Nie musisz rezygnować z ćwiczeń tylko dlatego, że nadeszło lato. Oto kilka porad, które pozwolą Ci pozostać w ruchu - i uniknąć udaru cieplnego. Jeśli pomysł wyjścia w upał, aby zrobić coś, co sprawi, że będzie Ci jeszcze goręcej, wydaje się szalony opuszczenie treningu może być kuszące.
2022-06-28 00:00
Udostępnij
Jak ćwiczyć podczas fali upałów

Jednak dzięki kilku czynnościom możesz trzymać się swojej rutyny. Oto kilka rad ekspertów, jak radzić sobie z upałem.

Przystosuj swój organizm

Choć w przyszłości upały mogą stać się bardziej regularnym zjawiskiem wciąż nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Na początku fali upałów nie należy od razu brać udziału w długim biegu czy meczu tenisowym. Aby się zaaklimatyzować, zacznij od około 20 minut ćwiczeń, dodając każdego dnia dodatkowe pięć lub 10 minut. Wszystkie badania naukowe potwierdzają, że podniesienie temperatury ciała o półtora stopnia lub do około 38,5°C, utrzymywane przez godzinę, skutecznie pomaga organizmowi w aklimatyzacji. Tak właśnie postępują sportowcy, aby przygotować się fizjologicznie do wysokich temperatur. Badania sugerują, że kobiety dłużej przystosowują się do upałów niż mężczyźni.

Ćwicz wcześniej w ciągu dnia

Jeśli to możliwe, biegaj lub ćwicz z samego rana, kiedy jest znacznie chłodniej. Aktywność fizyczna przed godziną 9 rano może być skuteczna. Później, choć temperatura może wzrosnąć tylko o kilka stopni, słońce znajduje się w wyższych partiach nieba, więc dociera do Ciebie dużo promieniowania słonecznego, co dodatkowo zwiększa stres cieplny i dyskomfort.

Nie forsuj się

Zmniejsz tempo i zaakceptuj fakt, że Twoje wyniki mogą być słabsze. Ponieważ jest Ci gorąco, Twój układ sercowo-naczyniowy nadal pracuje tak samo ciężko, ponieważ pracuje również nad usunięciem części ciepła z organizmu. Możesz więc biec minutę na kilometr wolniej, ale fakt, że Twoje tętno jest o 10 uderzeń na minutę wyższe, oznacza, że nadal uzyskujesz ten sam efekt treningu. W przypadku krótszego biegu może pojawić się pokusa, aby przyspieszyć, a to może oznaczać, że będzie Ci gorąco, będziesz bardziej zmęczony i źle się poczujesz.

Zadbaj o nawodnienie

Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu przed rozpoczęciem ćwiczeń organizm nie jest obciążony od pierwszej minuty aktywności. Napij się 20 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. Staraj się pić podczas ćwiczeń. Gdy zaczynasz odczuwać pragnienie, zazwyczaj jesteś już całkiem odwodniony. Jeśli możesz, zabierz ze sobą butelkę wody - przy dłuższych okresach ćwiczeń nieuchronnie dojdzie do odwodnienia - i pij natychmiast po ćwiczeniach. Napoje sportowe pomogą organizmowi nieco szybciej zatrzymać płyny, ale woda w 100% spełni swoje zadanie. Artykuł powstał we współpracy z serwisem ogloszenia24m.pl