fit.pl mobile logo

Jak postępować podczas biegunki u dziecka?

Biegunka u małych dzieci zdarza się dość często, dlatego też niekiedy opiekunowie ją bagatelizują. Jednak trzeba pamiętać o tym, że długo utrzymująca się biegunka, szczególnie jeśli jest połączona z silnymi wymiotami, może doprowadzić do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne w przypadku małych dzieci. Jak można ulżyć małemu dziecku w czasie biegunki? Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu i co zrobić, kiedy już do niego dojdzie?

Dlaczego długotrwała biegunka jest tak niebezpieczna?

Ostra biegunka, która trwa długo, szczególnie u dziecka może być bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia, a nawet życia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może spowodować bardzo szybko nagłe odwodnienie organizmu, co u małych dzieci jest bardzo niebezpieczne i w najgorszych przypadkach może powodować nawet śmierć. W czasie nagłego wypróżniania wraz z wodą traci się również cenne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje takie jak witaminy i minerały.

Jak postępować w czasie biegunki u dzieci?

W czasie, gdy występuje biegunka dziecko często nie chce nic jeść, ani pić, a wszelkie przyjmowane pokarmy są od razu wydalane z organizmu. Jednak mimo wszystko, trzeba pamiętać o tym, aby dostarczać dziecku odpowiednie ilości płynów, które pozwolą uzupełnić braki wody w organizmie. Warto sięgnąć po zwykłą wodę, ewentualnie po specjalne preparaty nawadniające, które dodatkowo zawierają elektrolity i składniki mineralne, jakie pozwolą na szybsze odzyskanie sił po chorobie. W czasie biegunki nie należy podawać dziecku soków owocowych czy wód smakowych. Nie wolno także dawać mu do picia napojów gazowanych, które mogą jeszcze pogorszyć stan dziecka. Jeżeli chodzi o jedzenie, to dziecku w czasie biegunki warto podawać lekkie potrawy, które jednocześnie będą łagodziły dolegliwości. Jeżeli dziecko jest karmione piersią to należy zwrócić uwagę na dietę matki, a kiedy jest karmione mlekiem modyfikowanym warto powrócić do poprzedniej mieszanki. Szczególnie jeśli biegunka wystąpiła zaraz po zmianie mleka na inne.

Ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia

Biegunka u dziecka nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Najczęściej wiąże się z niestrawnością lub zatruciem pokarmowym. Wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze symptomy odwodnienia. Można to poznać między innymi po wzmożonym pragnieniu u dziecka, suchość śluzówek jamy ustnej i osłabienie. Przy silnym odwodnieniu może wystąpić suchość języka i brak łez w czasie płaczu, co jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów odwodnienia organizmu. Mogą zapadać się także oczy i policzki, a u bardzo małych dzieci także ciemiączko. U dzieci mogą występować też zmiany nastrojów – dzieci mogą stać się apatyczne lub wręcz przeciwnie rozdrażnione i pobudzone.

Kiedy zauważy się pierwsze objawy odwodnienia, należy udać się do lekarza na konsultacje. Przy bardzo silnym odwodnieniu często konieczna jest hospitalizacja dziecka, w czasie której uzupełnia się przede wszystkim płyny oraz składniki mineralne, które zostały wydalone w czasie biegunki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl