fit.pl mobile logo

Badania profilaktyczne zamiast kwiatka? Najlepszy prezent na Dzień Kobiet!

Dzień Kobiet to idealna okazja, aby przedstawicielki płci pięknej obdarować kwiatami, prezentami i komplementami. Wśród wielu składanych życzeń, zdrowie wymieniamy zazwyczaj na pierwszym miejscu – podkreśla to jego wyjątkowe znaczenie w naszym życiu. Dzień Kobiet stanowi dobry moment, aby zastanowić się, czy najbliższe nam osoby – mama, żona, siostra – rzeczywiście odpowiednio o nie dbają. Czy wykonują niezbędne badania i regularnie zasięgają konsultacji u lekarzy specjalistów? W jaki sposób zachęcić kobiety do regularnych badań profilaktycznych – odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista w Centrum Medycznym Damiana

Mammografia i cytologia już nie wystarczą

Mammografia to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych wykonywanych przez kobiety. Chęć zachowania zdrowia i wzrost świadomości społecznej dotyczącej chorób sprawiają, że wiele kobiet regularnie korzysta z konsultacji specjalistycznych, a lęk przed kontaktem z personelem medycznym zmniejszył się na przestrzeni lat. Do zmiany stanowiska przyczyniają się również liczne programy edukacyjne (np. „Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” – funkcjonujący od 2006 r. w Polsce), które zmieniają świadomość społeczną dotyczącą badania oraz podkreślają fakt, że regularnie wykonywana mammografia (raz na dwa lata lub raz w ciągu roku – w przypadku kobiet powyżej 50. roku życia) to najważniejszy krok do wykrycia i skutecznego leczenia wszelkich zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju. Współcześnie jednak, mammografia stanowi zaledwie jeden z punktów obowiązkowej profilaktyki zdrowotnej dla kobiet.

Wśród badań, które każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz w roku znajdują się: morfologia krwi, pomiar glikemii, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie hormonów tarczycy, cytologia, USG piersi, mammografia oraz konsultacje okulistyczne, ginekologiczne i dermatologiczne połączone z oceną dermatoskopową zmian skórnych. Dla kobiet, które przekroczyły 40. rok życia zalecane jest również przeprowadzenie badań endoskopowych – gastroskopii i kolonoskopii, konsultacje kardiologiczne wraz z badaniem EKG oraz badania USG tarczycy i jamy brzusznej, badanie cholesterolu i jego frakcji (powyższe badania należy wykonywać raz w roku).

Dlaczego badania endoskopowe?

 W ostatnich latach możemy zaobserwować zmianę stylu życia – zdecydowanie marginalizujemy aktywność fizyczną oraz nie zwracamy uwagi na jakość spożywanych posiłków (coraz częściej korzystamy z gotowych produktów, które często zawierają dużą ilość dodatków szkodliwych dla naszego zdrowia). Brak odpowiednio zbilansowanej diety, początkowo może zaburzyć pracę przewodu pokarmowego, a w konsekwencji doprowadzić do groźnych chorób. Dlatego lekarze specjaliści rekomendują, aby kobiety regularnie poddawały się także badaniom endoskopowym, które sprawią, że wykrycie nawet groźnej choroby nastąpi we wczesnej fazie jej rozwoju, tym samym zwiększając szanse na skuteczne leczenie. Dlatego pamiętajmy, że warto wykonać je szczególnie po 40. roku życia, zawsze w momencie pojawienia się niepokojących symptomów chorobowych oraz w przypadku stwierdzonych chorób układu pokarmowego w rodzinie pacjenta.

  • Gastroskopia – jej głównym celem jest ocena górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, wpustu żołądka, żołądka, odźwiernika i dwunastnicy). Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego elastycznego przewodu, zakończonego kamerą, który wprowadzany jest przez przełyk do żołądka (najczęściej badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym). Gastroskopia trwa tylko kilka minut i pozwala na wykrycie zmian chorobowych (w tym wrzodów żołądka lub dwunastnicy raka przełyku czy chłoniaka żołądka) w obrębie układu pokarmowego i wdrożenie niezbędnego leczenia.
  • Kolonoskopia – badanie pozwala na kompleksową ocenę jelita grubego. Polega na wprowadzeniu kolonoskopu (giętkiej, długiej rurki zakończonej kamerą) przez odbytnicę do jelita grubego (może zostać wykonane w krótkim znieczuleniu dożylnym). W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych (np. stanu zapalnego ściany jelita), lekarz posiada możliwość pobrania wycinków w tym obszarze lub usunięcia polipów. Pobrany materiał zostaje poddany badaniu histopatologicznemu, a dalsze postępowanie lecznicze uzależnione jest uzyskanych wyników.

Profilaktyka dla zapracowanych kobiet

Mówi się, że współczesna kobieta pracuje na dwóch etatach – obowiązki zawodowe przeplatane są domowymi, a to skutecznie minimalizuje ilość wolnego czasu, przeznaczonego wyłącznie „dla siebie”. Wśród zabiegania i pośpiechu, kobiety coraz częściej zapominają o konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych, usprawiedliwiając to natłokiem obowiązków i brakiem czasu. Wychodząc naprzeciw takim pacjentom, placówki medyczne coraz częściej oferują specjalne pakiety zdrowotne, które umożliwiają przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań profilaktycznych nawet w 24 godziny.

Współczesna medycyna oferuje kobietom olbrzymie możliwości kontrolowania stanu zdrowia. Badania stają się nie tylko coraz łatwiej dostępne i tańsze, ale również wykonywane są przez najwyższej jakości specjalistów, w komfortowych dla pacjentów warunkach – mówi lek. med. Joanna Pietroń, internista w Centrum Medycznym Damiana. Pacjentki wielokrotnie narzekają na brak czasu, który uniemożliwia poddanie się niezbędnym i obowiązkowym badaniom profilaktycznym, pozwalającym rozpoznać, zdiagnozować i skutecznie leczyć nawet najmniejsze oznaki choroby. Badania skierowane do kobiet dają odpowiedź na pytanie dotyczące wystąpienia ryzyka chorób cywilizacyjnych, obejmujących m.in. układ krążenia, oddechowy, pokarmowy oraz schorzenia nowotworowe i metaboliczne. Dlatego ich regularne przeprowadzanie jest tak istotne. Jak to pogodzić w przypadku osób „cierpiących” na chroniczny brak czasu? Wówczas warto skorzystać z kompleksowych przeglądów zdrowia, dzięki którym pacjent otrzymuje możliwość przeprowadzenia wszystkich najważniejszych badań w krótkim czasie bez konieczności oczekiwania w kolejkach czy zapisywania się na listę osób oczekujących – dodaje.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
klebowska159

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz? Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
kulturysta210

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Konkurs na stronie do wygrania 10.000 zł!! Szybka forma, Najlepsze plany treningowe i diety, sprawdź, nie pożałujesz, zmień swoją formę w nie całe 3 miesiące!! :))

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl