Czym jest souping - nowa metoda oczyszczania organizmu?

Nowa metoda detoksu, która już zdobyła popularność w Stanach Zjednoczonych, teraz przenika do Europy. Poznaj souping i jego korzyści. Czym jest zupowy detoks?
Aleksandra Załęska
2024-03-11 11:11
Udostępnij
Czym jest souping - nowa metoda oczyszczania organizmu?

Souping vs. juicing

Jeszcze niedawno świat oszalał na punkcie oczyszczania organizmu świeżo wyciśniętymi sokami z warzyw i owoców (tzw. juicing), ale obecnie trend przechodzi na detoks zupami. Souping, jak się mówi, stanowi znacznie zdrowszą alternatywę dla koktajlowego detoksu.

Większość osób, które przez dłuższy czas trzymały się diety opartej na sokach, skarży się na uczucie zdenerwowania, głodu i zmęczenia. Z kolei zupy zawierają całe kawałki warzyw i owoców, zapewniając uczucie sytości na dłużej.

Potrzeba różnorodności

Detoks odchudzający sokami to szybka droga do oczyszczenia organizmu z toksyn oraz doskonały sposób na dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów. Jednak zdrowe odchudzanie wymaga zrównoważonej diety, a więc różnorodności w spożywaniu posiłków. To, co niepokoi w przypadku juicingu, to przede wszystkim duża ilość cukru pochodzącego z owoców oraz brak wystarczającej ilości błonnika i białka. Te potrzeby idealnie pokrywają zupy. Detoks za pomocą zup to bardziej wszechstronna metoda oczyszczania — można je spożywać na wiele różnych sposobów — zimne i gorące, warzywne i owocowe, gotowane na bulionach warzywnych lub wołowych. Wybór jest ogromny. Ta różnorodność pozwala nie tylko na stosowanie detoksu przez dłuższy czas, ale również pomaga przetrwać przerwy pomiędzy posiłkami. Warto również pamiętać, że surowe produkty spożywcze są znacznie trudniejsze do strawienia.

Rozgrzej organizm od wewnątrz

Już w starożytnej medycynie indyjskiej znane były bezcenne właściwości zup. Zgodnie z Ajurwedą-Agni, zupy działają jak "siła transformująca", czyli "ogień, który rozpala nasz organizm od wewnątrz", poprawiając wszystkie funkcje metaboliczne i trawienne. Kiedy spożywamy wyłącznie zimne napoje i posiłki, tłumią one tę wewnętrzną siłę. Osłabia to nasze ciało i naraża na dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia. Zimne zupy sprawdzają się na wiosnę, a gorące na późną jesień.

Podczas stosowania soupingu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Po pierwsze, detoks gorącymi zupami powinno się stosować w chłodniejszych miesiącach, kiedy organizm potrzebuje więcej ciepła. Zimno osłabia system immunologiczny, dlatego tak ważne jest odpowiednie jego rozgrzanie. Detoks z zupami najlepiej zacząć wiosną lub latem.

Ważne wskazówki

Jak każde oczyszczanie, również to wymaga ostrożności — talerz zupy powinien dostarczać minimum 120 kcal. Nie wszystkie zupy są jednakowo korzystne dla organizmu. Najlepiej unikać zup na bazie śmietany, które są kaloryczne i mogą zawierać niezdrowe tłuszcze. Jeśli decydujesz się na detoks, musisz uzbroić się w cierpliwość. Stosuj go dłużej niż przez weekend. Souping, podobnie jak inne diety oczyszczające, wymaga czasu, aby przyniósł długotrwałe efekty. Dodatkowo, aby utrzymać osiągnięte rezultaty, warto regularnie przeprowadzać detoksy. Przekonasz się, że pomoże to nie tylko utrzymać prawidłową wagę, ale także poprawi Twoje zdrowie.

Jeśli dopiero zaczynasz oczyszczanie, pamiętaj o odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Jeśli to możliwe, zafunduj sobie krótką drzemkę w ciągu dnia, aby skutecznie zwalczać ataki głodu. Nie rozpoczynaj oczyszczania na siłę. Obserwuj swoje ciało, aby zrozumieć, jakie sygnały wysyła.

Jeśli już zdecydowałeś się na detoks, wprowadzaj zmiany stopniowo. Na początek zwiększ spożycie warzyw. Następnie wprowadź do diety chociaż jedną porcję zupy dziennie. Po dwóch tygodniach zacznij odżywiać się wyłącznie zupami.

Pyszne przepisy dla zdrowia i urody

Najlepiej gotować zupy samodzielnie w domu. Jeśli brakuje Ci czasu, możesz skorzystać z usług firm oferujących dietetyczny catering, ale pamiętaj, że przygotowanie własnych zup jest znacznie tańsze i nie tak pracochłonne, jak się wydaje.

Minestrone - sekret młodości

Śródziemnomorska zupa jarzynowa doskonale oczyszcza wątrobę. Włosi uważają ją za eliksir młodości i długowieczności, dlatego koniecznie włącz ją do swojego detoksu.

Składniki:

  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 cebula, posiekana
  • 2 ząbki czosnku, posiekane
  • 2 marchewki, pokrojone w kostkę
  • 2 łodygi selera, pokrojone w kostkę
  • 1 papryka czerwona, pokrojona w kostkę
  • 1 ziemniak, pokrojony w kostkę
  • 1 puszka krojonych pomidorów (400g)
  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 1 puszka czerwonej fasoli (400g), odcedzona i opłukana
  • 1 puszka groszku (200g), odcedzony i opłukany
  • 1 łyżka suszonego oregano
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • sól i pieprz do smaku
  • garść ugotowanego makaronu (opcjonalnie)
  • świeża natka pietruszki do posypania

Przygotowanie:

  1. W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek, smaż około 2-3 minut, aż będą miękkie i lekko zrumienione.

  2. Dodaj pokrojoną marchew, seler, paprykę i ziemniaka. Gotuj przez kolejne 5-7 minut, często mieszając, aż warzywa zmiękną nieco.

  3. Dodaj krojone pomidory wraz z sokiem z puszki do garnka. Wlej bulion warzywny. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 15-20 minut, aż warzywa staną się miękkie.

  4. Dodaj odcedzoną i opłukaną czerwoną fasolę oraz groszek. Posyp całość suszonym oregano i tymiankiem. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Gotuj jeszcze przez kilka minut, aby wszystkie smaki się połączyły.

  5. Jeśli chcesz dodać makaron, teraz jest odpowiedni moment. Dodaj ugotowany makaron do zupy i gotuj przez kolejne 5 minut.

  6. Przed podaniem posyp zupę posiekaną świeżą natką pietruszki.

Smacznego!