Nitkowanie zębów - czy jest nam potrzebne?

Dbając o zdrowie zębów, warto pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko pasta i szczoteczka. Równie ważnym elementem codziennej rutyny powinno być nitkowanie zębów i używanie płynu do płukania. Tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy te trzy kroki będą za nami, możemy powiedzieć, że „umyliśmy zęby”. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy i pomija ten krok, co w konsekwencji nie jest obojętne dla zdrowia naszych dziąseł i zębów. Jak poprawnie nitkować zęby i po co w ogóle należy to robić? Te tajniki zdradzamy w artykule poniżej.
2023-03-16 00:00
Udostępnij
Nitkowanie zębów - czy jest nam potrzebne?

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

Niestety mimo największych chęci, szczoteczką nie dotrzemy do każdej szczeliny między zębami, a to właśnie tam gromadzi się dużo zanieczyszczeń. Resztki jedzenia i płytka bakteryjna, które zbierają się w tych trudno dostępnych miejscach, mogą prowadzić do próchnicy czy zapalenia dziąseł. Nitkowanie zębów pomaga usuwać bakterie, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu kamienia nazębnego, chorób dziąseł, a także zapewniamy sobie zdrowsze zęby i świeży oddech.

Jak powinno się nitkować zęby?

Jest kilka wskazówek, które mogą okazać się nieocenione. Nie tylko ułatwią cały proces, ale również pomogą odczarować ten moment w codziennej rutynie.

1. Odetnij odpowiednią długość nitki - 40-45 cm będzie optymalne.
2. Przygotuj się do czyszczenia - owiń nitkę wokół palców wskazujących, pozostawiając około 2,5 cm między nimi. To umożliwi dokładne kontrolowanie nitki podczas nitkowania zębów.
3. Klucz do sukcesu to odpowiednia technika i delikatność. Jeśli będziesz zbyt gwałtownie wprowadzać nić między zęby, uszkodzisz dziąsła. A jak powinno się używać nici dentystycznej? W jednej przestrzeni międzyzębowej najpierw "obejmujemy" jeden ząb i wsuwamy nitkę delikatnie, aż pod linię dziąseł (można śmiało dotykać dziąseł, nawet jest to wskazane). Tak traktujemy każdy ząb. To co istotne, to to, że nie wykonujemy ruchu przód/tył, tylko góra/dół.
4. Przesuwaj kolejne fragmenty nici dentystycznej, tak by używać nowego kawałka dla każdego zęba. Dzięki temu nie będziesz przenosić bakterii między zębami.
5. Wypłucz usta - po nitkowaniu, warto dokładnie wypłukać usta płynem do płukania jamy ustnej, by pozbyć się oderwanych resztek jedzenia i płytki nazębnej.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nici dentystycznych. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?
1. Materiał,  z którego została wykonana – dostępnych jest wiele wariantów. Najczęściej spotykamy się z nicią woskowaną, która jest bardzo dobrym wyborem. Wosk ułatwia wprowadzenie nici między zęby i dokładne ich oczyszczenie.
2. Włókna – dobrze, by nić była nieco grubsza, dzięki czemu jednocześnie będzie czyściła nieco większą przestrzeń. To przyspieszy i usprawni cały proces.
3. Dodatkowe atuty, jak smak, to również elementy, na które warto zwrócić uwagę. Nitkowanie dzięki temu staje się przyjemniejsze. A co za tym idzie – chętniej i częściej sięgamy po nić.

Wszystkie te cechy posiada GUM TWISTED FLOSS. To woskowana, delikatna dla dziąseł nić, która została stworzona z dwóch skręconych ze sobą włókien. Wyróżnia ją unikatowy, odświeżający smak miętowej zielonej herbaty. To doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią eksperymentować lub chcą wprowadzić do codziennej rutyny więcej przyjemności.

Pamiętajmy o tym, że nitkowanie zębów to bardzo ważny element pielęgnacji jamy ustnej. Dzięki regularności w jej stosowaniu zwiększamy swoje szanse na posiadanie pięknych i zdrowych zębów. Warto zadbać o to, co ważne i cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.