Dorosły człowiek powinien spożywać w ciągu dnia około pół kilograma warzyw. To sporo, ale nie muszą to być wyłącznie sałatki i surówki. W ramach zalecanej porcji liczą się warzywa jadane w każdej postaci
fit.pl
2011-09-16 00:00
Udostępnij
Więcej warzyw!
warzywa1Warzywa to słaby punkt diety wielu osób. Wiemy, że powinniśmy je jeść, ale nie każdemu to wychodzi. Najczęstszą przyczyną są złe nawyki żywieniowe, ale te na szczęście można zmienić. Oto pomysły na to, jaj przemycić do naszej diety więcej warzyw.

Soki i koktajle

Alternatywą dla porcji świeżych warzyw może być sok (pomidorowy, marchwiowy, buraczany), najlepiej świeżo wyciskany, gdyż taki będzie posiadał najwięcej wartości odżywczych. Inną, bardziej atrakcyjną formą spożywania warzyw są koktajle (warzywne lub mleczno-warzywne). Do ich przyrządzania można wykorzystać wszystkie warzywa, które jada się na surowo, a więc marchew, seler, pomidory, paprykę, ogórki, a nawet szpinak, sałatę czy natkę pietruszki.

Zupa na obiad

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie ilości jadanych warzyw jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu zup. Oczywiście nie może to być bulion ozdobiony trzema plasterkami marchewki, ale coś bardziej konkretnego. Doskonałym pomysłem są zupy kremy przyrządzane na bazie przetartych lub zmiksowanych brokułów, kalafiora, zielonego groszku, marchwi lub dyni. Rozdrobnione warzywa pozwalają nadać zupom nie tylko określony smak i kolor, ale również konsystencję, stąd też możemy wykorzystywać je do zagęszczania zup. To zdecydowanie lepsze niż ciężkostrawna zasmażka czy śmietana.

Warzywne dodatki

Pokrojone warzywa mogą urozmaicać i wzbogacać smak wielu potraw, w tym również tych typowo mięsnych jak gulasze, kotlety, pasztety czy klopsy. Startą marchew, cukinię lub dynię możemy dodawać do wypieków. Zastępując warzywami część mąki uzyskamy oryginalne ciasta, ciasteczka, bułki czy chleb. Na bazie rozdrobnionych warzyw (np. pomidorów, szpinaku) możemy przyrządzać także sosy, które po odpowiednim doprawieniu będą stanowić dodatek do makaronów, ziemniaków, klopsików, klusek czy pieczonych mięs.

Potrawy wegetariańskie

Nawet jeśli nie jesteśmy wegetarianami warto urozmaicać swoje menu bazującymi na jarzynach wegetariańskimi daniami. Odpowiednio przyrządzone warzywne szaszłyki, kotlety, farsze, pasztety, pasty do kanapek mogą zmienić spojrzenie na wegetarianizm nawet tych, którzy nie wyobrażają sobie swojej codziennej diety bez porcji mięsa.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl