Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Kaltenborn; PNF; NDT Bobath; McKenzie MDT; MO Cyriax;

Cam
    Guest

Kaltenborn; PNF; NDT Bobath; McKenzie MDT; MO Cyriax;

To forum to "Terapie i Metody" więc proponuję dyskusję na temat evidence based medicine terapii i metod takich jak w tytule, a nie jakieś tam pierdołki masażyki i odchudzanie. Masaż odchudza - masażystę a nie masowanego.

Senior Member
    chetnie poznalabym podstawe takowej dyskusji :shock: :mrgreen:

Cam
    Guest
    Cytat Zamieszczone przez Amka
    chetnie poznalabym podstawe takowej dyskusji :shock: :mrgreen:
    Podstawą dyskusji jest posiadanie pewnych poglądów, więc może ktoś posiada doświadczenia z wyżej wymienionymi w tytule postu? Może ktoś stosuje?

Senior Member
    nie posiadam zadnych, stad pytanie:-)
    moze przyblizysz nieco temat?chyba,ze liczysz na scisle fachowa dyskusje

Senior Member

:P)))))))))

No ja też jestem ciekawa co to jest :)

Cam
    Guest

Re: :P)))))))))

Cytat Zamieszczone przez BiAnKa
    No ja też jestem ciekawa co to jest
    W duuuużym skrócie: wyżej wymienione zaliczane są do metod lub/i terapii i tak kolejno:
    Kaltenborn - (od nazwiska twórcy, reszta również) terapia manualna
    PNF - Proprioreceptywne Nerwowo-mięśniowe Facilitowanie - Terapia Funkcjonalna
    NDT Bobath - metoda skierowana do pracy z pacjentami "neurlologicznymi"
    McKenzie MDT - Metoda Mechanicznego Diagnozowania i Leczenia Zaburzeń Kęgosłupa (i kończyn)
    MO Cyriax - Medycyna Ortopedyczna wg J.H. Cyriax - dotyczy dignozowania i terapii najogólniej ujmując układu ruchu - jedną z technik jest masaż poprzeczny - tak naprawdę nie ma on nic wspólnego z masażem w rozumieniu powszechnym.
    I pytanie odemnie. Czy w naszym kraju istnieją kluby fitenss współpracujące z Lekarzami np. Ortopeda lub/i fizjoterapeutami? Oczywiście wystawianie zaświadczeń o stanie zdrowia i dopuszczanie do zajęć fitness nie uznajemy za współpracę.

Senior Member

:P)))))))))

Ale to są terapie i metody dotyczące masażu czy czego w ogóle ? :))

Ja się jeszcze z takim klubem nie spotkałam w karierze, ale w klubie gdzieś koło Warszawy moja koleżanka pracuje i tam jedyna współpraca z lekarzami polega na tym, że mają w tym samym budynku swoje prywatne gabinety... stomatolog, ginekolog ;))))))

dag
    Guest

Re: Kaltenborn; PNF; NDT Bobath; McKenzie MDT; MO Cyriax;

Witam kolege.
    Na wstępie spytam co słychać? bo tak ostro wyjeżdżasz z tymi pytaniami. Tę stronę odwiedzają głownie osoby nie związane z medycyną czy fizjoterapią wiec powinieneś chyba troche delikatniej formułować pytania i odpowiedzi!!!!!
    :twisted: Oszczędźmy tych biednych początkujących masażystów!!!!!
    Pytania kieruj do internautów korzystających z =e specjalistycznych stron i forum dyskusyjnych. A teraz poważnie:...............
    A co do Cyriaxa to uważam, że jest to świetna metoda diagnostyczna, mniej terapeutyczna. choć przyznaje że stosuje manipulacje na długiej dźwigni na kręgosłup z dużym powodzeniem. Dodatkowo punkty spustowe i pozycyjne uwalnianie, oraz pracę z powieziami. Od roku stosuję ortezy pioprioreceptywne, korygujące wadę stopy. Uważam że w 90% przyczyna dolegliwości kręgosłupa tkwi w stopie i nią by zlikwidować źródło bólu należy sie zająć w szczególności. Zauważyłem, że osoby z hiperpronacją w stawach skokowych prawie zawsze skarży sie na bóle kolan i kręgosłupa*!!!!! Po zastosowaniu wkładki termoplastycznej indywidualnie dopasowanej do stopy pacjenta koryguje niestabilność dolnego stawu skokowego(plus trening krótkiej stopy) uzyskując prawidłowe ustawienia kolan, bioder i kręgosłupa.
    Szkoda, ze tak późno dowiedziałem sie opracy z wykorzystaniem tej metody bo już dawno mógłym pomóc wielu moim pacjentom. Pytałeś o NDT i PNF.... praca z osobami z porażeniem mózgowym jest bardzo trudna ze względu na niewielką trwałość efektu zabiegowego. dlatego tak ważnajest szczególnie u tych osób czucie głębokie i proprioprecepcja. Kiedy stopa takego dziecka jest podparta na całej powierzchni, rozcięgno podeszwowe rozluźnia sie, dalej zmniejsza sie przykurcz w kolanie i biodrze.
    :lol: :lol: :!: :!: :!: :!:

Junior Member

a co do kursów

Witam.
    Cieszy mnie bardzo,że na takim forum pojawiły się zagadnienia "fizjoterapeutyczne".Sama jestem rehabilitantka a dodatkowo instruktorką fitness i muszę przyznać , że jestem bardzo zadowolomna z takiego połaczenia.Często zdarza się tak, że instruktorzy informują swoich"klijentów" o korzyściach jakie niesie ze sobą uprawianie fitnessu ale zapominaja o jego wadach(obciążenie stawów, nieodpowiednie dobranie cwiczeń, itp.).Zdarza się, że na zajęcia przyjmują osoby z dużą nadwagą , które myślą, że przez aerobik lub inne odmiany "mocnego" fitnessu szybko schudną.To jedna strona madalu.Ale jestem ciekawa czy ktoś kiedyś nie przyją takiej osoby ponieważ nie chciał brać odpowiedzialności za jej degradacje stawów?
    Sama uprawiam pilates i polecam go wszystkim.Na moje zajęcia przychodzą zarówno osoby z problemami zdrowotnymi jak i całkowicie zdrowe.Często wykorzystuję swoja wiedzę z zakresu fizjoterapii podczas zajęć.
    A w pracy...pomaga mi wiedza instruktorki fitness :lol:
    A co do kursów: W kwietniu wybieram sie na pierwszą część mulligana a dwa miesiące pózniej na drugą.Na razie tyle.Dlaczego?Bo te wszystkie kursy są drogie.Niestety zarobki polskiego fizjoterapeuty w przecietnym zakładzie nie sa wystarczające na poszerzanie wiedzy. :cry:

Junior Member

Terapia manualna górą

Zgadzam się z Tobą skarbus, to naprawdę jest poniżej pasa, człowiek studiuje pięć lat żeby zarabiać później marne grosze. Ja jestem na IV roku fizjoterapii na AWFie i wiem już, że te studia dały mi bardzo ogólną wiedzę w wielu dziedzinach, ale jeżeli chce się dalej rozwijać w konkretnym kierunku to muszę już słono za to płacić:-? A zarobki jak piszesz są wysoce niewystarczające. No to sobie trochę ponarzekałam ale gdybym miała wybierać jeszcze raz to wybrałabym jeszcze raz fizjoterapię, mam słabość do tego kierunku

A co do terapii manualnej, to jest to jedna z nielicznych dziedzin kinezyterapii, która jest naprawdę skuteczna. Kiedy pacjentowi już nic nie pomaga np. na ból krzyża zastosowanie terapii manualnej powinno pomóc

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów