fit.pl mobile logo

Przygotuj swój organizm na wiosnę

Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie, jako smakujesz nim się popsujesz - tak zaczyna się fraszka “Na Zdrowie” Jana Kochanowskiego. Ile w niej prawdy wie tylko ten, kto miał lub ma problemy zdrowotne lub otarł się w gronie rodziny, znajomych o ten problem. Jak zatem dbać o swoje zdrowie, kiedy powinniśmy zacząć o tym myśleć i jak to robić, od czego zacząć? Nic prostszego…wystarczy 5 prostych kroków 


Profilaktyka - zrób badania
Niektórzy mówią, że wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Może właśnie teraz jest najlepszy czas, żeby zrobić “research” swojego zdrowia i wykonać badania. Jakie? Przede wszystkim badanie krwi, które powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku, a które jest pierwszą informacją o tym, co i czy coś złego dzieje się w naszym organizmie. Drugie ważne badanie to analiza moczu, którego wyniki świadczą o stanie naszych nerek, pęcherza moczowego i dróg moczowych, ale także mogą być sygnałem o cukrzycy, żółtaczce, czy zapaleniu trzustki. Tę analizę również powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Zdecydowanie częściej powinniśmy badać poziom ciśnienia, co najmniej raz w miesiącu, co pozwala rozpoznać nadciśnienie tętnicze, jego wahania oraz inne towarzyszące schorzenia. W zależności od wieku, warto udać się do okulisty, ortopedy, ginekologa czy urologa, wykonać EKG serca, badanie mammograficzne w przypadku kobiet, RTG klatki piersiowej czyli ocenę okładu oddechowego, a także USG (najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej), diagnozujące układ wielu narządów wewnętrznych naszego ciała. Przynajmniej raz na pół roku, wypada odwiedzić stomatologa. Profilaktyka od zawsze jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem, a wykrycie choroby we wczesnym stadium, to duża szansa na wyleczenie.

Dieta cud…to nie zawsze działa
Jeśli spojrzymy na ofertę diet, o których się pisze lub mówi, trudno wybrać, bez konsultacji z profesjonalistę, najlepszą dla siebie. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru? Z pewnością warto pójść o krok wstecz i wykonać wszystkie niezbędne badania (patrz - profilaktyka - zrób badania), po to by sprawdzić stan swojego zdrowia. Kolejnym krokiem powinna być analiza wyników w lekarzem specjalistą, który pokieruje nas i podpowie, co będzie najlepsze, jaka dieta, a może tylko doradzi, jak właściwie i zdrowo się odżywiać, zainwestować w ruch. Warto sprawdzić ofertę dietetyków w serwisie https://www.znanylekarz.pl/dietetyk, gdzie znajdziemy szeroką bazę specjalistów w tej dziedzinie. Można także zainstalować w swoim smartphonie aplikacje, które działają jak liczniki kalorii, podpowiadają plan naszej diety, np. MyFitnessPal, Meal Snap, Osobisty Dietetyk, Diet Map, wybór jest naprawdę imponujący. Nie można także zapomnieć o piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia.

Jak wynika z w/w schematu podstawą nadal pozostaje aktywność fizyczna, zmieniły się natomiast standardy dotyczące pozycji owoców i warzyw, które przesunęły się na pierwsze miejsce ze skalą Ľ dla owoców i ľ dla warzyw w podstawie piramidy. Drugie miejsce zajmują produkty zbożowe, m.in. pełnoziarniste zboża, brązowy ryż oraz pełnoziarniste mąki i ich przetwory (pełnoziarnisty makaron, pieczywo pełnoziarniste), pełnoziarniste kasze (jaglana, gryczana, pęczak, perłowa i płatki owsiane). Brązowy medal w piramidzie przypadł nabiałowi i tu nie było zmian. Nowością jest kolejna pozycja, którą zajęły przyprawy, będące odpowiedzią na zmniejszenie ilości soli w jedzeniu, a które mają właściwości prozdrowotne, takie jak olejki eteryczne czy antyoksydanty. Z pewnością dużym zaskoczeniem jest usytuowanie na tym miejscu również kawy i herbaty, które pojawiły się po raz pierwszy w piramidzie. Najwyższy poziom zajęły tłuszcze, ale w parze z orzechami, co jest również nowością.

Ruch to zdrowie...
O tym, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia, nie trzeba szczególnie nikogo przekonywać. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie grupy LUX MED, pt. „Jak Polacy uprawiają sport”, aż 40% z nas jest aktywnym przynajmniej raz w tygodniu. Najczęściej wybieramy bieganie, jazdę na rowerze, czy pływanie, a w zależności od płci, są to piłka nożna czy aerobik. Niestety tylko 3 proc. zrobiło jakiekolwiek badania przed rozpoczęciem jakiegokolwiek sportu. Warto sobie uświadomić, że podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną, musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie, czyli po raz kolejny badania i konsultacja ze specjalistą staję się koniecznością. Warto to zrobić, żeby sport nie kojarzył się nam wyłącznie z kontuzjami, osłabieniem, leczeniem, ale z bezpieczną przyjemnością, która poprawia nasze samopoczucie i wygląd.

 

Zapytaj eksperta online
Współczesna medycyna pozwala nam dziś na umówienie się na wizytę do lekarza przez internet, zadanie pytania konkretnemu specjaliście online (przyp. jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis znanylekarz.pl najczęściej pytamy lekarzy ginekologów, ortopedów oraz dermatolów, a najpopularniejsze pytania, które zadajemy dotyczą kwestii wstydliwych, np. sex w trójkącie), ale także odbycie wizyty online (taką usługę oferuje telemedi.co). Oczywiście ładna pogoda sprzyja wychodzeniu z domu, jednak jak pokazują statystyki nowoczesne formy konsultacji i leczenia, tzw. e-medycyna czy mhealth są coraz częściej wybierane, jako szybsze i skuteczniejsze. Pamiętajmy zatem, zanim rozpoczniemy jakąkolwiek aktywność sportową, o wcześniejszym skonsultowaniu z profesjonalistą, nie szukając informacji na forach czy innych grupach, gdzie nie mamy pewności, że odpowiada nam ktoś, kto się na tym faktycznie zna i nam pomoże, a może tylko zaszkodzić.

Słuchaj swojego ciała
„Nasze ciało jest jak maszyna, która daje sygnały, jeśli coś jest nie tak”. Może “wyczerpują się baterie i trzeba je wymienić, albo brakuje jakiejś części, która zwyczajnie się zużyła”. Nie bagatelizujmy sygnałów ostrzegawczych. Według badania przeprowadzonego w Danii i Wielkiej Brytanii, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna może wydłużyć życie człowieka o 3-5 lat. Zatem uprawiajmy sport, bądźmy aktywni, ruszajmy się, ale róbmy badania, konsultujmy to z prawdziwymi lekarzami i słuchajmy naszego organizmu, bo on wie o nas najwięcej.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl