Gdzie szukać przychodni, która wystawia L4 online?

Szukasz informacji na temat tego, jak otrzymać L4 online za darmo? Ten artykuł powstał specjalnie z myślą o Tobie. Podpowiadamy, ile kosztuje oraz jak wygląda zwolnienie elektroniczne wystawiane bez konieczności udawania się do przychodni.
2022-11-24 00:00
Udostępnij
Gdzie szukać przychodni, która wystawia L4 online?

Jak działa zwolnienie online?

Zwolnienie online to L4 wypisywane przez lekarza podczas konsultacji zdalnej (bez konieczności udawania się do przychodni). Dokument wystawiony przez Internet jest jak najbardziej legalny, potwierdza on niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych oraz usprawiedliwia nieobecność w zakładzie pracy. Upoważnia także do zasiłku chorobowego w wysokości 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Kto może wystawić zwolnienie online?

Zwolnienie online jest wystawiane przez lekarza, który korzysta z aplikacji gabinetowej zintegrowanej z PUE ZUS lub ma profil PUE ZUS. Warto wiedzieć, że do wypisania L4 online przez Internet nie jest wymagana konkretna specjalizacja, dokument może wystawić zarówno lekarz ogólny, jak i kardiolog, ortopeda, chirurg czy też psychiatra. Poza lekarzem e-zwolnienie może wystawić także upoważniony asystent medyczny.

Czy można uzyskać L4 online za darmo?

Czy jest możliwe uzyskanie L4 online za darmo? Tak, ponieważ samo w sobie zwolnienie online nic nie kosztuje. Jedyna opłata, jaką należy uiścić, jest związana z prywatną wizytą lekarską, która kosztuje około 100-150 złotych, w zależności od podmiotu medycznego. Niektóre platformy łączące pacjenta z lekarzem oferują atrakcyjne rabaty, np. polegające na tym, że kolejne zamówienie, złożone za pośrednictwem tej samej strony internetowej jest realizowane z 20% zniżką.

Jakie dane trzeba podać, aby otrzymać zwolnienie online?

Aby otrzymać L4 online za darmo, wystarczy wypełnić krótki formularz zamieszczony na stronie internetowej podmiotu medycznego, opłacić koszt wizyty u lekarza i następnie poczekać na kontakt. Jedyne dane, jakie będą potrzebne to:

  • numer NIP zakładu pracy,
  • imię, nazwisko, numer PESEL pacjenta, a także: adres e-mail, nr telefonu, adres zamieszkania,
  • informacje potrzebne dla lekarza: data nieobecności w zakładzie pracy, opis dolegliwości, data
  • wnioskowanego powrotu do pracy.

Warto wiedzieć: zwolnienie online może być wystawione na maksymalnie 7 dni, z możliwością przedłużenia przy kolejnej wizycie. Istnieje również możliwość otrzymania L4 online z datą wstecz, jednak maksymalnie do 3 dni.

Jak wygląda zwolnienie elektroniczne? Gdzie można to sprawdzić?

L4 online za darmo zawiera jedynie te informacje, które są istotne z punktu widzenia Działu Kadr. Powód nieobecności czy też zaplanowane dla danego pacjenta leczenie to dane poufne, objęte tajemnicą lekarską. Pracodawca nie ma dostępu do tak szczegółowych informacji na temat choroby pracownika. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zwolnienie lekarskie było brane z powodu dolegliwości ciążowych — wtedy kobieta może zadecydować o ujawnieniu powodu nieobecności, co poskutkuje wyższym zasiłkiem chorobowym (100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy).

Jeśli pracownik chce sprawdzić, jak wygląda zwolnienie elektroniczne, wystarczy zalogować się na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Zwolnienie lekarskie można sprawdzić przy pomocy przeglądarki internetowej lub korzystając z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Zainteresowany otrzymuje do wglądu pełne zaświadczenie, włącznie z podaną jednostką chorobową. W sytuacji, gdy nie widać L4 online na koncie PUE, przyczyną może być brak połączenia z Internetem lub przerwa w działaniu systemu teleinformatycznego obsługującego e-ZLA.

Czy pracownik musi zgłaszać pracodawcy, że przebywa na zwolnieniu online?

Pracownik powinien poinformować zakład pracy o nieobecności, natomiast w przypadku zwolnień online nie ma obowiązku dostarczania wydrukowanego zaświadczenia do pracodawcy. Niezbędne informacje są przesyłane automatycznie do ZUS oraz na konto PUE ZUS zakładu pracy. Wyjątek stanowi sytuacja brak takiego konta u pracodawcy, wtedy pracownik musi dostarczyć wydruk do 7 dni.