Niezbędnik mamy w czasie połogu. Sprawdź, co warto kupić zawczasu

Każda kobieta zbliżająca się do terminu porodu powinna skompletować nie tylko wyprawkę na czas pobytu w szpitalu. Ważnym elementem niezbędnika są akcesoria przydatne w okresie połogu. Zastanawiasz się, jakie rzeczy będą potrzebne? Poznaj listę wyprawkową – te rzeczy są naprawdę niezbędne.
2018-09-26 00:00
Udostępnij
Niezbędnik mamy w czasie połogu. Sprawdź, co warto kupić zawczasu

Połóg rozpoczyna się w momencie zakończenia porodu i trwa około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do cofania się zmian ciążowych. Przede wszystkim obkurcza się macica – z narządu wielkości arbuza staje się narządem wielkości pomarańczy i cofa się do miednicy. Jednocześnie dochodzi do powiększania się piersi, które – wraz z zakończeniem akcji porodowej – stają się jeszcze lepiej przygotowane do produkcji mleka. Wszystkie zachodzące w organizmie zmiany będą wymagać specjalnych akcesoriów – takich, które ułatwią codzienną higienę.

  • Podkłady poporodowe

Jednym z nieodłącznych elementów okresu połogu są tzw. odchody połogowe. Stanowią one fizjologiczną mieszaninę krwi oraz produktu rozpadu tkanek wydostających się z dróg rodnych. Klasyczne podpaski, nawet te najbardziej chłonne, mogą być niewystarczające. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne podkłady poporodowe – duże podpaski higieniczne, które wyróżniają się bardzo wysoką chłonnością.

Mimo dużej chłonności, trzeba je wymieniać dość często. Mokre i zabrudzone utrudniają gojenie się krocza, a także zwiększają ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych.

  • Podkłady higieniczne

Podkłady higieniczne to akcesoria, które stanowią element ochronny łóżka. Umieszczane na prześcieradle, zapobiegają jego zabrudzeniu, gdyby doszło do wycieku odchodów połogowych. Aby maksymalnie zabezpieczyć pościel przed zabrudzeniem, wybieraj chłonne podkłady.

Warto podkreślić, że podkłady higieniczne przydają się mamie nie tylko w okresie połogu. Możesz je również wykorzystać do przewijania malucha – aby zapobiec zabrudzeniu przewijaka przy zmianie pieluszki.

  • Jednorazowe majtki bawełniane

Noszenie klasycznych fig – szczególnie z włókien sztucznych – nie jest wskazane w okresie połogu. Zalecane są natomiast specjalne jednorazowe majteczki wykonane z siateczkowej bawełny. Utrzymują one pokłady poporodowe na swoim miejscu, zapobiegając ich przesuwaniu się. Ponadto, noszone bez podpasek, przyspieszają gojenie się krocza – zapewniają lepszy dostęp suchego powietrza.

  • Wkładki laktacyjne

Chociaż w pierwszych godzinach po porodzie Twoje piersi nie będą produkowały mleka w nadmiarze, w kolejnych dniach możesz borykać się z nawałem pokarmu. Aby zapobiec wyciekom z piersi, warto stosować specjalne wkładki laktacyjne. Umieszczane w miseczkach biustonosza, zatrzymują nadmiar mleka. Im bardziej chłonne wkładki, tym mniejsze ryzyko zabrudzenia ubrania.

  • Środki do higieny intymnej

W przypadku porodu naturalnego, należy dążyć do jak najszybszego wygojenia krocza. Pomóc w tym może nie tylko noszenie przewiewnej bielizny, ale również stosowanie właściwych środków do higieny intymnej. Wybierz bezpieczne preparaty, które zawierają składniki odpowiednie dla kobiet po porodzie. Kosmetyki do higieny intymnej powinny zawierać substancje łagodzące i kojące oraz antybakteryjne – po to, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia bakteryjnego.

  • Poduszka poporodowa do siadania

Poród siłami natury często wiąże się z dyskomfortem przy siadaniu. Takie dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilkanaście dni, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę poporodową. Jest ona odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu zmniejsza odczuwany ból i poprawia komfort.

Jeżeli nie masz poduszki poporodowej, w jej roli sprawdzi się też małe pompowane koło ratunkowe.

  • Biustonosz do karmienia

Jeżeli decydujesz się karmić piersią, zaopatrz się w biustonosz do karmienia. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość odsłonięcia piersi bez konieczności zdejmowania ramiączka. Zewnętrzna część miseczki ma bowiem dodatkową warstwę materiału, którą można odpiąć.

Biustonosz do karmienia kup przed samym porodem – wtedy łatwiej będzie przewidzieć, do jakich rozmiarów urosną Twoje piersi. Stanik nie może być za mały oraz najlepiej, jeśli będzie pozbawiony fiszbin. Małe miseczki z fiszbinami mogą spowodować ucisk piersi, zwiększając ryzyko powstania zastojów pokarmu.

Jeżeli termin porodu zbliża się wielkimi krokami, już teraz zacznij kompletować wyprawkę połogową. W przedmioty wymienione powyżej warto zaopatrzyć się zawczasu, aby po powrocie do domu wszystkie niezbędne akcesoria mieć pod ręką. Trzeba przy tym podkreślić, że niektóre z rzeczy przydatne będą również w szpitalu, np. podkłady higieniczne, podkłady poporodowe.