fit.pl mobile logo

Jak się leczy białaczkę?

Białaczka to nowotwór krwi, który ma wiele typów i może przebiegać w różny sposób. Z tego względu różne są też sposoby jej leczenia. Jak się leczy białaczkę?

Białe krwinki, inaczej nazywane leukocytami, produkowane są w szpiku kostnym, a ich głównym zadaniem jest obrona organizmu przed chorobami i infekcjami.

Białaczka jest nowotworem krwi i szpiku kostnego, w którym białe krwinki namnażają się i funkcjonują nieprawidłowo. W przypadku np. ostrej białaczki szpikowej organizm produkuje ogromną liczbę leukocytów, które wyglądają jak niedojrzałe komórki blastyczne, a przy tym gromadzą się w szpiku kostnym i tłumią produkcję zdrowych komórek.

Jakie są rodzaje białaczek?

Istnieje wiele różnych rodzajów białaczek. Z zależności od tempa rozwoju nowotworu wyróżnia się białaczki ostre i przewlekłe. Te o charakterze ostrym mają gwałtowny i intensywny przebieg, a ich symptomy nasilają się szybko i nie ustępują po standardowym leczeniu infekcji. Z kolei białaczki przewlekłe mogą nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat.

Objawy białaczki to m.in. łatwość pojawiania się siniaków, obecność krwi w moczu i trudne do zatamowania krwotoki z nosa i dziąseł. Objawom tym mogą towarzyszyć bóle mięśni i stawów, ich drętwienie, a także stany podgorączkowe i nocna potliwość. Nierzadko u chorych spotyka się niedokrwistość, czyli anemię i wynikające z niej zmęczenie, apatię i senność. U chorych można też zauważyć bladość skóry, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, bóle brzucha i nawracające infekcje – zarówno wirusowe, bakteryjne, jak i grzybicze.

Niezależnie od typu wyróżnia się wiele rodzajów białaczek. Wśród ostrych białaczek są m.in. ostra białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna, eozynofilowa, neutrofilowa czy mielomonocytowa. Wśród przewlekłych zaś – białaczka limfatyczna, szpikowa, limfocytowa B-komórkowa, włochatokomórkowa, prolimfocytowa czy białaczka z dużych ziarnistych limfocytów linii T.

Leczenie białaczek

Celem leczenia białaczki jest uzyskanie remisji, czyli doprowadzenie do braku objawów choroby. Leczenie ma pozwolić na całkowite wyleczenie pacjenta lub umożliwienie mu jak najdłuższego przeżycia przy dobrym stanie ogólnym. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy jednak przede wszystkim od rodzaju białaczki.

Ostre białaczki wymagają niezwłocznej diagnostyki i szybkiego podjęcia leczenia. Terapia opiera się zazwyczaj na intensywnej chemioterapii lub, w przypadku zakwalifikowania pacjenta, przeszczepieniu szpiku.

Inaczej leczy się białaczki przewlekłe, w przypadku których coraz rzadziej sięga się po chemioterapię i przeszczepienie szpiku. W tym przypadku stosuje się bowiem nowoczesną terapię celowaną lekami, które blokują nieprawidłowy gen odpowiadający za namnażanie nieprawidłowych komórek. Więcej o leczeniu białaczki dowiesz się ze strony https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl