fit.pl mobile logo

Wpływ stresu na układ pokarmowy

Szybki tryb życia, przepracowanie, brak czasu na odpoczynek i presja – to wszystko sprawia, że każdego dnia jesteśmy narażeni na stres.

Ma on bardzo silny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także generuje problemy w układzie pokarmowym. Dlaczego stres tak mocno działa na nasz organizm i jak zapobiegać jego nieprzyjemnym skutkom?

Ból brzucha a stres

Stres ściśle związany jest z układem pokarmowym i wpływa na niego tak silnie, że właśnie w tym obszarze najszybciej odczuwamy jego efekty. Ból brzucha, biegunka, nudności czy utrata apetytu to tylko niektóre z objawów długotrwałego stresu.

Dlaczego się stresujemy?

Stres towarzyszy nam przez całe życie, warto jednak odróżnić stres pozytywny i negatywny. Ten pierwszy wiąże się z ekscytacją i jest reakcją na przyjemne wydarzenia – ślub, narodziny dziecka czy egzamin na prawo jazdy.

Choć stresujemy się, nasz organizm radzi sobie z tymi uczuciami i pozwala wrócić szybko do normalności. Stres długotrwały, wywołany trudną sytuacją, konfliktem czy pracą, odbija się na naszym zdrowiu bardziej i znacznie poważniej.

Duże znaczenie ma w tym przypadku osobowość danego człowieka oraz to, jak reaguje na niepowodzenia. Ważne jest również jego nastawienie i podejście. Warto zacząć więc od nauki pozytywnego myślenia oraz radzenia sobie w cięższych momentach życia.

zdrovit_wplyw-stresu-na-uklad-pokarmowy2

Jak stres wpływa na układ pokarmowy?

Układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy na nasz stan emocjonalny. Szybko odczuwamy niepokój w żołądku, brak apetytu lub nadmiernie się objadamy, pojawia się biegunka albo zaparcia, trudności w przełykaniu, wymioty.

Przy długotrwałym stresie ujawniają się często poważniejsze choroby, m.in.:

 • zespół jelita wrażliwego,
 • wrzody na żołądku,
 • nerwica układu pokarmowego.

Nawet jednak przy stosowaniu wszelkich leków czy probiotyków lub innego leczenia, najważniejsze jest zminimalizowanie (najlepiej wyeliminowanie) źródła stresu. Dopiero wtedy możemy podjąć kroki, jakie pomogą podreperować nieco nasze zdrowie.

Jak chronić układ pokarmowy?

Układ pokarmowy narażony na wpływ stresu trzeba traktować wyjątkowo dobrze. Przede wszystkim należy wprowadzić odpowiednią dietę, która uspokoi jelita i przyniesie im ulgę. Ważne jest nawadnianie organizmu oraz dołączenie do jadłospisu więcej produktów zawierających błonnik. Reguluje on pracę układu pokarmowego, daje uczucie sytości i pobudza perystaltykę jelit.

Błonnik znajdziemy w:

 • warzywach,
 • owocach,
 • orzechach,
 • nasionach,
 • produktach zbożowych.

Więcej porad o odżywianiu można znaleźć np. na stronie: http://wiem-co-jem.pl/dieta-zespol-jelita-drazliwego/

zdrovit_wplyw-stresu-na-uklad-pokarmowy3

Uwaga! Bardzo istotna jest aktywność fizyczna, która dodatkowo pomoże rozładować stres i dotlenić organizm, spojrzeć z dystansu na problemy oraz zrelaksować się choć na chwilę. Dla żołądka zbawienne będą probiotyki, zawierające dobre bakterie.

Łagodzą dolegliwości trawienne i odbudowują florę bakteryjną. Probiotyk może być przyjmowany w postaci preparatu aptecznego lub z pożywieniem. Najwięcej probiotyków znajdziemy w jogurcie naturalnym, kefirze i kiszonkach.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl