fit.pl mobile logo

Nefrologia - czym jest i jakimi chorobami się zajmuje?

Nefrolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami nerek i układu moczowego. Zadaniem tego lekarza jest kompleksowa opieka nad naszymi nerkami. Nefrologia jako nauka bada ich naturalne funkcje oraz choroby i poświęca się dbaniu o ten organ. Mowa tutaj o holistycznym podejściu – od diety, przez terapie lecznicze, aż po dializy, a nawet przeszczepy nerek

Różne specjalizacje

W ramach samej nefrologii wyróżnia się różne specjalizacje. Onkonefrologia zajmuje się leczeniem nowotworów. Oprócz niej istnieją też nefrologia proceduralna, chorób przewlekłych, transplantacyjna oraz skoncentrowana na leczeniu dializami. Wszystkie one skupiają lekarzy wyszkolonych w konkretnych kategoriach i zagadnieniach. To od danej przypadłości zależy, u którego eksperta znajdziemy dostosowaną do naszych potrzeb pomoc. Kamienie nerkowe, atak kolki czy inne dolegliwości – wszystkie one wymagają eksperckiej porady.

Co ważne, nefrolog zajmuje się nie tylko schorzeniami samych nerek, ale również innymi dolegliwościami, które są z działaniem tego narządu związane. Mowa m.in. o cukrzycy, która może prowadzić do nefropatii cukrzycowej, czyli strukturalnego i czynnościowego uszkodzenia organów wywołanego przewlekłą hiperglikemią.

Niepokojący objawy

Do nefrologa udajemy się zwykle wtedy, gdy dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Pierwsze kroki należy skierować do internisty, który zleci podstawowe badania i wypisze ewentualne skierowanie do bardziej wyspecjalizowanego eksperta. Najczęściej dzieje się tak w przypadku nieprawidłowych wyników analizy moczu. Są jednak również objawy, które możemy zauważyć u siebie bez dodatkowych badań, a które powinny sprawić, że udamy się do lekarza. Chore nerki często objawiają częstomoczem dziennym i nocnym, zmianami wyglądu i zapachu moczu, bólem i pieczeniem przy jego oddawaniu czy bólem w okolicach żeber lub na plecach.

Profilaktyka przede wszystkim!

Warto pamiętać o tym, by podstawowe badania wykonywać regularnie, jako część corocznego cyklu profilaktycznego. Można udać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu lub przeprowadzić analizę na własny koszt. Testy nie są drogie – zapłacimy za nie około 10 zł. Profilaktyka i mądre dbanie o zdrowie to podstawa! Warto stosować np. suplement diety wspierający pracę nerek. Najlepiej wybrać taki o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Dzięki skutecznemu zapobieganiu chorobom możemy uniknąć m.in. kamicy nerkowej. A kamienie nerkowe potrafią wywołać naprawdę ostry ból.

Jakie badania?

Nefrolog działa na podstawie wyników badania moczu, morfologii krwi, stężenia glukozy, obrazu USG, poziomu kreatyniny i mocznika. Wszystkie one mogą wspólnie dać obraz tego, w jakim stanie są nasze nerki. Zadaniem eksperta jest dobranie odpowiedniej terapii i, w razie potrzeby, podjęcie współpracy z urologiem. Nefrolog działa najczęściej farmakologicznie, nieinwazyjnie. Zmienia zalecenia dietetyczne i przepisuje leki. W niektórych przypadkach stosuje dializę i plazmaferezę, czyli oczyszczanie osocza z dużych cząstek.

Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/rodzaje-kamieni-nerkowych

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl