O proteinowej diecie Dr Dunkana słyszał chyba każdy kto interesuje się odżywianiem. Oparta na białku dieta pozwalająca jeść ile chcemy i szybko chudnąć, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku stosunkowo prostych zasad, przez wielu została okrzyknięta mianem rewelacyjnej
fit.pl
2010-07-23 00:00
Udostępnij
Nie potrafię schudnąć Dr Pierr Dunkan
Jednak nie o samej kontrowersyjnej terapii ,będę chciał teraz napisać. O niej możecie przeczytać w tym miejscu TUTAJ

Chciałbym przybliżyć, co ponad samą dietę zawarł w swojej książce francuski lekarz. Bo zawarł dość sporo. Do takich ciekawych bonusów należy między innymi opis biochemicznego zachowania białka w ludzkim organizmie, podany w bardzo przystępny dla czytelnika sposób.

Dzięki temu łatwo uświadomić sobie odchudzające właściwości białek. Są też krótkie opisy podstawowych składników pokarmowych z wyjaśnieniem czemu są nam potrzebne i jaką rolę odgrywają. Wyjaśnia też z psychologiczno-medycznego punktu widzenia kilka powodów, czemu niektórzy ludzie stają się otyli, a inni nie.

Cenną częścią tej publikacji są też ciekawe przepisy, co nietypowe dla kuracji odchudzających są bardzo smaczne i w żadnym wypadku nie w mikroskopijnych porcjach. Poza obowiązkowymi recepturami zgodnymi z credo diety, francuski dietetyk dorzuca jeszcze coś bardzo interesującego, mianowicie są to przepisy na dietetyczne sosy. Niby nic specjalnego na pierwszy rzut oka, jednak gdy wczytamy się dokładniej okazuje się że, poza naturalnym jogurtem czy octem wchodzą w ich skład nieco niecodzienne składniki. Takie jak olej parafinowy i guma guar. Te dwie substancje mają być pozbawionymi kalorii substytutami tłuszczu i podobno świetnie się w tej roli sprawdzają.

Sporą część swoje książki autor na opisanie, co należy robić, by zachować wymarzoną wagę już po skończeniu wysoko-proteinowej diety. Poza kilkoma dietetycznymi poradami, znajdziemy tam także wskazówki związane ze stylem życia. I są to rady prawie tak ekscentryczne, jak wcześniej wymieniona parafina.

Należą do nich ssanie codziennie kilku kostek lodu oraz jak najczęstsze stanie, zamiast siedzenia. Tu warto zwrócić uwagę na pewną niechęć dr Dunkana do ćwiczeń fizycznych sensu stricto. Niekoniecznie jest to jego osobista niechęć, ale, być może słuszny, całkowity brak wiary w to że człowiek otyły zechciałby zostać atletą, lub chociaż zmusił się do biegania co drugi dzień.

Bazuje to na filozofii doktora, która mówi o tym, że otyłego należy odchudzać poprzez to co kocha, czyli jedzenie a nie to od czego pragnie unikać czyli aktywności fizyczną. Choć po raz kolejny staje on w opozycji do wiodącego w dietetyce mainstreamu, ciężko odmówić mu racji.

Ostatecznie "Nie potrafię schudnąć" to książka napisana lekkim piórem w przejrzysty sposób, ukazująca czytelnikowi skomplikowane procesy i w łatwy do zapamiętania sposób wykładająca założenia diety Protal.

Nie jestem zwolennikiem diety proteinowej ze względu na możliwość wystąpienia zdrowotnych konsekwencji, jednak sama książka warta jest lektury mimo wszystko.

Damian Parol

www.fit.pl