Pestki dyni czyli nasiona dyni to bogata w wartości odżywcze wewnętrzna część popularnego warzywa. Ziarna dyni można jeść na surowo i po uprażeniu.
2021-12-29 00:00
Udostępnij
Pestki - cenne wnętrze dyni

Pestki z dyni - jak są otrzymywane?

Pestki z dyni są to nasiona dyni, która jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Ameryki Środkowej. Dynia to warzywo znane od początku dziejów, była uprawiana przez Inków już ponad 4000 lat p.n.e. Pestki z dyni były stosowane w medycynie ludowej Indian. Dynia jest smacznym warzywem i jest dostępna przez cały rok. Warto wykorzystać całą roślinę i nie wyrzucać zawartości pomarańczowej kuli czyli pestek. Pestki po wyjęciu ze świeżej dyni muszą być wysuszone. Market oferuje nasiona dyni wyłuskane z białej otoczki w wersji ekologicznej – pestki dyni BIO.

Ekologiczne pestki dyni

Pestki dyni BIO pochodzą z dyni uprawianej w gospodarstwie ekologicznym. W takich uprawach nie stosuje się nawozów sztucznych, syntetycznych pestycydów ani herbicydów. Zabronione jest GMO. Pestki dyni BIO są oznakowane na opakowaniu logo zielonego liścia obowiązującego w całej Unii Europejskiej.

Co zawierają pestki z dyni?

Nasiona, pestki i orzechy to pokarmy gęste odżywczo czyli już w małej ilości dostarczają dużo prozdrowotnych składników. Pestki z dyni BIO to dobre źródło roślinnego białka, witamin: E i z grupy B oraz błonnika. Zawierają również dużo tłuszczu bogatego w niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Pestki z dyni znane są z tego, że zawierają znaczne ilości magnezu i cynku.

Komu są polecane pestki dyni?

Wystarczy jeść pestki dyni w małej ilości, ale regularnie. Ze względu na wysoką zawartość cynku nasiona dyni polecane są w zapobieganiu schorzeniom prostaty. Łuskane pestki dyni w ilości 2 łyżek stołowych zawierają około 2,5 mg cynku. Regularne stosowanie pestek dyni jako przekąski czy dodatek do dań ma korzystny wpływ na stan skóry, paznokci i włosów. Wyłuskane świeże, nie wysuszone pestki dyni są stosowane przez medycynę ludową w kuracjach przeciwpasożytniczych. Działanie przeciwrobacze pestek dyni wynika z zawartości kukurbitacyny.

Prażone pestki dyni

Prażone pestki dyni mają orzechowy smak. Ziarna dyni można uprażyć na patelni albo w piekarniku. Pestki praży się na suchej patelni, najlepiej stalowej lub żeliwnej. Na rozgrzaną patelnię trzeba wsypać pestki dyni i prażyć często mieszając lub podrzucając zawartość. Po uprażeniu ziarna nie powinny być ciemnobrązowe. Aby uprażyć pestki dyni w piekarniku wystarczy rozsypać nasiona na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i zostawić na 15 -20 min w temperaturze około 75 stopni Celsjusza.

Pestki dyni BIO jako przekąska

Ekologiczne pestki dyni można jeść jako samodzielną przekąskę na surowo i po uprażeniu. Można do ciepłych, lekko pod prażonych pestek dodać łyżeczkę sosu sojowego tamari i wymieszać. Prażone pestki z dyni dobrze komponują się smakowo jako dodatek do sałatek i zup i wzbogacają je w cenne składniki odżywcze.

Ekologiczne pestki z dyni w kuchni

Pestki dyni BIO nadają potrawom lekko wędzonego i orzechowego smaku. Mogą być dodane do pieczywa, ciast, batoników musli i ciasteczek. Zmielone ziarna dyni dają ciekawe smakowo smarowidło do pieczywa w postaci gęstej, zielonej pasty. Z mielonych pestek dyni po odtłuszczeniu, powstaje zielona mąka, która jest wygodną formą do wzbogacania dań.

Pestki dyni jako składnik zupy i pesto

Pestki dyni mogą być jednym ze składników w zielonej zupie krem. Można ją ugotować ze świeżych liści szpinaku, ziemniaków, marchewki, bulionu warzywnego i dużej garści pestek. Natomiast z pestek dyni, ugotowanego brokuła, startego parmezanu, czosnku i oliwy powstaje pyszne zielone pesto. Takie pesto z ugotowanym pełnoziarnistym makaronem spaghetti stworzy doskonałe pełnowartościowe danie.