Joga dla oczu przy zaburzeniach akomodacji

Akomodacja to nie choroba oka, to zdolność do widzenia przedmiotów z daleka i bliska. Z wiekiem tracimy akomodację co oznacza, że potrzebujemy okularów do czytania i do pracy przy komputerze. Co kilka lat akomodacja słabnie, co pociąga za sobą zmianę okularów.
2018-11-26 00:00
Udostępnij
Joga dla oczu przy zaburzeniach akomodacji

Uważa się, że akomodacji nie posiadają osoby w wieku 65 lat, w tym wieku osoba bez wady wzroku, potrzebuje do czytania okularów rzędu +3,5 dioptrii. Wbrew potocznej opinii, kłopoty z akomodacją wzroku czyli z płynnym przejściem z widzenia z daleka do widzenia z bliska niewiążącym się z utratą ostrości (tzw. wady refrakcji), mają nie tylko osoby starsze. To przypadłość dotykająca ludzi w każdym wieku, także dzieci. U młodych ludzi mających kłopoty z akomodacją wzroku często występują kłopoty z czytaniem oraz pisaniem i są one diagnozowa jako dyslektyczne, choć pierwotną przyczyną ich niepowodzeń szkolnych jest wada wzroku. Część osób młodych idorosłych zaczyna nieostro widzieć wraz z wiekiem. Wtedy wada wzroku związana jest z nieprawidłowym dbaniem o swoje oczy. Dotyczy to głównie osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora. Wady wzroku często dotykają także osoby starsze. Jest to spowodowane zużyciem układu optycznego oka.Wadę wzroku może wywołać sytuacja, która nadwyręża narząd wzroku oraz jego połączenia nerwowe. Ma to miejsce, w przypadku, gdy osoba narażona na zaburzenia wzroku podejmuje duży, fizyczny wysiłek lub przeżywa silny stres.

Nadwzroczność

Osoby cierpiące na zaburzenia akomodacji wzroku określa się mianem dalekowidzów. Tymczasem nadwzroczność to coś więcej, niż lepsze widzenie przedmiotów znajdujących się dalej od oka. To ograniczenie zdolności akomodacyjnych czyli ograniczenie zdolności zmiany mocy soczewki oraz kłopoty z koncentracją, czytaniem i pisaniem. U dzieci do trzeciego roku życia nadwzroczność jest fizjologiczna, co oznacza, że jest w tym wieku naturalna i wiąże się ze wzrostem gałki ocznej. Kiedy tylko osiągnie ona odpowiednią wielkość, osiągnie też optymalne zdolności akomodacyjne.

U osób 40+ nadwzroczność oraz związane z nią zaburzenia akomodacji wzroku wiążą się ze zmniejszaniem się elastyczności soczewki. Znów więc jest to proces fizjologiczny, którego nie sposób uniknąć. Około 60 roku życia oko ma już minimalną zdolność akomodacji. Stan ten określany jest mianem starczowzroczności. Bez względu na wiek, problemy z akomodacją wzroku rozwiązuje się dobierając odpowiednie szkła okularowe bądź soczewki kontaktowe.

Ciekawe jest to, że nadwzroczność może występować równocześnie z krótkowzrocznością i na taką okoliczność powstały właśnie okulary dwuogniskowe lub progresywne. Także nowoczesne soczewki kontaktowe mają zdolność równoczesnej korekcji obu wad. Zaburzenia akomodacji wzroku są powszechne. Szacuje się, że cierpi na nie 75-80% ludzi, ale nie w każdym przypadku wymagają korekcji bądź leczenia. W nowoczesnej okulistyce można pozbyć się nadwzroczności przez zabieg laserowy. Podczas zabiegu laser modeluje rogówkę w taki sposób, aby obraz ogniskował się na siatkówce a nie za nią. O ile jednak okulary może nosić każdy, soczewki kontaktowe prawie każdy, o tyle kwalifikacja do zabiegów chirurgii refrakcyjnej jest dość rygorystyczna i zanim zaczniemy brać ją pod uwagę, warto zorientować się w przeciwwskazaniach.

Co to jest joga dla oczu? Taki rodzaj treningu dla gałek ocznych do stosowania na co dzień, szczególnie w pracy przy komputerze. Odgrywa dużą rolę dla ludzi mających różnego rodzaju wady wzroku, ale również dla tych, który dużo czytają i spędzają przed monitorem komputera. Gimnastyka powoduje rozluźnienie napięcia akomodacyjnego oka i zapobiega zmęczeniu, a dzięki temu wpływa pozytywnie na samopoczucie. Ćwiczenia takie zarówno relaksują, jak i wzmacniają mięśnie oka. Wiele osób ma nawyk nadmiernego skupiania wzroku na ekranie monitora czy książki. Prowadzi to do zmęczenia mięśni, które utrzymują gałkę oczną w jednym położeniu oraz do wysuszania oka, gdyż w takich momentach zwykle rzadziej się mruga. Wystarczy proste ćwiczenie, które odpręży oko i pomoże zadbać o jego dobrą kondycję. Joga dla oczu może być stosowana podczas rozgrzewki biegacza, ale tylko wtedy kiedy stabilnie stoimy i przytrzymujemy się dla bezpieczeństwa.

Patrzenie w dal – super relaks dla oczu

1. Unieś wzrok powyżej ekranu monitora i popatrz na przedmioty znajdujące się za nim. Następnie przenieś wzrok dalej, najlepiej za okno, na drzewa czy niebo (rekomendowana jest zieleń, które działa relaksująco na oko).
2. Po krótkiej chwili przenieś wzrok z powrotem na ekran monitora. Zamrugaj kilka razy.

Poprawa akomodacji oka

1. Ustaw palec lub ołówek na odległość około 20 cm od oczu. Uważnie na niego popatrz, po czym szybko przenieś wzrok na przedmiot położony dalej.
2. Zamknij oczy na 10 sekund po czym otwórz i mrugaj przez minutę.

Sprzyjające dla naszych oczu są ruchy wykonywane przez gałkę oczną. Te ćwiczenia, prócz korzystnego wpływu na oczy, usuwają również sztywność karku. Nie są one wskazane dla osób z wysoką krótkowzrocznością.

1. Ruchy wahadłowe gałek ocznych - mając zamknięte oczy, wyobraź sobie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w ruch o dużej amplitudzie. Głową wykonuj swobodne wahania, śledząc wzrokiem ten wyimaginowany ruch.
2. Ruchy gałek ocznych zbieżne – jest to nieco trudniejsze ćwiczenie, wymagające większego skupienia. Wyciągnij przed siebie rękę i prowadź palec wskazujący w kierunku oczu, śledząc jego ruch wzrokiem. Kilkukrotne powtórzenia tego ćwiczenia przedzielaj przykładaniem dłoni do oczu.
3. Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej – usiądź w pokoju i skieruj wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenoś wzrok z sufitu i patrz przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie powróć do patrzenia przed siebie.
4. Ósemki - oczy mogą wykonywać ruchy po torze wyobrażonej ósemki, bez poruszania głową.
5. Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej – usiądź wygodnie przed ścianą, powoli i bez poruszania głową przenoś wzrok w lewą stronę, następnie wracaj do patrzenia przed siebie. Potem przesuwaj wzrok w prawą stronę i znów wracaj do pozycji wyjściowej.
6. Ruchy gałek ocznych po okręgu - ćwiczenie polega na wodzeniu wzrokiem po okręgu, bez ruszania w tym czasie głową. Każdy cykl ruchu zakończ spojrzeniem przed siebie.

kompres-na-oczy-eye-fit

Kompresy eyeFIT poprawiają dobrostan oczu i relaksują wzrok. Wzmacniają efekt jogi dla oczu.