Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Zdrowie,Serce,potas,wapń,sód,magnez

 1. #1
  Junior Member
  Dołączył
  Jan 2011
  Posty
  19

  Zdrowie,Serce,potas,wapń,sód,magnez

  Czterech wspaniałych dla naszego serca. Razem współpracują zapewniając mu zdrowie i energię do ciężkiej pracy. Oto pierwiastki które nadają sercu dobry rytm.


  Potas
  Dzieki niemu uaktywnia się enzym, który dostarcza sercu energii, pobudzając je do pracy. Potas wraz z magnezem i wapniem sprawia że nasz najważniejszy mięsień bije regularnie. W czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm. Jednocześnie bardzo dobrze wpływa na jego rozkurczanie, wydłużając czas wypoczynku. Ponadto pierwiastek ten reguluje nadciśnienie tętnicze, a co za tym idzie - ciśnienie krwi.

  Na tym nie kończą sie zalety potasu - odgrywa on ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Warunkuje także prawidłową pracę mięśni, wpływając na sprawność ruchową. Potas pobudza również wydzielanie insuliny oraz uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Pierwiastek ten bierze udział w dotlenianiu mózgu, dzieki czemu poprawia koncentrację.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Objawy nadmiaru: zbyt duże ilości potasu w organizmie są niebezpieczne, dlatego leków zawierających ten pierwiastek nie wolno zażywać bez porozumienia z lekarzem. Nadmiar może zaburzyć pracę nerek, a także serca.

  Objawy niedoboru: jesli obserwujesz u siebie nieregularne bicie serca lub dopadają cie skurcze mięśni, prawdopodobnie masz niedobór potasu.

  Gdzie go szukać: najwięcej tego pierwiastka dostarczysz organizmowi, sięgając po suszone morele, awokado, figi, jabłka,rodzynki,śliwki i banany. Duże pokłady potasu znajdują się również w pomidorach, ziemniakach, szpinaku. Aby uzupełnić niedobory, jadaj także owoce cytrusowe.
  Wapń
  Pierwiastek ten jest niezbędny do skurczu serca i tym samym odgrywa ważną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała. Jego niedomiar może skutkować nawet zatrzymaniem serca. Wraz z potasem wapń reguluje ciśnienie we krwi.

  Oczywiście to nie jedyna rola, jaką ten pierwiastek odgrywa w organizmie. Wapń bierze udział w kształtowaniu szkieletu. Jest budulcem kości i zapobiega osteoporozie. Odpowiednia ilość wapnia ma znaczący wpływ na stan zębów. Ponadto ten pierwiastek zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego. Odgrywa też ważną rolę w łagodzeniu skutków alergii.

  Objawy nadmiaru: Nie zaleca się spożywania więcej niż kilku gramów wapnia dziennie. Większe ilości mogą spowodować nudności, zaparcia, utratę apetytu. Nadmiar wapnia może także doprowadzic także do powstania kamieni nerkowych.

  Objawy niedoboru: Zaniepokoić powinna cię łamliwość kości, często psujące się zęby. Objawem niedoboru wapnia może być drętwienie rąk lub nóg a także wahania nastrojów, bezsenność i częste krwotoki z nosa.

  Gdzie go szukać: Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, takie jak ser żółty, twaróg, jogurt. Sporo tego pierwiastka dostarczają też sardynki jedzone razem z ośćmi.
  Sód
  Działa wspólnie z potasem. Gdy zaburzone zostają proporcje między tymi pierwiastkami, potas nie może spełniać swoich podstawowych funkcji. To właśnie przez ścisłą współpracę z potasem sód jest tak ważny dla serca.

  Ponadto minerały te odgrywają istotną rolę w gospodarce wodnej organizmu - razem usuwają z niego nadmiar wody. Sód spełnia również bardzo ważne zadanie w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

  Objawy nadmiaru: niestety, bardzo często zdarza się, że proporcje pomiędzy sodem a potasem zostają zaburzone. Dzieje się tak głównie przez dietę zbyt bogatą w sól, która jest czystym chlorkiem sodu.

  Dlatego niedobór tego pierwiastka występuje niezwykle rzadko - najczęściej obserwuje się jego nadmiar. Poważnymi skutkami nadmiaru jest wysokie ciśnienie, a także choroby nerek, wątroby i nasilenie się objawów cukrzycy. Chcąc zmniejszyć ilość tego pierwiastka w organizmie, przede wszystkim należy znacznie ograniczyć jedzenie słonych potraw i mięs.
  Magnez
  Odpowiednia ilość tego pierwiastka w organizmie przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i obniża ciśnienia, co ma wpływ na efektywnośc pracy serca. Magnez rozszerza tętnice i chroni przed zawałem. Pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Wpływa na utrzymanie prawidłowego rytmu serca i czasem jest podawany dożylnie w celu zredukowania arytmii. Magnezem leczy się zastoinową niewydolność serca. Zauważono również, że osoby pijące twardą wodę, czyli taką, która zawiera dużą ilość magnezu, rzadziej zapadają na choroby serca.

  Magnez jest również niezwykle ważny dla układu nerwowego. Stabilizuje go i wzmacnia. Usprawnia także pracę mózgu. Ponadto wpływa pozytywnie na krzepnięcie krwi. Razem z wapniem stanowi budulec kości i zębów, dlatego odgrywa ważną rolę w profilaktyce osteoporozy. Pierwiastek ten reguluje też napięcie mięśni, pomaga w ich regeneracji.

  Objawy nadmiaru: przy przekroczeniu pożądanych przez organizm ilości magnezu mogą pojawić się nudności i biegunka. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie, ponieważ organizm sam radzi sobie z nadwyżką tego pierwiastka - najczęściej wydalając ją z moczem.

  Objawy niedoboru: drżenie mięśni i powiek, nerwowość, rodrażnienie to sygnały, że w organizmie może brakować magnezu.

  Gdzie go szukać: najbogatszym źródłem magnezu jest kakao, kasza gryczana, warzywa strączkowe, orzechy. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru jest picie wody wysokozmineralizowanej.
  dr n. med. Monika Maciejewska,

  kardiolog, Centrum Medyczne Enel-Med w Warszawie
  krótki film jak zadbać o swoje serce.

  www.sport-marcel.blogspot.com

 2. #2
  Bardzo dobrze napisane, dziękuję. Przydatne informacje.
  www.open-info.eu

 3. #3
  Junior Member
  Dołączył
  Apr 2018
  Przegląda
  Kraków
  Posty
  15
  Potas jest bardzo ważnym składnikiem w naszej diecie. Warto poczytać o potasie i o jego ogromnej roli w funkcjonowaniu organizmu. Trzeba koniecznie uzupełniać niedobory potasu, zwłaszcza że bardzo szybko traci się go z organizmu. Teraz, gdy mamy upały, potas ucieka z organizmu raz dwa.
  O moją moc dbają suplementy diety Cheers

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •