Nerwica lękowa - czym jest? Jak pomóc?

Zaburzenia lękowe dotyczą nawet 10% populacji! Warto dowiedzieć się o nich więcej, by szybko rozpoznać objawy i zadbać o swoje zdrowie.
2021-10-06 00:00
Udostępnij
Nerwica lękowa - czym jest? Jak pomóc?

Wszyscy jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje, w których pojawia się lęk i towarzyszące mu nieprzyjemne reakcje ze strony organizmu. Jednak zaburzenia lękowe wiążą się z tak silnymi emocjami, że utrudniają codziennie funkcjonowanie. Tym samym leczenia zaburzeń lękowych nie można lekceważyć — jest ono konieczne, by móc żyć pełnią życia. Sprawdź już teraz, czym jest nerwica lękowa, jakie są jej objawy, a także jak sobie z nią radzić.

Co to jest nerwica lękowa?

W przypadku tego zaburzenia pojawia się lęk, który nie jest spowodowany tylko i wyłącznie stresującymi momentami. Jest on uporczywy i towarzyszy osobie cierpiącej na nerwicę lękową nieustannie. Wiąże się z odczuwaniem niepokoju w wielu sytuacjach życia codziennego, takich jak sprawy rodzinne, praca zawodowa, a skończywszy na prostych czynnościach np. wyjście z domu.

U osoby cierpiącej na nerwicę lękową pojawiają się uporczywe myśli, a także objawy psychosomatyczne utrudniające normalne funkcjonowanie. Ciągły stres może za to prowadzić do dysfunkcji serca, wrzodów żołądka, depresji, a także nieprawidłowego działania innych narządów. Właśnie z tego powodu osoby z nerwicą lekową często skarżą się na problemy żołądkowe, złe samopoczucie oraz problemy z oddychaniem.

Rodzaje nerwicy lękowej

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zaburzenia lękowe, określa jako zaburzenia nerwicowe powiązane ze stresem. Nie są to jedyne z tych zaburzeń, bo wśród nich pojawia się także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, dysocjacyjne, a także somatyzacyjne. Każde z nich może objawiać się inaczej, a także źródła ich występowania także mogą się od siebie różnić.

Jakie są przyczyny nerwicy lękowej?

Szacuje się, że zaburzenia lękowe dotyczą około 10% populacji. Wśród przyczyn zaburzeń lękowych niegdyś wymieniano się głównie czynniki zewnętrzne (środowiskowe) takie jak traumy, wychowanie i sytuacja w rodzinie, modelowanie, a także osobiste doświadczenia. Dziś zwraca się też uwagę, że wiele zaburzeń lękowych powiązanych jest również predyspozycjami genetycznymi. Okazuje się, że osoby, które miały członków rodziny z takimi zaburzeniami, same też częściej chorują.

U osób z zaburzeniami lękowymi stwierdzono zmiany w zakresie neuroprzekaźników mózgowych, a także w układzie nerwowym. Również skuteczność leków przemawia za tym, że większość tego typu zaburzeń ma właśnie podłoże biologiczne. Tak naprawdę dokładne określenie, jakie są powody zaburzeń lękowych u danej osoby jest bardzo trudne. Warto pamiętać, że składa się na to wiele czynników — począwszy od osobowości, poprzez genetykę, a skończywszy na życiowych doświadczeniach.

Jak sobie radzić z nerwicą lękową?

Nerwica lękowa wymaga leczenia i w tym z pewnością pomoże dobry psycholog. W leczeniu często łączy się wsparcie psychologiczne oraz środki farmaceutyczne. Nie można też zapominać o zmianie nawyków i stylu życia na zdrowszy i bardziej zrównoważony ze strony osoby, która cierpi na nerwicę lękową. Istotne jest zmniejszenie ilości stresu na co dzień, nauczenie się i praktykowanie wybranych technik relaksacyjnych oraz zadbanie o najważniejsze aspekty zdrowego życia: dietę, odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną.

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Zaleca się rozpoczęcie diagnostyki nerwicy lękowej, w przypadku, gdy stres, lęki i napięcie utrzymuje się przez wiele miesięcy, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie i negatywnie wpływając na jakość życia. Mogą wtedy wystąpić takie problemy jak: szybsze bicie serca, rozstrój żołądka, nudności, zwiększona potliwość ciała, a także nawracający lęk przed śmiercią, chorobą, samotnością, trudności z zasypianiem, brak odprężenia, czy drażliwość.

W nerwicy lękowej objawy są nie tylko psychiczne, ale także somatyczne. W większości przypadków to się łączy, sprawiając, że osoba cierpiąca na nerwicę lękową zmaga się z dramatycznym obniżeniem jakości swojego życia. Więcej informacji na temat nerwicy lękowej znajdziesz w artykule Nerwica lękowa — co to? Jak pomóc?. To ważne, by szybko reagować na najczęstsze objawy i zadbać o leczenie. Nie opłaca się zwlekać, skoro można znacznie szybciej zadbać o swój stan psychiczny i lepsze życie.