GMO to w skrócie organizmy zmodyfikowane genetycznie, to organizmy, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka
fit.pl
2012-11-26 00:00
Udostępnij
GMO – szansa czy zagrożenie?
gmo1Modyfikacje, jakim podlegają organizmy można podzielić na trzy grupy
  • zmieniona zostaje aktywność genów naturalnie występujących w danym organizmie
  • do organizmu wprowadzone zostają dodatkowe kopie jego własnych genów
  • wprowadzany gen pochodzi z organizmu innego gatunku (organizmy transgeniczne)

Główne modyfikacje genetyczne obecnie uprawianych roślin polegają na uodpornieniu ich na konkretne herbicydy, które są zabójcze dla chwastów. Innym powodem jest uodpornienie roślin na owady przez np. dodanie bakteryjnego genu, który produkuje toksyny odstraszające.

Wprowadzenie do sprzedaży i upowszechnienie żywności modyfikowanej genetycznie żywności jest tematem budzącym ogromne kontrowersje. Z jednej strony panuje zachwyt nad nowymi możliwościami, jakie stwarzają genetyczne modyfikacje, z drugiej istnieje wiele obaw z tym związanych.

Entuzjaści GMO widzą wiele korzyści, jakie można zyskać dzięki modyfikacji informacji genetycznej organizmów. Rośliny transgeniczne są zazwyczaj bardziej odporne na niekorzystne warunki środowiska. Poprawiają się też ich cechy użytkowe, smak, wygląd, skład chemiczny. Powstały np. transgeniczna odmiany pomidora, które odznaczają się większą trwałością, a tym samym mogą być dłużej przechowywane i łatwiej znoszą transport.

Czy GMO rzeczywiście mogą być szkodliwe? W jaki sposób geny przeniesione z innych gatunków mogą nam zaszkodzić? Najpowszechniej wskazywanym zagrożeniem jest toksyczność nowego genu i jego produktów -białek, które mogą spowodować niezamierzone zmiany w procesach metabolicznych. Poprzez nad ekspresję farmakologicznie aktywnych substancji nieznany jest ich wpływ na konkretny pokarm w porównaniu z niezmienionym. Nowe białka mogą również stać się potencjalnymi alergenami powodując uczulenia pokarmowe lub zaburzenia metabolizmu. 

Kontrowersje i wątpliwości:
  • W zakresie zdrowia - Niewątpliwie modyfikowanie żywności może spowodować pojawienie się nowych alergenów, a tym samym wywołać reakcje alergiczne, może pojawić się możliwość uodpornienia na antybiotyki.
  • Środowisko - możliwość powstawania krzyżówek międzygatunkowych nie występujących w przyrodzie- zagrożenie dla bioróżnorodności; rozprzestrzenianie się pyłków roślin z upraw GMO może skazić plantację roślin uprawianych ekologicznie;
  • Etyka - wprowadzanie genów ludzkich do innych organizmów; wprowadzenie genów zwierzęcych do organizmu roślinnego.

Produkcja genetycznie modyfikowanej żywności stwarza wiele możliwości i niesie ogromną liczbę potencjalnych korzyści. Coraz częściej jednak napotykamy na głosy przeciwników GMO.

GMO ma tylu samo zwolenników, co przeciwnków. trudno jednoznacznie ocenić kto w tym sporze ma rację. Decyzja należy do każdego z nas.

www.fit.pl