Dieta Montignaca – na czym polega i czy jest skuteczna?

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Michael Montignac opracował założenia żywieniowe, które miały pomóc cukrzykom w codziennym funkcjonowaniu. Okazało się jednak, że dieta Montignaca nadaje się dla każdego i dodatkowo pozwala schudnąć. Dziś jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych diet, bo w zasadzie nie ogranicza ilości posiłków. Jednak czy jest bezpieczna?
fit.pl
2014-02-05 00:00
Udostępnij
Dieta Montignaca – na czym polega i czy jest skuteczna?
Montignac twierdził, że powodem tycia nie jest zbyt duża ilość jedzenia, ale dobór niewłaściwych produktów. Stworzył więc listę i podzielił ją na siedem grup podstawowych – białko, węglowodany, tłuszcze, owoce, warzywa, nasiona i rośliny strączkowe. Węglowodany rozdzielił na dobre i te złe, których nie powinno się spożywać. Dobre węglowodany charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym i nie podnoszą poziomu cukru we krwi lub robią to tylko nieznaczne. Montignac zalecił unikanie drugiej grupy węglowodanów, czyli tych o wysokim indeksie glikemicznym powyżej 50. Podstawą jest utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi, wszelkie wahania spowodowane spożywaniem niewłaściwych produktów są niewskazane.

Zobacz listę produktów wraz z ich indeksami glikemicznymi

Program żywieniowy wymyślony przez Montignaca jest odpowiednio zbilansowany i bogaty w składniki odżywcze. Jest przy tym bezpieczny i nie powoduje efektu jojo, o ile tylko nie potraktujemy go jako doraźnej diety.

Na czym polega dieta Montignaca?

Program podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy polega na dojściu do upragnionej wagi, drugi na jej utrzymaniu. Faza odchudzania może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Sam Montignac w ciągu trzech miesięcy schudł 15 kilogramów.

Dieta Montignaca polega na umiejętnym łączeniu i unikaniu produktów z siedmiu grup.
  • Wskazane jest spożywanie węglowodanów o jak najniższym indeksie glikemicznym.
  • Warzywa można łączyć z każdą grupą.
  • Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (do 35) można łączyć z tłuszczami.
  • Węglowodany o indeksie glikemicznym powyżej 35 można łączyć z białkami i warzywami, ale już nie z tłuszczami.
  • W ciągu dnia spożywa się trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolację. Ważne by jeść o tych samych porach.
  • Śniadanie powinno być bogate w węglowodany, obiad powinien być mieszanką białek i tłuszczów, a kolacja białek i węglowodanów.
  • Niegazowaną wodę mineralną pijemy przed lub po posiłku, nie w trakcie.

 

Drugi etap diety Montignaca

Drugi etap jest bezpośrednią kontynuacją pierwszego. To nie jest już dieta, ale styl odżywiania się, który można stosować cały czas. Ważne by nadal unikać węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Odpada więc wszelkiego rodzaju alkohol, a jeśli już od czas do czasu sięgniemy po lampkę wina, nie powinno się łączyć jej z tłuszczami.

 

Czy warto?

Na to pytanie każdy powinien sam sobie odpowiedzieć. Dieta Montignaca ma tę zaletę, że nie każe nam się głodzić. Nie ograniczamy posiłków, dostarczamy organizmowi wszelkich składników odżywczych, nie grozi nam efekt jojo. Nie jest to jednak typowa dieta odchudzająca, a efekty są rozciągnięte w czasie. Realnie możemy liczyć na utratę do 1-2 kg tygodniowo.

www.fit.pl