fit.pl mobile logo

Sposób na niejadka

Brak apetytu u dziecka to poważny problem. Często zdarza się, że nasza pociecha odmawia zjedzenia warzyw, owoców czy nawet całego posiłku. Kiedy zacząć się martwić i jak poradzić sobie z małym niejadkiem? Poznaj nasze sposoby!


Rozpoznać problem

Na początku należy sobie uświadomić, że brak apetytu u dziecka może mieć wiele przyczyn – począwszy od stresu i braku zainteresowania przez rodziców, aż po alergie i przewlekłe problemy trawienne. Czasem jednak trudno rozpoznać pewne nieprawidłowości, zwłaszcza gdy objawy są łagodne. Jeśli, więc podejrzewamy, że nasze dziecko zjada za mało, zainteresujmy się tym, lecz nie działajmy pochopnie! Przed przystąpieniem do działania zawsze przez kilka dni uważnie obserwujmy malucha. Pamiętajmy, że jednorazowe odmówienie posiłku nie jest powodem do niepokoju! Dlaczego? Istnieje kilka wyjaśnień takiego zachowania.

Przede wszystkim odmówienie spożycia posiłku może być spowodowane chorobą, chwilowym spadkiem apetytu czy zwyczajnym… przejedzeniem. W dzisiejszych czasach poważnym zjawiskiem jest przekarmianie, które łączy się z podawaniem „na raz” dużej porcji pokarmu. Jest to o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do otyłości lub zaburzeń żywieniowych związanych z przejadaniem się w przyszłości. Drugim poważnym niebezpieczeństwem są zaś przekąski. Czasem zdarza się, że nasze dzieci przez cały dzień podjadają chrupki, żelki czy czekoladki - nic dziwnego, że nie mają potem ochoty na obiad! Co będzie zatem powodem do niepokoju?

Naszą uwagę powinna przykuć przede wszystkim zbyt niska masa ciała, zahamowanie wzrostu czy znacząca utrata wagi, połączona z permanentnym brakiem apetytu (pomimo kilkugodzinnego postu) czy spożywaniem jedynie wybranych grup pokarmów. Jednak to nie wszystko! „Chomikowanie” i przeciągająca się zabawa jedzeniem na talerzu są także sygnałami alarmowymi. Jeżeli taka sytuacja powtarza się, nie ma na co czekać – działaj!

Małymi krokami do celu

Pierwszym krokiem do unormowania diety malucha jest wyznaczenie stałych pór posiłków, co pozwoli na wprowadzenie pewnej przewidywalności do Waszego życia. O ile jednak, pory posiłków powinny być stałe, to codzienne menu już pod żadnym pozorem nie może być monotonne! Aby temu zapobiec, co kilka dni testuj nowe potrawy i przepisy. Postaw na kolorowe, aromatyczne dania, które aż zachęcają do skosztowania. Do Waszej diety wprowadź egzotyczne owoce, orientalne potrawy czy zaskakujące połączenia smaków. Miksuj, piecz, gotuj i szalej na całego! Pytaj dziecko na co ma ochotę i komponuj jadłospis tak, aby jego zachcianki i preferencje zostały uwzględnione w kolejnym, wspólnym posiłku. Wiadomo, miło zjeść coś przygotowanego specjalnie dla Nas.

Ja, sam!

Dobrym sposobem, aby przekonać starsze dziecko do zdrowej diety jest włączenie go w przygotowywanie posiłków. Maluch swobodnie może mieszać ciasto czy kroić owoce plastikowym nożykiem. Pamiętaj, samodzielnie przygotowany posiłek jest dużo atrakcyjniejszy, niż ten przyrządzony tylko przez mamę. A do tego jaka frajda!

Kolejnym trikiem jest zakup zastawy przeznaczonej specjalnie dla naszej pociechy. Kolorowy widelczyk, nożyk czy łyżeczka skutecznie zachęcają do spróbowania kolejnego dania, a samodzielne posługiwanie się sztućcami daje nie lada satysfakcję.

Graj w chowanego

Jeśli Twoja pociecha nie przepada za warzywami, owocami czy rybą warto przemycić te produkty w ulubionych daniach malucha. Jak to zrobić? Nic trudnego! Jeśli dziecko gustuje w makaronach dodaj do lasagne odrobinę tartej marchewki lub różyczki brokułu. Jest fanem pizzy? Wypróbuj wersję ze szpinakiem lub rybą. Owoce możesz zaś zaserwować w towarzystwie serka waniliowego, takiego jak np. Bakuś Puszysty.

Puszysta przekąska dla każdego niejadka!

Serek Bakuś Puszysty to mleczna propozycja, która doskonale sprawdzi się w diecie każdego niejadka. Dlaczego? Przede wszystkim kolorowe opakowanie skutecznie przyciąga wzrok dziecka i od razu zachęca do spróbowania. Drugim jego atutem jest typowo dziecięca gama smaków. Wanilia czy truskawka to ulubione wśród najmłodszych smaki serków. Dodatkowo niewielkie 90 g opakowanie bez problemu spałaszuje na raz nawet mały niejadek, co sprawia, że serek ten świetnie sprawdzi się zarówno jako przekąska, jak i dodatek do drugiego śniadania.

Martwisz się, że słodki serek to nie najlepszy wybór dla Twojej pociechy? Zupełnie niepotrzebnie! Bakuś Puszysty posiada unikalną Formułę Zrównoważonego Rozwoju, która jest połączeniem cennych składników odżywczych, kompleksowo wspierających zdrowie i rozwój dziecka. Znajdziesz w nim mnóstwo wapnia oraz cennych witamin takich jak witamina D, B6 i B12, które są niezbędne dla prawidłowej pracy kości i mózgu. Dodajmy do tego niezwykłą, lekką konsystencję pianki oraz Certyfikat Centrum Zdrowia Dziecka i mamy serek idealny!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl