fit.pl mobile logo

Włosom na ratunek - skuteczne metody na łysienie

Łysienie może w ogromnym stopniu wpłynąć na samoocenę dotkniętej tym problemem osoby, co bardzo szybko daje odzwierciedlenie w codziennym samopoczuciu. Często już pierwsze oznaki łysienia skłaniają do poszukiwania rozwiązania, aby zahamować ten trudny do zaakceptowania proces. Jakie metody wybrać, aby uratować wypadające włosy?

Kilka słów o problemie


Uważa się, że łysienie zawsze dotyka jedynie mężczyzn, a do tego tylko tych, którzy mogą pochwalić się wysokim poziomem testosteronu. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ za tzw. łysienie angrogenowe (typowe u mężczyzn) odpowiada metabolit testosteronu, jakim jest DHT. Przerzedzenie włosów może być jednak również bardzo częste u kobiet, co może być spowodowane zarówno zaburzeniami hormonalnymi, jak i innymi, pozornie niezwiązanymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu.

Łysienie może być również indukowane silnymi przeżyciami emocjonalnymi oraz stresem. Jest to bardzo częste nawet u osób młodych. Dzienna utrata dużej ilości włosów (ponad stu) może oznaczać początek poważniejszych problemów.

Kosmetyki do zadań specjalnych


Pierwszymi produktami, po które sięga się w sytuacji przerzedzania włosów, są najczęściej kosmetyki. Ważne jest, aby zmienić tutaj wszystkie z używanych produktów, najlepiej na specjalistyczne dermokosmetyki, które można zakupić w aptekach. Również w przypadku mężczyzn, którzy dotychczas w niewielkim stopniu skupiali się na zawartości drogeryjnych półek, dużą różnicę może spowodować wzmocnienie włosów i stymulacja skóry głowy od zewnątrz.

Jednym z najbardziej polecanych rodzajów kosmetyków wzmagających porost włosów są wcierki. Zazwyczaj są one bogate w substancje wzmagające mikrokrążenie w skórze głowy, a także substancje aktywne wzmacniające działanie pobudzające na mieszki włosowe. Dodatkowo specyfika produktu, który należy wmasować w skórę głowy, sprzyja zatrzymaniu wypadania włosów poprzez rozluźnienie mięśni znajdujących się pod skalpem, co jest częstą przyczyną zmniejszenia średnicy włosa.

Dieta a łysienie


W przypadku łysienia pewien wpływ na jego ograniczenie ma odpowiednia podaż składników mineralnych oraz witamin. Do jednych z najważniejszych w tym przypadku należą:

 • witamina E
 • witaminy z grupy B (w tym głównie B6)
 • witamina D
 • krzem
 • selen
 • żelazo
 • siarka


Każdy z tych składników odpowiada za inną funkcję związaną ze wzrostem oraz charakterystyczną budową włosa. Witamina E jest antyoksydantem oraz usprawnia dostarczenie innych składników do brodawki włosa przez usprawnienie mikrokrążenia. Siarka za to jest jednym ze składowych elementów aminokwasów budujących keratynę - główne białko włosa.

Dostarczenie wszystkich składników odżywczych umożliwia jedynie odpowiednio zbilansowana i przede wszystkim różnorodna dieta. Nie jest to jednak proste zadanie, szczególnie dla osób niedoświadczonych w tematyce dietetyki.

Suplementacja na ratunek


W przypadku zapotrzebowania na tak wiele składników odżywczych bardzo korzystne okazuje się uzupełnienie jadłospisu suplementami diety. W kwestii łysienia pełnią one funkcję tzw. nutrikosmetyków, czyli preparatów dających rezultaty w obszarze skóry, paznokci oraz — przede wszystkim — włosów, działając od wewnątrz.

Jednym z takich produktów jest Profolan (strona - https://profolan.pl/), którego skład jest stworzony do walki z tak uciążliwym problemem, jak łysienie. W skład tego produktu wchodzą m.in.:

 • wyciąg ze skrzypu polnego
 • wyciąg z pokrzywy
 • L-cysteina
 • witamina E
 • witamina B6
 • biotyna
 • magnez


Preparat ten działa na problem utraty włosów na wielu poziomach, co zapewnia mu dużą skuteczność w walce z łysieniem. Hamuje oddziaływanie DHT na mieszki włosowe, wzmacnia strukturę włosa, stymuluje mieszki włosowe oraz reguluje cykl wzrostu włosów. Jest efektywny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a pierwsze efekty jego stosowania widoczne są już po 3 miesiącach od rozpoczęcia regularnego stosowania.

W domowym zaciszu...


Oprócz zastosowania kosmetyków i suplementów diety, możliwe jest również stymulowanie wzrostu włosów za pomocą innych, domowych sposobów. Jedną z tych metod, która została już wspomniana wcześniej, jest masaż skóry głowy, który powinno się wykonywać codziennie. Mogą tu posłużyć po prostu nasze dłonie lub specjalne masażery do skóry głowy. Ważne, aby masaż nie był zbyt intensywny. W przeciwnym wypadku w czasie jego wykonywania może dojść do wyrwania włosów.

Duże efekty przy wypadaniu włosów dają również chłodne kąpiele dla skóry głowy. Szczególnie korzystne są prysznice z zastosowaniem naprzemiennie ciepłej oraz zimnej wody. Usprawnia to przepływ krwi, co odżywia cebulki włosa.

Babcine sposoby na utratę włosów


Tradycyjne receptury nierzadko okazują się bardziej skuteczne niż konwencjonalne kosmetyki. Warto więc przyjrzeć się babcinym metodom na walkę z utratą włosów.

Pierwszą z nich jest olejowanie włosów. Najlepsze są w tym przypadku olej rycynowy, oliwa z oliwek oraz olej sezamowy. Szczególnie ten pierwszy doskonale usprawnia wzrost włosa i jest często stosowany w kosmetykach przeznaczonych do tego celu.

Na skórę głowy warto również regularnie nakładać maski. Bardzo popularne są tu maski z cebuli, zawierającej dużo siarki, która wzmacnia włosy. Podobnie działają również maski na bazie jaj. W przypadku problematycznej skóry głowy dobrym składnikiem w pielęgnacji jest żel aloesowy.

Wzmacniająco działają także płukanki z naparu ze skrzypu polnego. Każdy z tych produktów zadziała jednak dużo lepiej, jeśli wprowadzany będzie do organizmu również od wewnątrz, np. za pomocą kompleksowego suplementu diety.

Styl życia — ważny i bagatelizowany


Stres jest czynnikiem w dużym stopniu wzmagającym wypadanie włosów oraz łysienie. Dlatego odpowiedni styl życia oraz wprowadzanie metod panowania nad stresem są bardzo ważne w przypadku tych problemów. Osoby zmagająca się z utratą włosów powinny regularnie ćwiczyć i dobrze się wysypiać. Są to pozornie błahe i niezwiązane czynniki, które w ogromnym stopniu oddziałują na całe zdrowie człowieka, w tym kondycję włosów czy skóry głowy.

Wsparcie specjalisty


Kiedy domowe sposoby dają zbyt małe rezultaty, warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednią terapię zabiegową. Niezrównana jest tu pomoc trychologa, czyli eksperta specjalizującego się w problemach związanych z włosami i skórą głowy. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez trychologa stymulujących wzrost włosów i zapobiegających rozwojowi łysienia należą: galwanizacja, mezoterapia mikroigłowa czy mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Zabiegi poprzedzone są najczęściej dokładną diagnostyką, a wizyta zakończona jest udzieleniem profesjonalnych rad na temat codziennej pielęgnacji włosów.

Kiedy pora na dermatologa?


Często na wizytę u dermatologa pacjenci wybierają się zbyt późno, czyli kiedy łysienie jest bardzo zaawansowane i trudne do odwrócenia. W sytuacji, gdy domowe sposoby nie dają zadowalających rezultatów, warto udać się po poradę lekarza specjalisty, w celu wykonania odpowiednich badań i przeprowadzenia koniecznej diagnostyki. Łysienie może być bowiem jedynie zewnętrznym objawem poważniejszego problemu. Dermatolog może w takim przypadku prowadzić konieczne leczenie, które przyczynowo poradzi sobie z zaistniałym schorzeniem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl