Jak wesprzeć pracę układu pokarmowego?

Nie tylko to, co jemy, ale także jak jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Stres i życie w biegu to główne czynniki wpływające niekorzystnie na samopoczucie i kondycję. Dodatkowo wpływają one na sposób odżywiania. Wszystko to może z kolei powodować nie tylko niedobory, ale również problemy trawienne. Jak zadbać o komfort układu pokarmowego? Jest na to kilka prostych sposobów.
2022-05-05 00:00
Udostępnij
Jak wesprzeć pracę układu pokarmowego?

Najczęstsze błędy obciążające układ pokarmowy

Ludzki organizm to system naczyń połączonych. W praktyce oznacza to tyle, że zaburzone działanie nawet najmniejszego trybika wpływa destabilizująco na pozostałe mechanizmy. Dotyczy to oczywiście również układu pokarmowego. Nieodpowiednia dieta - przede wszystkim mało urozmaicona i zawierająca dużo przetworzonej żywności - to jeden z czynników mających spore znaczenie dla kondycji i ogólnego samopoczucia.

Jakie błędy żywieniowe popełniamy najczęściej? To przede wszystkim:

  • nieregularne pory spożywania posiłków - często w biegu rano pomijamy śniadanie, w ciągu dnia jemy szybką przekąskę, a wieczorem… nadrabiamy za cały dzień. Innym razem między śniadaniem a kolejnym posiłkiem jest nawet kilkunastogodzinna przerwa. Wszystko to sprawia, że układ pokarmowy jest rozregulowany, a tym samym może pracować mniej wydajnie;
  • uboga dieta - to może wiązać się z niedoborami cennych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  • zbyt obfite posiłki - lepiej jeść częściej, ale mniej, niż rzadko, ale dużo naraz. W tym drugim przypadku układ pokarmowy może zostać nadmiernie obciążony, co może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami.

Mało zróżnicowana dieta, w której brakuje owoców, warzyw i produktów zbożowych, wiąże się z niedostatecznym spożyciem błonnika. Ten zaś pełni ważną funkcję wspierającą układ pokarmowy. Nie tylko zapewnia uczucie sytości na dłużej, ale także poprawia perystaltykę jelit. Tym samym ułatwia wypróżnianie, minimalizując ryzyko powstawania zaparć. Błonnik możesz dostarczać zarówno z produktów spożywczych, jak i suplementów diety - jak suplement Colon C.

Jaką rolę pełni błonnik w diecie?

Błonnik to włókno roślinne. Naturalnie występuje więc w owocach i warzywach, a także w produktach zbożowych. To bardzo ważny składnik diety, pełniący kilka funkcji związanych z jego funkcjonowaniem. Błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym, tym samym zapewniając uczucie sytości na dłużej. Z tego względu sprzyja osobom odchudzającym się - zmniejsza chęć na podjadanie między posiłkami. Oprócz tego błonnik poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu wpływa na przesuwanie się mas pokarmowych w jelitach. Tym samym usprawnia pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.

O łatwe dostarczenie błonnika w codziennej diecie zadbasz dzięki suplementowi diety Colon C w postaci proszku. Oprócz błonnika znajdziesz w nim również inulinę z cykorii (wpływa korzystnie na pracę jelit) oraz podwójnie powlekane bakterie kwasu mlekowego (naturalny element flory bakteryjnej organizmu). Dzięki temu naturalne wsparcie funkcjonowania układu pokarmowego będzie o wiele łatwiejsze.