Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Wątek: spalanie kalorii na rowerze

spalanie kalorii na rowerze

Pytanie:

W jaki sposób można ustalić ile kalorii spala się podczas przejażdżki rowerowej?
    Kalkulatory dostępne w internecie uwzględniają jedynie wagę jadącego, czas przejazdu i prędkość, a co z kątem nachylenia? przecież jak jadę pod górkę to z pewnościa wiecej spalam niż z górki, mimo że to z górki jadę znacznie szybciej (nie używając pedałów... :lol. Poza tym wydaje mi się, że znaczenie ma też fakt czy jadę po piachu, błocie, żwirze (w ogóle w terenie) czy po gładkim asfalcie. Mam rację?

I jeszcze jedno, czy wyniki osiągane na stacjonarnym rowerku treningowym można przełożyć na jazdę w terenie na prawdziwym rowerze?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Takie kalkulatory to raczej sie w praktyce nie sparawdzaj bo nie uwzgledniaja nachylenia zjazdów podjazdów itp, równiez nie uwzgledniaja na jakim przełorzeniu jedziesz czy na twardym czy miekkim ( szybko czy wolno krecisz).
    Do tego dochodzi czynnik atmosfoeryczny deszcz i bardzo czesto wiatr - jak wiatr jest pod ciebie to o wiele trudniej sie jedzie, a jak dmucha np. w plecy to osiaga sie wieksza predkosc, boczne podmuchy powoduja zachwianie równowagi. Wpływ na oczywiscie ma tez dystans jaki pokonujesz krótki cz długi 30 km czy 150km. Można pokonać 30 km w 1 godz 30 minut lub w
    1 godzine.
    Rower stacjonarny to tylko tak imitacja prawdziwego roweru - natomias bardzo dobrze sprawdza sie od listopada do kolo marca, kiedy pogoda i warunki sa niesprzyjajce.

No właśnie, też tak myślałam. Miałam ostatnio ostrą dyskusję z koleżanką, która "jeździ" jedynie na stacjonarnym. Stwierdziła, że na rowerze maksymalnie można osiągnąć spalanie 250 kalorii na godzinę, bo tak mówi jej treningowy rowerek. Wydaje mi się że jednak że jak jadę 90km przez około 6 godzin, w terenie, pod górę i w błocie, to palę jednak trochę więcej niż 1500.
    Mój kolega z kolei używa pulsometru podczas jazdy i on liczy mu kalorie spalane, np. 1000 na godzinę w trudnym terenie.
    Po prostu mnie to zaciekawiło - taka rozbieżność.

Cytat Zamieszczone przez siemomysla Zobacz posta
    No właśnie, też tak myślałam. Miałam ostatnio ostrą dyskusję z koleżanką, która "jeździ" jedynie na stacjonarnym. Stwierdziła, że na rowerze maksymalnie można osiągnąć spalanie 250 kalorii na godzinę, bo tak mówi jej treningowy rowerek. Wydaje mi się że jednak że jak jadę 90km przez około 6 godzin, w terenie, pod górę i w błocie, to palę jednak trochę więcej niż 1500.
    Mój kolega z kolei używa pulsometru podczas jazdy i on liczy mu kalorie spalane, np. 1000 na godzinę w trudnym terenie.
    Przez godzine jazdy "żywym" tempem po większości płaskim terenie z kilkoma podjazdami spaliłem 810 kcal

Pozdrawiam

Także Ty zdecydowanie przez te 6 godzin spalasz znacznie więcej niż 1500.

Pozdrawiam

hej

polecam zegarki do pomiaru tetna i kalorii. Wpisujac indywidualne ustawienia (wiek, waga, wzrost itp.) zegarek sam oblicza ile sie spalilo podczas treningu

Senior Member
    Dobry temat - zawsze mnie to interesowało, jak jest z tymi kaloriami spalanymi poprzez jazdę na rowerze i jak przekładają się kalorie spalane na rowerze tradycyjnym a tym stacjonarnym. Ostatnio kupiłam sobie ergometr w sklepie Hellhound - trochę zainwestowałam, ale posiada dobry licznik kalorii - który pozwala mi kontrolować na bieżąco, ale tradycyjnie - jeżdżę również - głównie na uczelnię - i nie wiem jak wtedy podchodzić do sprawy spalania - są jakieś przeliczniki? Czy tylko takie jak znajdziemy na stronach - typu - 30 minut na rowerze - tyle a tyle spalonych kalorii....
    ??

Junior Member
    Ten temat tez mnie bardzo interesuje, z tego co ja wiem wszędzie pisze, ze przez godzinę jazdy srednim tępem spala sie ok. 600 kcal

Mylicie się mówiąc, że dostępne mierniki nie uwzględniają nachylenia, podłoża i czynników atmosferycznych. Na potwierdzenie mej tezy podrzucam link, jeżeli komuś naprawdę zależy na dokładnym przeliczeniu kalorii http://www.rower.com.pl/index.php?ma...ucts_id=273192

Co do porównania jazdy na normalnym a stacjonarnym - różnica jest ogromna. A wynika to z tego, że na spalanie tłuszczu najlepsze są ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które dostarczają odpowiednią ilość tlenu przy wysiłku fizycznym. Rower tradycyjny jest pod tym względem świetny, na stacjonarnym ustawionym w ciasnym mieszkaniu można sobie co najwyżej nieco mięśnie nóg wyrobić. Efekt zawsze będzie mizerniejszy

No faktycznie sa takie liczniki np. Sigma czy Polar .
    Ale po co komu taki licznik za 850 zł. Niektóre osoby za tyle maja rower lub troche wiecej . Jest malo osób ktore maj rower powyzej 2000 zł ja jeszcze mniej powyzej np. 5000 zł. Taki licznik jest dobry dla zawodowców z Pro Tour czy Masterów. A dla amatora jest to raczje zbedne chyba ze ktos ma taki ambicje

Cytat Zamieszczone przez siemomysla Zobacz posta
    Witaj a mój stacjonarny przez godzinę jazdy pokazuje ok 500 kcal spalonych więc nie wiem czym siie kierowac przy określaniu.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów