fit.pl mobile logo

Gdy boli nadgarstek...

Zespół cieśni nadgarstka to głównie kobiece schorzenie, które ze względu na uciążliwy ból i powikłania może wykluczać z życia zawodowego. Czym się charakteryzuje i jak przebiega proces leczenia?
zespol ciesni nadgarstkaZespół cieśni nadgarstka to choroba atakująca głównie kobiety. I choć najczęściej dotyczy pań po 50 roku życia z wyraźnymi zmianami reumatoidalnymi,  już młode kobiety mogą odczuwać pierwsze symptomy tej choroby. Przyczyn pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka jest bardzo wiele, ale w większości przypadków dotyczy osób aktywnych zawodowo, które pracują dłońmi a w szczególności obciążają nadgarstek.

Kogo dotyczny schorzenie?

Zespół cieśni nadgarstka dotyczy zatem: krawcowe, osób zawodowo uprawiających takie sporty, jak: squash, badminton, tenis, gimnastyka, fitness, kolarstwo. Wśród osób zagrożonych cieśnią są również osoby pracujące w warsztatach, a także pracujące w biurach i przy komputerze (pisanie na klawiaturze).

Nadgarstek składa się z ośmiu kości połączonych więzadłami, pomiędzy którymi znajdują się nerwy, naczynia oraz ścięgna mięśni zginających palce. Zespół cieśni nadgarstka powstaje podczas zbyt dużej eksploatacji - nacisku jednego z nerwów na nerw środkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Dolegliwością towarzyszącą schorzeniu jest ból odczuwalny jako swoiste wbijanie szpilek w obrębie palców. Ból oznaczający ograniczoną sprawnością mięśni ogranicza zatem podstawowe czynności takie jakie jak odkręcanie, trzymanie ciężkich przedmiotów, chwytanie, pisane.

Jak leczyć?

Leczenie w większości przypadków oznacza rezygnację z wykonywanego zawodu/ hobby, ograniczenie czynności takich, jak: krojenie, pisanie, siekanie, odkręcanie, a także czasowe unieruchomienie i rehabilitację nadgarstka. Unieruchomienie oznacza najczęściej nałożenie opaski uciskowej na nadgarstek, chłodzenie nadgarstka (np. kostkami lodu, terapia zimnem), połączone z rehabilitacją w postaci: masaży, elektroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. Jeśli ból i dolegliwości z nim związane nasilają się, prócz rehabilitacji, lekarz prowadzący pacjenta powinien rozważyć możliwość operacji nadgarstka.

www.zdrowie.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl