fit.pl mobile logo

Joga dla oczu przy zaburzeniach akomodacji

Akomodacja to nie choroba oka, to zdolność do widzenia przedmiotów z daleka i bliska. Z wiekiem tracimy akomodację co oznacza, że potrzebujemy okularów do czytania i do pracy przy komputerze. Co kilka lat akomodacja słabnie, co pociąga za sobą zmianę okularów.

Uważa się, że akomodacji nie posiadają osoby w wieku 65 lat, w tym wieku osoba bez wady wzroku, potrzebuje do czytania okularów rzędu +3,5 dioptrii. Wbrew potocznej opinii, kłopoty z akomodacją wzroku czyli z płynnym przejściem z widzenia z daleka do widzenia z bliska niewiążącym się z utratą ostrości (tzw. wady refrakcji), mają nie tylko osoby starsze. To przypadłość dotykająca ludzi w każdym wieku, także dzieci. U młodych ludzi mających kłopoty z akomodacją wzroku często występują kłopoty z czytaniem oraz pisaniem i są one diagnozowa jako dyslektyczne, choć pierwotną przyczyną ich niepowodzeń szkolnych jest wada wzroku. Część osób młodych idorosłych zaczyna nieostro widzieć wraz z wiekiem. Wtedy wada wzroku związana jest z nieprawidłowym dbaniem o swoje oczy. Dotyczy to głównie osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora. Wady wzroku często dotykają także osoby starsze. Jest to spowodowane zużyciem układu optycznego oka.Wadę wzroku może wywołać sytuacja, która nadwyręża narząd wzroku oraz jego połączenia nerwowe. Ma to miejsce, w przypadku, gdy osoba narażona na zaburzenia wzroku podejmuje duży, fizyczny wysiłek lub przeżywa silny stres.

Nadwzroczność

Osoby cierpiące na zaburzenia akomodacji wzroku określa się mianem dalekowidzów. Tymczasem nadwzroczność to coś więcej, niż lepsze widzenie przedmiotów znajdujących się dalej od oka. To ograniczenie zdolności akomodacyjnych czyli ograniczenie zdolności zmiany mocy soczewki oraz kłopoty z koncentracją, czytaniem i pisaniem. U dzieci do trzeciego roku życia nadwzroczność jest fizjologiczna, co oznacza, że jest w tym wieku naturalna i wiąże się ze wzrostem gałki ocznej. Kiedy tylko osiągnie ona odpowiednią wielkość, osiągnie też optymalne zdolności akomodacyjne.

U osób 40+ nadwzroczność oraz związane z nią zaburzenia akomodacji wzroku wiążą się ze zmniejszaniem się elastyczności soczewki. Znów więc jest to proces fizjologiczny, którego nie sposób uniknąć. Około 60 roku życia oko ma już minimalną zdolność akomodacji. Stan ten określany jest mianem starczowzroczności. Bez względu na wiek, problemy z akomodacją wzroku rozwiązuje się dobierając odpowiednie szkła okularowe bądź soczewki kontaktowe.

Ciekawe jest to, że nadwzroczność może występować równocześnie z krótkowzrocznością i na taką okoliczność powstały właśnie okulary dwuogniskowe lub progresywne. Także nowoczesne soczewki kontaktowe mają zdolność równoczesnej korekcji obu wad. Zaburzenia akomodacji wzroku są powszechne. Szacuje się, że cierpi na nie 75-80% ludzi, ale nie w każdym przypadku wymagają korekcji bądź leczenia. W nowoczesnej okulistyce można pozbyć się nadwzroczności przez zabieg laserowy. Podczas zabiegu laser modeluje rogówkę w taki sposób, aby obraz ogniskował się na siatkówce a nie za nią. O ile jednak okulary może nosić każdy, soczewki kontaktowe prawie każdy, o tyle kwalifikacja do zabiegów chirurgii refrakcyjnej jest dość rygorystyczna i zanim zaczniemy brać ją pod uwagę, warto zorientować się w przeciwwskazaniach.

Co to jest joga dla oczu? Taki rodzaj treningu dla gałek ocznych do stosowania na co dzień, szczególnie w pracy przy komputerze. Odgrywa dużą rolę dla ludzi mających różnego rodzaju wady wzroku, ale również dla tych, który dużo czytają i spędzają przed monitorem komputera. Gimnastyka powoduje rozluźnienie napięcia akomodacyjnego oka i zapobiega zmęczeniu, a dzięki temu wpływa pozytywnie na samopoczucie. Ćwiczenia takie zarówno relaksują, jak i wzmacniają mięśnie oka. Wiele osób ma nawyk nadmiernego skupiania wzroku na ekranie monitora czy książki. Prowadzi to do zmęczenia mięśni, które utrzymują gałkę oczną w jednym położeniu oraz do wysuszania oka, gdyż w takich momentach zwykle rzadziej się mruga. Wystarczy proste ćwiczenie, które odpręży oko i pomoże zadbać o jego dobrą kondycję. Joga dla oczu może być stosowana podczas rozgrzewki biegacza, ale tylko wtedy kiedy stabilnie stoimy i przytrzymujemy się dla bezpieczeństwa.

Patrzenie w dal – super relaks dla oczu

1. Unieś wzrok powyżej ekranu monitora i popatrz na przedmioty znajdujące się za nim. Następnie przenieś wzrok dalej, najlepiej za okno, na drzewa czy niebo (rekomendowana jest zieleń, które działa relaksująco na oko).
2. Po krótkiej chwili przenieś wzrok z powrotem na ekran monitora. Zamrugaj kilka razy.

Poprawa akomodacji oka

1. Ustaw palec lub ołówek na odległość około 20 cm od oczu. Uważnie na niego popatrz, po czym szybko przenieś wzrok na przedmiot położony dalej.
2. Zamknij oczy na 10 sekund po czym otwórz i mrugaj przez minutę.

Sprzyjające dla naszych oczu są ruchy wykonywane przez gałkę oczną. Te ćwiczenia, prócz korzystnego wpływu na oczy, usuwają również sztywność karku. Nie są one wskazane dla osób z wysoką krótkowzrocznością.

1. Ruchy wahadłowe gałek ocznych - mając zamknięte oczy, wyobraź sobie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w ruch o dużej amplitudzie. Głową wykonuj swobodne wahania, śledząc wzrokiem ten wyimaginowany ruch.
2. Ruchy gałek ocznych zbieżne – jest to nieco trudniejsze ćwiczenie, wymagające większego skupienia. Wyciągnij przed siebie rękę i prowadź palec wskazujący w kierunku oczu, śledząc jego ruch wzrokiem. Kilkukrotne powtórzenia tego ćwiczenia przedzielaj przykładaniem dłoni do oczu.
3. Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej – usiądź w pokoju i skieruj wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenoś wzrok z sufitu i patrz przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie powróć do patrzenia przed siebie.
4. Ósemki - oczy mogą wykonywać ruchy po torze wyobrażonej ósemki, bez poruszania głową.
5. Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej – usiądź wygodnie przed ścianą, powoli i bez poruszania głową przenoś wzrok w lewą stronę, następnie wracaj do patrzenia przed siebie. Potem przesuwaj wzrok w prawą stronę i znów wracaj do pozycji wyjściowej.
6. Ruchy gałek ocznych po okręgu - ćwiczenie polega na wodzeniu wzrokiem po okręgu, bez ruszania w tym czasie głową. Każdy cykl ruchu zakończ spojrzeniem przed siebie.

kompres-na-oczy-eye-fit

Kompresy eyeFIT poprawiają dobrostan oczu i relaksują wzrok. Wzmacniają efekt jogi dla oczu.



PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl