Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 160

Wątek: Kawa tak czy nie???

Question Kawa tak czy nie???

Witam Wszystkich!!!
    Mam problem z kawą! Jak picie kawy ma się do diety? Co pwoduje??? Jak i kiedy ją pic???
    Zmieniłam ostatnio swoje nawyki żywieniowe i tryb życia. Wprowadziłam 4-5 posilków dziennie, odżywiam sie zdrowo wg mojej wiedzy (trochę się do tej zmiany przygotowywałam), zrezygnowałam z mało wartosciowych rzeczy itd...
    Ma to na celu zredukowac moją wagę w jakimś tam czasie...Nie chcę zbyt szybko bo boję się ponownego efektu jo-jo...(jak się tyło 10 lat to 2 miesiące nie załatwią sprawy). Do tego dużo cwiczę ok 40 min codziennie - w domu brak możliwości.
    Nie wiem jak ma się do tego wszystkiego kawa???
    Piję 2 dziennie rozpuszczalnie nie bielone i bez cukru.
    Poranną kawę traktuję jako pierwszy posiłek ok 8..00, sniadanie jem o 10.00 druga kawa jest godzinę po obiedzie ok 16.00,a kolację jem 0k 18.30 to zazwyczaj jakiś owoc. Czy to dobrze???

Senior Member Awatar jagienkaFit
    skoro traktujesz kawę jako posiłek, a śniadanie jesz o 10 to nie można mówić o zdrowych nawykach żywieniowych nie ma co dać się zwariować - ale kawa jako posiłek to raczej ci schudnąć nie pomoże, najwyżej w powstaniu wrzodów! śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. rozumiem kawa dla smaku - raz na jakiś czas - 3 razy na tydzień, albo jak ciśnienie spada (o ile nie ma przeciwwskazań) jesli musisz wypić 2 kawy dziennie to znaczy że masz niedobory witamin w organizmie, bo spada ci poziom energii - po takim "śniadanku" to raczej jest to logiczne, bo to śniadanie warunkuje napady głodu w ciągu dnia;/

Dwie filiżanki kawy rozpuszczalnej dziennie to moim zdaniem bezpieczna ilość i raczej nie powinna ci krzywdy wyrządzić, ale na Boga miłego nie zamiast posiłku! Jagienka ma rację: to może się skończyć wrzodami na żołądku. Jeśli kawa będzie dodatkiem do sutego śniadania, to ok, ale nigdy na pusty żołądek.

I ze śniadaniem to się raczej nie ograniczaj. Wsuwaj ile wlezie, zmniejszać możesz pozostałe posiłki (zwłaszcza wieczorny, jeśli zależy ci na linii), ale śniadanie powinno być obfite i wartościowe.

Junior Member
    Co do kawy na początek dnia o 8:00,to rzeczywiście zgodzę się,że to błąd żywieniowy.Zażyta z rana może wywoływać negatywne reakcje układu pokarmowego,podenerwowanie.Jednakże warto pamiętać,że jest składnikiem wielu tzw.thermogeników(fakt nasila przemianę materii,ale negatyw,że wypłukuje minerały z organizmu,szczególnie magnez,wapń,które dają równowagę wodno-elektrolitową).
    Jednakże kofeina ma szerokie-pozytywne spektrum zastosowania.Rzeczywiście na kurację możesz sobie pozwolić ewentualnie eliminuj jej nadmierne spożywanie.Rano organizm rzeczywiscie potrzebuje pełnowartościowego śniadania,więc tych 5 regularnych posiłków się 3maj.W ostatnim wyeliminuj węglowodany.
    Ogólnie w celach informacyjnych zamieszczę kilka przydatnych informacji,które odnalazłem w swoich prywatnych notatkach:

Kofeina-jej przykladowa zawartośc to:

50-100mg w filiżance kawy(podział):
    -300mg.filiżanka kawy gatunku Robusta
    -175mg.filiżanka kawy Arabica
    -160mg.filiżanka etiopskiej kawy mokka
    -95mg.filiżanka kawy rozpuszczalnej
    -110mg.szklanka czarnej kawy
    -60mg.filiżanka espresso
    -60mg.filiżanka kawy mrożonej
    -30-60mg w filiżance herbaty,
    -45-50mg.w puszcze Coli,
    -40mg.w 54g.czekolady,
    -40mg.w guaranie 54g.
    Badania wykazały,że odczuwalne pobudzenie odgrywa dawka 3-15mg/kg.MC,a dawka pobudzajaca spalanie tłuszczu podskórnego to ok.5mg/kg.MC.Badania dowodzące to,m.in:
    -1993r(Dodd),
    -1991r.(Spriet,Graham-badania na sprinterach),
    -1995r.(Sprint-biegi długie),
    -1995r.(MacIntosh-pływanie),
    -2000r.(wioślarstwo)
    Wzrost wytrzymałości to ok.12%( Doherty i Smith,2004r.),
    Warto jednak pamiętać,ze bezpieczna dawka to do ok.300mg(Armstrong,2002r.),powyżej 600mg.organizm odwadnia się.Jest legalna w sporcie,usunięta z listy substancji zakazanych przez MKOL w 2005r.

Nie należy zapominać,że gotowana kawa może w dużym stopniu wpływać na podniesienie poziomu cholesterolu .

Pozdrawiam.Łukasz.

Wink

Dzień bez kawy jest nieciekawy - tak mi zostalo jeszcze z akademika tylko wtedy jeszcz był papierochDzięki za opinie i wskzówki.
    Myślę, że jak odwrócę kolejnośc tj. pierwsze śniadanie a następnie kawa, natomiast drugą zamienię na herbatę np. czerwoną to będzie git.
    Jeszcze raz dzięki wszystkim i pozdrawiam

Senior Member Awatar jagienkaFit
    i to jest najpiekniejsze - mozliwosc zmiany nawykow

myślę że można również zmienić zwykła kawę na tę bezkofeinową lun inkę
    Czy to prawda że czarna kawa bez cukry nie ma wartości kalorycznej?

Czarna kawa bez cukru i tak samo herbata gorzka ma 0 kalorii.
    Juz bardziej nie dam rady ograniczyc kawy i tak narazie czuję się kiepsko jak rano sobie nie walnę, myślę że z czasem organizm się przyzwyczai. A inka i bezkofeinowa nie ma takich wlaściwości co zwykła czarna. Najbardziej znaną mi dietetyczną jest chyba zbożowa ale jej bez mleka i cukru się nie da pic więc zostanę przy zwykłej czrnej jednej dziennie, ale za to kubek bo filiżanka mi mało Dla mnie i tak to sukces kiedyś takich kaw wypijałam dziennie 5.

no to faktycznie ograniczyłaś. Gratuluję

a czy nie zastanawiałaś się nad innymi źródłami kofeiny? Są przecież suplementy diety z magnezem i kofeiną ( Plusz Activ). Tylko teraz powstaje pytanie ile to ma kalorii... tego już nie wiem ;/

ja osobiście popijam 1- 2 kawy dziennie. w sytuacjach krytycznych 3-4.
    Jakies tabletki albo redbulle praktykuje bardzo rzadko.

Junior Member
    zacznij brać magnez i witaminy regularnie. magnez pobudza a kawa go wypłukuje wiec pewnie masz go mało w organizmie. ja WOGÓLE nie pije kawy.i jakos zyje a prowadze intensywne zycie codziennie dosłownie-ciągle w ruchu i biegu i nie potrzebuje kawy do szczęścia.. czyli poprostu uzależnilas sie i tyle. ale i tak dobrze ze juz tyle ograniczyłas sukces jest

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów