Raport UNICEF: Polskie dzieci tyją na potęgę!

Polskie dzieci tyją na potęgę grzmi raport UNICEF. Oczywiście do ich Amerykańskich rówieśników jeszcze im daleko, ale dane wyraźnie pokazują, że jesteśmy w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych  
fit.pl
2013-05-22 00:00
Udostępnij
Raport UNICEF: Polskie dzieci tyją na potęgę!
Na badanych 39 krajów Europy i Ameryki Płn. grubsze są tylko 11-latki z USA, Grecji, Portugalii, Irlandii, Kanady i Hiszpanii.  W naszym kraju odsetek otyłych dzieci w wieku 11-15 lat wynosi 17%, ale bardzo szybko rośnie. W ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą przybyło dwukrotnie. W ciągu 20 lat ich liczba wzrosła trzykrotnie. Eksperci ostrzegają, że jeżeli nasze pociechy nadal będą tak szybko przybierały na wadze, to za 10 lat będą grubsze niż mali Amerykanie chowani na hamburgerach i coli. Lawinowy wzrost kilogramów u małych Polaków, odbije się negatywnie na ich zdrowiu w przyszłości.

Co czwarty nastolatek przyznaje się do jedzenie w nocy, tyle samo często nie je śniadania. Większość codziennie sięga po słodycze i chipsy. Bardzo ważne jest więc kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych już od pierwszego roku życia, jak np. podawanie dziecku do picia wody, a nie tylko gęstych i słodkich soków. Dzięki nawykowi picia wody dziecko nie kojarzy picia z przyjemnością spożywania czegoś słodkiego. Słodycze nie powinny być w domu łatwo dostępne, dziecko nie powinno być też nimi nagradzane, żeby nie kojarzyło każdej pozytywnej sytuacji z jednoczesnym spożywaniem słodkiego pokarmu. Preferować powinniśmy jedzenie domowe, a nie to z fast foodów. Z diety należy wyłączyć tłustą i kaloryczną żywność i napoje, zastępując ją warzywami, które są dobrym wypełniaczem.


Z raportu UNICEF wynika również, że mali Polacy nie tylko borykają się z problemem zbędnych kilogramów, ale również nie najlepiej jest z nich samopoczuciem. 95 proc. dzieci z Holandii zadeklarowało wysoki poziom satysfakcji z życia. Ich polscy rówieśnicy zajęli przedostanie miejsce. Swoją sytuację życiową gorzej ocenili tylko mali mieszkańcy Rumunii.

Raport pokazuje nie tylko negatywne strony życia młodych Polaków. W ciągu dekady spadła u nas liczba dzieci, przyznających się do palenia papierosów czy picia alkoholu. Nieznacznie zmniejszyła się liczba dzieci, które sięgają po marihuanę i haszysz.

www.dziecko.fit.pl