fit.pl mobile logo

Psycholog, goździki i… konopie – współczesne metody w walce z papierosem

Każdego dnia w Polsce ponad 14 tysięcy osób próbuje rzucić palenie, jednak udaje się to jedynie czterem osobom na sto. Zdaniem ekspertów najskuteczniejsze i najzdrowsze dostępne dziś metody na rzucenie palenia to: praca nad motywacją oraz korzystanie ze wsparcia natury: żeń-szenia, goździków, czy konopi włóknistych

Raport American Cancer Association podaje, że na świecie średnio co sześć sekund jedna osoba umiera z powodu wdychania dymu tytoniowego. Pomimo takich ostrzeżeń, liczba osób rezygnujących z palenia wcale nie rośnie.

 

Dlaczego tak trudno jest rzucić ten nałóg? Zdaniem ekspertów, głównym powodem jest to, że nikotyna powoduje zwiększenie poziomu dopaminy w mózgu.

 

– Dopamina reguluje uczucia przyjemności, motywacji i nastroju. Kiedy człowiek przestaje palić, poziom dopaminy spada i już po chwili od zapalenia, czuje się gorzej. Sięga więc po następnego papierosa – wyjaśnia dr Magdalena Golachowska z wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki.

 

Oderwać myśli od nałogu

 

Wiele osób zamierzających rzucić palenie, poddaje się terapiom psychologicznym. Ta metoda jest, póki co, najskuteczniejsza.

 

– Zerwanie z jakimkolwiek nałogiem wymaga przede wszystkim odpowiedniego nastawienia. Człowiek rzuca nałóg wtedy, kiedy jest na to gotowy i jest wewnętrznie o tym przekonany. W przeciwnym wypadku po jakimś czasie wraca do nałogu – mówi dr Golachowska.

 

Myślenie o papierosach możemy uciszyć przez regularną aktywność fizyczną.

 

– Może to być bieganie, fitness albo joga. Niektórzy korzystają z medytacji. To jest dobry sposób na to, by oderwać myśli od nałogu i wzmocnić się w swoim postanowieniu. Bardzo dobre efekty przynoszą ćwiczenia oddechowe, które pomagają w kontrolowaniu emocji i łagodzą stres – mówi psychodietetyczka.

 

Dodaje, że podczas rzucania palenia powinniśmy pić dużo wody (aby zmniejszyć łaknienie) i dbać o dobre źródło antyoksydantów, czyli substancji naturalnych chroniących nas przed nowotworami. Należą do nich witaminy C, E, A, a także flawonoidy i karotenoidy, które znajdziemy w owocach i warzywach o intensywnych barwach. Najlepiej jeść je na surowo.

 

Cynamon, goździk, konopie włókniste w walce z uzależnieniem od papierosów

 

Według ekspertów dobrze jest zastąpić nawyk palenia czymś innym, jednak wiele osób popełnia błąd i przestawia się na słodycze, które są niezdrowe. Tymczasem istnieje kilka roślin, które szczególnie ułatwiają rzucenie nikotyny w zdrowy sposób.

 

Świetnym sposobem jest np. żucie goździka albo laski cynamonu. Goździki mają silne działanie antybakteryjne, a cynamon korzystnie wypływa na gospodarkę węglowodanową naszego organizmu.

 

Pomocny jest też żeń-szeń. Pomaga on zmniejszyć uczucie przyjemności, które przynosi nikotyna w organizmie. Żeń-szeń hamuje produkcję dopaminy, dzięki czemu rzucenie palenia staje się łatwiejsze.

 

Coraz popularniejszym sposobem na walkę z nałogiem palenia jest korzystanie z dobroczynnych właściwości konopi włóknistych, które w ostatnich latach wracają do powszechnego użycia. Roślina ta jest bogata w szereg pożytecznych dla człowieka związków zwanych kannabinoidami. Wyniki wielu badań naukowych wskazują na szczególnie korzystne działanie jednego z tych związków – kannabidiolu (CBD), który okazuje się być bardzo pomocny w odstawianiu używek.

 

– Regularne picie zaparzanego suszu konopi niweluje uczucie głodu czy problemy z zasypianiem. CBD które wydziela się z konopi pod wpływem ciepła łagodzi napięcia i działa tonizująco na układ nerwowy, czyli po prostu uspokaja. W ten sposób pomaga w odstawieniu szkodliwych używek, takich jak alkohol czy papierosy – mówi Ewa Gryt, ekspertka Dobre Konopie.

 

Dodaje, że silniejszy efekt można uzyskać zażywając skoncentrowany wyciąg z kwiatów i liści konopi włóknistych - ekstrakt z CBD.

 

Co ciekawe, zarówno z dobroczynnych związków zawartych w konopiach, jak i goździkach możemy korzystać także poprzez waporyzację, czyli podgrzewanie w specjalnym urządzeniu (przypominającym e-papierosa).

 

– Dzięki temu możemy zastąpić nawyk wychodzenia na szkodliwego „dymka” wdychaniem substancji, które są zdrowe – dodaje ekspertka Dobre Konopie.

 

Pamiętajmy jednak, że żaden środek nie rzuci nałogu za nas.

 

– Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli naszymi głównymi suplementami będą motywacja i wizja celu, jakim jesteśmy my, ludzie wolni od nałogu oraz łagodzenie różnego rodzaju dyskomfortów, na które narażamy swoje ciało i psychikę – mówi dr Magdalena Golachowska.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl