rejestracja w fit.plrejestracja
crosscore zumba fitness taniec poradnia dietetyczna super Pani twardziel sex i przemoc drabina jakuba fitness projektowanie stron internetowych

Jak poprawić kondycję?

Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Biegniesz za uciekającym autobusem, a potem zadyszka trzyma cię przez kilka przystanków? Szybko się męczysz? Nie masz kondycji? Właśnie nadszedł czas na trening wydolnościowy

Czym jest trening wydolnościowy i czy warto go robić?

Trening wydolnościowy to sposób na uzyskanie lepszej kondycji ciała: zwiększenia wydolności serca podniesienia progu tlenowego, oraz powiększenia pojemności płuc. Podczas treningu kondycyjnego, intensywność i tempo ćwiczeń utrzymuje nasze serce na podniesionych obrotach, około 130 – 140 uderzeń na minutę. Konkretne wartości zależą jednak dużym stopniu od wieku, płci oraz stopnia wytrenowania. Im lepsza kondycja, tym podczas wysiłku nasze serce jest spokojniejsze. U bardzo wytrzymałej osoby serce pompuje tyle samo krwi podczas jednego uderzenia, co podczas trzech uderzeń serca u osoby niećwiczącej. Różnica jest zatem znacząca.

Z kondycją fizyczną wiąże się również tzw. pułap tlenowy, który określa zdolność do pochłaniania tlenu przez organizm i uważany jest za profesjonalny miernik wydolności fizycznej. Określa się go mianem VO2max i podaje w procentach. Najwyższa wartość VO2max (100%) przypada na wiek 18-20 lat, a potem stopniowo się obniża by w wieku 70 lat osiągnąć pułap około 50%. Wartość tę można jednak znacząco poprawić właśnie poprzez ćwiczenia fizyczne, nawet podejmowane dopiero w starszym wieku.

Dobra kondycja to nie tylko sprawne doganianie uciekających autobusów i wybieganie po schodach z uśmiechem na ustach. Dobra kondycja jest wypadkową trzech elementów – mocnego serca, pojemnych i wydolnych płuc oraz mięśni przygotowanych do dużego wysiłku. Silne serce buduje zdrowa i mocna tkanka mięśniowa. W przyszłości takie serce będzie mniej podatne na zawały i inne choroby związane z wiekiem czy otyłością. Wydolne płuca są także bardziej odporne na choroby, szybciej potrafią się oczyszczać z wydzielin, gdy już dochodzi do infekcji. Dostarczają tlen znacznie wydajniej niż płuca osoby spędzającej czas w zgarbionej pozycji, przed komputerem czy telewizorem. Sprawne, muskularne ciało to także nasza „zbroja” chroniąca przed kontuzjami.

 

Rodzaje sprzętu – na czym ćwiczyć?

Przed rozpoczęciem treningu wypadałoby rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem. Mnogość możliwych propozycji może przyprawić o zawrót głowy.

Bieżnie – bieganie nie bez powodu uznawane jest za jedno z najlepszych ćwiczeń aerobowych, a sama bieżnia za jeden z najlepszych sprzętów przeznaczonych do budowania kondycji.  Wśród bieżni wyróżniają się zwłaszcza te, które posiadają programy treningowe przewidujące min. interwały.

Bieżnia to wydatek od około 2500 do nawet kilkunastuzłotych. Nie jest to mała kwota, ale można to z pewnością uznać za udaną inwestycję w zdrowe i długie życie.

Rowerki stacjonarne – uniwersalność, prostota, możliwość dostosowania intensywności treningu do własnych możliwości – to główne zalety rowerków. Podczas treningu na rowerku angażujemy głównie dolne partie mięśni, począwszy od łydek, przez dwugłowe i czworogłowe mięśnie ud, a na pośladkach i dolnej części brzucha kończąc. Ceny wahają się od 900 złotych (domowe rowerki) do kilkunastu tysięcy (profesjonalne rowerki spinningowe).  Dla kolarzy i zapalonych rowerzystów obowiązkowy sprzęt na zimę i brzydką pogodę.

