Owsica – jak wspierać leczenie, by skutecznie się jej pozbyć?

Leczenie owsików – choć samo w sobie nie jest skomplikowane, wymaga również odpowiedniego postępowania na co dzień i zachowania szczególnych zasad higieny. Tylko wspierając terapię, zyskujesz pewność, że lek na pasożyty zadziała skutecznie. O czym powinni pamiętać wszyscy domownicy? Jak szybko poradzić sobie z problemem owsicy? Podpowiadamy.
2021-05-27 00:00
Udostępnij
Owsica – jak wspierać leczenie, by skutecznie się jej pozbyć?

Skąd bierze się owsica?

Na początek krótkie wyjaśnienie – skąd bierze się owsica? Źródłem problemów są kwestie związane z higieną. Rodzice zwykle pouczają swoje dzieci, by nie brały do ust brudnych rąk lub przedmiotów. Nie zawsze jednak są w stanie zapobiec takim sytuacjom, a podczas zabawy łatwo takie zachowanie przeoczyć.

Tymczasem wśród drobinek brudu mogą znajdować się niewielkie pasożyty – owsiki. Gdy dostaną się do organizmu, chętnie osiedlają się w układzie pokarmowym, gdzie przez pewien czas dojrzewają. Po ok. 3 miesiącach część z nich wydostaje się na zewnątrz ciała, by złożyć kolejne jaja.

Problem owsicy – czym skutkuje?

Problem owsicy występuje jedynie u ludzi – najczęściej dzieci. Przede wszystkim sama choroba może skutkować dużym dyskomfortem dla najmłodszych. Owsiki wydostają się na zewnątrz zwłaszcza w nocy, co prowadzi do zaburzeń snu. Z kolei problemy z niewysypianiem się u dziecka skutkują spadkiem koncentracji, rozdrażnieniem, bladością skóry, uczuciem niepokoju oraz nadpobudliwością.

Co więcej – owsica potrafi bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Można zarazić się nią poprzez np. stały kontakt z zarażonym dzieckiem. Czasem wystarczy kilkanaście godzin w domu lub przebywanie w zamkniętym środowisku, np. przedszkole, szkoła, by owsicą zarazili się także inni.

Jak skutecznie leczyć owsicę?

Sam proces leczenia owsicy nie należy do skomplikowanych – często pomóc może nawet lek na pasożyty bez recepty. Jednak by terapia okazała się skuteczna, warto pamiętać o dodatkowych działaniach, które należy podjąć, by uniknąć rozprzestrzeniania choroby.

Owsica aktywnie działa głównie nocą – dlatego każdego ranka wymieniaj pościele i piżamy na nowe. Rzeczy najlepiej uprać w temperaturze od 60 do 90 st. C. Przypomnij także swojemu dziecku o codziennej zmianie bielizny.

W przypadku owsicy u najmłodszych uprać należy także zabawki i rzeczy, z którymi mają najczęstszy kontakt. Do tego dochodzi regularne czyszczenie mebli i podłóg na mokro. Wszystkie ścierki i ręczniki także wymagają prania w wysokiej temperaturze.

O owsicy należy poinformować także szkołę lub przedszkole, do którego uczęszczają dzieci – w ten sposób placówka również może podąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Dla pewności kurację lekiem na pasożyty bez recepty należy powtórzyć – 2 do 3 tygodni po przyjęciu pierwszej dawki.