fit.pl mobile logo

Co jeść w pracy na zmiany?

Praca w systemie zmianowym wymaga odpowiedniej organizacji. Dotyczy to także przygotowywania i planowania posiłków. Nieregularny tryb życia i zmienne godziny pracy sprzyjają podjadaniu słodyczy oraz zamawianiu kalorycznych fast foodów. Niestety, takie odżywianie prędzej, czy później odbije się negatywnie na sylwetce oraz zdrowiu. Kluczem do zachowania dobrej kondycji oraz osiągania efektywności w pracy jest zbilansowana i różnorodna dieta.

Najczęściej popełniane błędy żywieniowe w pracy na zmiany

 • Picie dużej ilości słodkich napojów – praca w godzinach wieczornych i nocnych zachęca do picia napojów energetyzujących. Spożywanie ich ma jednak wiele wad – są one bogate w cukier, który nie dość, że sprzyja tyciu, to jeszcze przyjmowany w nadmiernych ilościach powoduje senność i zaburzenia koncentracji.
 • Nieplanowanie posiłków – podstawowy problem: brak gotowego lunch boxa czy samodzielnie zrobionych przysmaków powoduje, że w chwilach napadu głodu pracownik sięga po dostępne w automatach słodkie batony lub słone przekąski.
 • Picie zbyt mało wody – zawsze należy pamiętać o nawadnianiu, dlatego specjaliści zalecają picie przynajmniej 2 l tego płynu dziennie (w przypadku upałów lub intensywnej pracy fizycznej należy przygotować nieco więcej wody).
 • Niewielka ilość warzyw i owoców w posiłkach – warzywne sałatki lub przekąski w postaci owoców są nie tylko smaczne, ale także naszpikowane cennymi dla zdrowia witaminami i mikroelementami. Warto pomyśleć o tym podczas planowania obiadów lub śniadań do pracy.
 • Nieregularne posiłki – nierozerwalnie związane z nieplanowaniem menu do pracy. Nieregularność sprzyja tyciu, a dodatkowo obniża efektywność w czasie wykonywania pracowniczych czynności.

Pomoc ze strony pracodawców

Rośnie świadomość, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych wprowadzeniem zrównoważonej diety do swojego życia. Naprzeciw oczekiwaniom załogi zdają się wychodzić również pracodawcy. Oprócz coraz popularniejszych kart sportowych, które zachęcają do większej aktywności fizycznej, z firm zaczynają powoli znikać automaty z tuczącymi słodyczami i napojami, a w ich miejscu pojawiają się dedykowane kantyny pracownicze. Wiele ciekawych rozwiązań można spotkać w zakładach produkcyjnych. Na przykład http://bridgestone-poznan.pl oferuje swoim pracownikom nie tylko kantynę pracowniczą i dofinansowania posiłków w niej, ale także tzw. dni owoców oraz możliwość skonsultowania się z dietetykiem (bezpłatne porady dotyczące żywienia).

Posiłki w pracy na zmiany

Praca w systemie zmianowym, także tym obejmującym pracę nocami, wiąże się z koniecznością zastosowania kilku zasad. Oprócz unikania błędów wspomnianych na początku, czyli braku przemyślanego menu czy unikania warzyw i owoców, trzeba również:

 • Zachowywać pewien rytm posiłków – bez względu na to, czy pracujemy na rano, czy na „nockę”, odstępy między posiłkami nie powinny wynosić więcej niż 4 godziny.
 • Pamiętać o śniadaniu – nawet gdy nie czujemy głodu, nie można zapomnieć, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Powinno się je jeść ok. godziny po przebudzeniu (nawet jeśli obudzimy się ok. 13 czy 14 po nocnej zmianie).
 • Unikać ciężkich kolacji – mogą powodować problemy z zaśnięciem. Najlepiej sprawdzają się lekkie dania, które należy spożywać nie później niż ok. 2 godzin przed snem.
 • Zabierać ze sobą przekąski – trzy posiłki to zdecydowanie za mało, dlatego najlepiej mieć pod ręką coś, co będzie mogło odegrać rolę drugiego śniadania lub podwieczorku (np. owoc lub owsiany baton).

***

Jakie smakołyki można zabrać do pracy?

Na śniadanie – słoiczek z owsianką bananowo-orzechową

 • 150 g jogurtu naturalnego,
 • 50 g płatków owsianych,
 • 35 g posiekanych orzechów (dowolny gatunek),
 • 1 duży banan.

Do przygotowania dzień wcześniej: płatki wymieszać z jogurtem, przelać do słoiczka. Rano dodać orzechy i pokrojonego w cienkie plastry banana.

Na drugie śniadanie/lunch – słupki marchewkowo-pietruszkowe z sosem czosnkowym

 • 150 g jogurtu naturalnego,
 • 2 ząbki czosnku,
 • 300 g marchewki,
 • 150 g pietruszki.

Posiekany czosnek wymieszać z jogurtem naturalnym. Marchewkę i pietruszkę obrać w słupki – warzywa maczać we wcześniej przygotowanym sosie (użyć połowy).

Na obiad – sałatka z kurczakiem

 • 150 g piersi z kurczaka,
 • 8 listków sałaty,
 • 200 g pomidorków koktajlowych,
 • 1 ogórek gruntowy,
 • 30 g cebuli,
 • 30 g kukurydzy,
 • przyprawy.

Kurczaka upiec w papirusie i pokroić w kostkę. W pojemniku na lunch wymieszać poszarpaną sałatę oraz pokrojone warzywa i kurczaka. Całość posypać ulubionymi przyprawami.

Na podwieczorek – jabłko i gruszka

Owoce pokroić w łódki.

Na kolację – brokuł z sosem czosnkowym i chlebem

 • połowa przygotowanego sosu czosnkowego,
 • 300 g brokułu,
 • 2 kromki chleba razowego.

Brokuł ugotować al dente, polać sosem. Jeść z kromką chleba.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl