Przydatne informacje o leczeniu kanałowym zębów

Regularne wizyty u dentysty pozwalają uchronić się przed poważnymi problemami ze strony jamy ustnej. Niestety wiele osób omija gabinet stomatologiczny szerokim łukiem i trafia do niego dopiero w ostateczności, z uporczywym bólem. Podczas kontrolnej wizyty dentysta jest w stanie wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium i je zniwelować, dzięki czemu można ochronić się przed czasochłonnym, kosztownym i bolesnym leczeniem.
2022-04-25 00:00
Udostępnij
Przydatne informacje o leczeniu kanałowym zębów

Sposobem na uratowanie chorego zęba jest leczenie kanałowe. Chorzów to miasto obfitujące w gabinety stomatologiczne, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem doświadczonego specjalisty, który zapobiegnie ekstrakcji zęba i umożliwi cieszenie się pięknym uzębieniem przez długi czas.

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym zębów?

Jeśli miazga zębowa zostanie objęta stanem zapalnym i doprowadzi do nieodwracalnych zmian w tkance, to niestety wyjścia są tylko dwa: ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe. W przypadku martwicy miazgi pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, które nasilają się podczas spożywania posiłków zimnych i gorących. Nieleczony ząb to niestety prosta droga do pojawienia się infekcji, której towarzyszą objawy w postaci gorączki i bólu głowy. Można przeciwdziałać próchnicy i zniwelować stan zapalny, służy temu leczenie kanałowe. W pierwszej kolejności stomatolog wykonuje szczegółowe zdjęcie RTG, na podstawie którego może ocenić rzeczywisty stan wnętrza zęba. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie go z pozostałych zmian próchnicznych. Konieczne jest również otwarcie zęba i usunięcie miazgi objętej stanem zapalnym, powodującej ból. Dentysta oczyszcza precyzyjnie kanały zębowe, dezynfekuje je, aby pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów. Na koniec zostają one osuszone i wypełnione specjalnym materiałem. Tak opracowany ząb jest już gotowy na odbudowanie jego naruszonej korony.

Przydatne informacje o leczeniu kanałowym

Dawniej zawsze zatruwano zęby podczas leczenia kanałowego, co służyło umartwieniu miazgi. Wiązało się to niestety z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości dla pacjenta, ale obecnie zdecydowanie częściej usuwa się miazgę w znieczuleniu. Postęp technologiczny i rozwój stomatologii przyczyniły się do tego, że leczenie kanałowe stało się mniej inwazyjnym zabiegiem. W zależności od anatomicznej budowy danego zęba, może mieć on więcej lub mniej kanałów. Najwięcej jest ich w przypadku zębów trzonowych, do nawet siedmiu. Obecnie najbardziej precyzyjne jest mikroskopowe leczenie kanałowe. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami. Cena leczenia kanałowego jest uzależniona przede wszystkim od ilości kanałów w zębie.

Fakty na temat leczenia kanałowego zębów

Stomatolodzy dysponują obecnie szeregiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu wszystkie etapy leczenia kanałowego mogą zostać przeprowadzone podczas jednej wizyty. Jest to duże udogodnienie dla pacjenta, pozwala zaoszczędzić czas. Kanały zębowe opracowuje się maszynowo, a do ich wypełnienia służą techniki na ciepło przy wykorzystaniu plastycznej gutaperki. Wszystko to przyspiesza pracę i zmniejsza dyskomfort towarzyszący pacjentowi. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych stosuje się radiowizjografię, dzięki czemu pacjenci są mniej wystawieni na działanie promieniowania rentgenowskiego. Dla każdego pacjenta znaczenie powinny mieć: indywidualne podejście, łatwość nawiązywania kontaktu, odpowiednie wyposażenie, czystość i higiena, dokładność i skrupulatność, kompleksowa opieka. Od stomatologa należy oczekiwać doświadczenia, kwalifikacji i empatii.