostszą potrawą z gęsi jest upieczenie natartej uprzednio tuszki solą i majerankiem. Już trochę bardziej wyrafinowane są sałatki wykorzystujące wędzone mięso z gęsi, które doskonale komponuje się z grzybami i gruszką, oraz gęsina duszona w białym winie z gruszkami, estragonem i selerem z użyciem tłuszczu gęsiego. Przepisów na przeróżne potrawy z gęsiny można znaleźć tysiące wśród notatek naszych babć, a także w samym Internecie.

Tomasz Wiliński


www.tomaszwilinski.pl

www.fit.pl