Kochasz muzykę i chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Dlaczego więc nie połączysz swojej pasji z aktywnością fizyczną? Taniec to świetna forma treningu, a jeśli chcesz przy tym wyćwiczyć biodra i talię to egzotyczny taniec brzucha jest zdecydowanie dla ciebie
fit.pl
2008-10-15 00:00
Udostępnij
Belly dance
Ten popularny w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej taniec wywodzi się z egipskiego kultu bogini Izydy. Łączy w sobie energiczne ruchy bioder, zmysłowe falowanie biustu i ekspresję rąk. Uwalnia w tancerce najpiękniejsze w kobiecej naturze emocje, pewność siebie i czar, którym otacza wpatrzonych w nią widzów.

Aqs sharqi, bo tak w kulturze arabskiej nazywa się ten taniec, to nie tylko ruchy bioder. To przede wszystkim stan umysłu i szczęście, jakie daje tancerce (i coraz częściej tancerzowi). Ale taniec brzucha ma jeszcze inne, bardziej fizyczne właściwości. Wzmacnia, ujędrnia i rozluźnia mięśnie stóp, łydek, ud, brzucha, bioder i pośladków a także mięśni grzbietu.

Dzięki ćwiczeniom talia zostaje wyszczuplona, a bóle okołokręgosłupowe ustępują. Taniec w sposób naturalny przygotowuje również kobietę do porodu, wzmacnia siły witalne. Ma zbawienny wpływ na psychikę kobiet - pomaga pozbyć się kompleksów i odkryć atrakcyjność seksualną.

Oto kilka porad, które pomogą postawić ci pierwsze taneczne kroki w Aqs sharqi.

Dobierz odpowiednią muzykę

To ważny i wbrew pozorom trudny krok. Muzyka tworzy klimat, wzmacnia emocje. Musisz ją dobrze poznać, najlepiej przesłuchać kilka razy. I choć teoretycznie figury tańca brzucha pasują do każdego rodzaju muzyki, to ten prawdziwy pasuje wyłącznie do orientalnej. W państwach arabskich dominują rytmy fallahi, karrachi, malfuf, massmudi, taqsim zwany także chftetelli i to w nich warto szukać inspiracji.

Dobierz odpowiedni strój

Trenując w domowym zaciszu ważne, aby nie ograniczał ruchów. Tradycyjny strój do Aqs sharqi to stanik, spódnica z rozcięciem i obowiązkowo chusta. Możesz wykorzystać także saggat (orientalny instrument perkusyjny), miecze oraz laskę. Pamiętaj, że rekwizyty wybieramy do muzyki, a nigdy odwrotnie.

[-------]

Powitanie, rozwinięcie, pożegnanie

Choreografię tańca brzucha można podzielić na trzy części: powitanie, rozwinięcie i pożegnanie. Początek powinien zaciekawiać, wprowadzać w nastrój. Warto wpleść w ten etap jakiś dodatkowy element np. welon.

belly danceW drugim etapie panuje całkowita dowolność, wrażenie spontaniczności. Eksponuj swoje wdzięki, bądź zalotna. Nie bój się shimmów (drżący ruch bioder).Od ciebie zależy, co przez taniec chcesz przekazać, do kogo ma on być skierowany, bo taniec brzucha to przede wszystkim interakcja tancerka - odbiorcy. Między nimi ma powstać nić porozumienia.

Ostatnia część występu, czyli pożegnanie powinna być niezapomniana i pozostawiać widza w zupełnym osłupieniu.

Ciesz się tańcem

Trenuj dużo przed lustrem, pracuj nad figurami. Taniec brzucha to sztuka uwodzenia widza i bez niego nie może istnieć. To właśnie spojrzenia innych dają tancerce uczucie wyjątkowości. Dlatego nie bój się tańczyć przed innymi. Mimo to pamiętaj, że to przede wszystkim tobie ma on sprawiać przyjemność.

Istnieje wiele szkół tańca, także orientalistycznych, w których nauczysz się nowych technik. Rozejrzyj się, może także w twojej okolicy jest odpowiednie miejsce i osoba, od której możesz się uczyć. Jeśli nie czujesz się komfortowo, gdy inni na ciebie patrzą, ćwicz w domu przed lustrem.

Dzięki treningom tańca brzucha można osiągnąć idealną sylwetkę i poprawić zdrowie swojego organizmu. Ale ma on jeszcze jedną zaletę – możesz zadziwić swoich znajomych w dyskotece lub na przyjęciu weselnym. Niewątpliwie figury tańca brzucha przyciągną uwagę obu płci... uwodząc mężczyzn i budząc zazdrość u kobiet.

www.fit.pl