Jedni twierdzą, że to sposób odżywiania, sami zainteresowani tłumaczą, że to styl życia. Mowa o coraz bardziej popularnym wegetarianizmie. Zwolenników z roku na rok jest coraz więcej. Szacuje się, że w Polsce wegetarian jest już około 2 milionów, a większość z nich to ludzie młodzi.11 stycznia przypada Dzień Wegetarian, czyli ludzi, którzy nie jedzą mięsa  
fit.pl
2013-01-11 00:00
Udostępnij
Dzień Wegetarian
Motywacją do przejścia na wegetarianizm są w głównej mierze względy zdrowotne i etyczne. Przedstawiciele tej grupy argumentują, że pożywienie roślinne magazynuje w sobie energię, a co za tym idzie lepsze samopoczucie. Jednocześnie niejedzenie mięsa obniża poziom cholesterolu oraz eliminuje ciśnienie tętnicze. Istnieją również minusy przejścia na wegetarianizm. Między innymi niedobór poszczególnych witamin.

Laktoowowegetarianizm – z czym to się je?

Laktoowowegetarianizm to powszechna nazwa diety, która dopuszcza spożywanie produktów mlecznych i jajek. Dzięki temu dostarcza organizmowi wielu składników, których nie ma w diecie wegetariańskiej niezawierającej tych produktów. Podstawą tego jadłospisu są warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, jaja, makarony, kasze, przetwory mleczne. ”Z ludźmi, którzy zdecydowali się na podobną dietę, śmiejemy się, że nie jemy produktów, które spełniają naraz dwa kryteria – za życia miały oczy i mamę. Uwielbiam jajka i przetwory mleczne, ale rezygnacja z mięsa nie była dla mnie wielkim problemem. Będąc czynną lakoowowegetarianką czuję się znakomicie – zarówno w wymiarze moralnym, jak i zdrowotnym, bo ten sposób odżywiania pozwala dostarczyć większości niezbędnych składników.” – mówi Jolanta Nabiałek, laktoowowegetarianka od 5 lat.

Podstawą diety, nie tylko wegetariańskiej, są produkty zbożowe, takie jak pieczywo czy makarony.  Znajdujące się w nich węglowodany złożone warunkują prawidłowe funkcjonowanie mięśni i mózgu. „Makaron jest doskonałym źródłem energii dla osób aktywnych i zdrowo odżywiających się. W skład Makaronu Międzybrodzkiego wchodzą świeże jajka, najwyższej jakości mąka z pszenicy durum oraz mąka pszenna” – mówi Beata Szostak, dyrektor ds. marketingu w firmie Międzybrodzkie Makarony. Makaron połączony z warzywami, soczewicą, soją czy cieciorką może stanowić pełnowartościowy posiłek dla praktykujących wegetarian. Właśnie dlatego potrawy zawierające ten składnik znajdują się w wielu przepisach wykluczających produkty mięsne.

Należy bowiem pamiętać, że nie chodzi jedynie o proste utożsamianie tego sposobu odżywiania z rezygnacją z mięsa, ale o pewien styl życia i poziom świadomości żywieniowej. Prawidłowo prowadzona dieta wegetariańska jest najzdrowsza. W pokarmach zwierzęcych nie istnieją praktycznie żadne składniki odżywcze, które nie występowałyby w lepszej formie w produktach roślinnych. Wegetariański sposób odżywiania dostarcza pełnowartościowego białka, węglowodanów, najlepszych tłuszczy, bo nienasyconych i wolnych od cholesterolu. Zawiera także obfitość witamin, minerałów, błonnik pokarmowy oraz niezliczone związki fitochemiczne o przeróżnym dobroczynnym działaniu na organizm. Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska nie tylko spełnia zapotrzebowania żywieniowe, ale również zapewnia korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Istnieje obecnie dużo dowodów na to, że nieprzetwarzana dieta roślinna chroni serce, kości, nerki i mózg. A do tego duża dostępność różnorodnych produktów roślinnych czyni ją ciekawą, kolorową, smaczną i prostą w stosowaniu. I trudno się dziwić, że sięga po nią coraz więcej osób świadomych wszelkich korzyści, jakie przynosi.

www.dieta.fit.pl