Orbitreki i trenażery – ten rodzaj sprzętu to dobry wybór dla osób borykających się z bólami stawów skokowych czy kontuzjami kości lub ścięgien. Warto jednak pamiętać że trening na orbitreku nie angażuje stawów i ścięgien a zatem ich nie wzmacnia. Dlatego dla osób w pełni sprawnych oraz bardzo zaawansowanych nie jest polecany. Natomiast dla osób ćwiczących rekreacyjnie, lub posiadających problemy zdrowotne (otyłość, urazy stawów), może okazać się bardzo dobrym zakupem. Porządny orbitrek kosztuje pomiędzy 1000, a 10000 złotych.

 

Inne:

skakanka – tani sprzęt, przeznaczony dla osób pragnących szybko wyrobić dobra kondycję a także dla osób ćwiczących sztuki walki. Warto pamiętać, że osoby poczatkujące nie powinny zaczynać od skakanki, bo mogą pojawić się problemy z koordynacją, a to może zniechęcać do treningu. Natomiast osoby zmagające się z bólami kolan i stawów skokowych skakankę powinny sobie zdecydowanie odpuścić.

worek bokserski – doskonały trening kondycyjny, ale jedynie dla pasjonatów sportów walki. Bez podłoża technicznego, boksowanie na worku będzie katorgą dla nadgarstków, a niefachowe kopnięcia mogą się zakończyć kontuzją.

wiosła – trenując na tym sprzęcie można się poczuć jak na prawdziwych zawodach wioślarskich. Angażuje całe ciało – choć najbardziej pracują plecy, ramiona i nogi. Dobry sprzęt - także dla szczurów lądowych. Ceny – 1000 do 7000 złotych.

 

Który sprzęt wobec tego najlepiej sprawdzi się w domu?

W erze Internetu, bieżnie, orbitreki czy rowerki są ogólnodostępne, a w sklepach internetowych można znaleźć badzo atrakcyjne ceny. Wyzwaniem pozostaje tylko umiejętność regularnego mobilizowania się do treningu, tak by nasz sprzęt nie stał się zapomnianym wieszakiem na ubrania, kurzącym się w kącie.

Zadbaj o serce i płuca, wzmocnij swoje ciało. Nie czekaj już więcej na windę. A autobusy niech gonią ciebie.

www.fit.pl

tagi: trening wydolnościowy, trening, poprawa kondycji, kondycja fizyczna, bieżnia, rowerek stacjonarny, orbitrek, wydolność organizmu
Skomentuj ten artykuł Wszystkie komentarze Zobacz inne dyskusje
tez sie zastanawiam jak mozna nie dac rady wejsc po schodach, dzisiejszy świat to świat człowieka siedzącego bez ruchu przez wiekszosc dnia. Ja chodze do Saturn Fitness na siłkę i czasem nawet sobie pojde na jakies zajecia na salkę, żeby sie rozruszać, chodze 3 razy w tygodniu i nie wyobrażam sobie zycia bez ruchu.

Fighter | 2016.09.13, 21:08:05
POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:
Zalety treningu na siłowni
Zalety treningu na siłowni
Rozgrzewka - jak dobrze przygotować ciało do wysiłku radzi Natalia Gacka
Rozgrzewka - jak dobrze przygotować ciało do wysiłku radzi Natalia Gacka
Pompki na poręczach - ćwiczenie pomijane
Pompki na poręczach - ćwiczenie pomijane
Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym
Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym
7 sposobów na urozmaicenie treningu siłowego
7 sposobów na urozmaicenie treningu siłowego
5 błędów popełnianych przy przysiadach z obciążeniem
5 błędów popełnianych przy przysiadach z obciążeniem
5 ciekawych ćwiczeń na bieżni. Koniec z nudą podczas biegu!
5 ciekawych ćwiczeń na bieżni. Koniec z nudą podczas biegu!
Rutynowy trening 3-dniowy
Rutynowy trening 3-dniowy
Trening z odważnikami kettlebells
Trening z odważnikami kettlebells
Seksowne ramiona w 4 tygodnie - ćwiczenia
Seksowne ramiona w 4 tygodnie - ćwiczenia