Pierwsza konsultacja dietetyczna - jak wygląda oraz jak się do niej dobrze przygotować?

Otyłość oraz inne choroby dietozależne są powszechnymi problemami, z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo. Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystamy z konsultacji dietetycznych, a liczba miejsc oferujących tego typu porady nieustannie wzrasta. Jak wygląda pierwsza konsultacja u dietetyka oraz jak się do niej przygotować? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z warszawskiego centrum medycznego Vita Nutrition Clinic
2021-08-22 00:00
Udostępnij
Pierwsza konsultacja dietetyczna - jak wygląda oraz jak się do niej dobrze przygotować?

Jakie kroki wykonać przed wizytą?

Warto podkreślić, że zadowolenie z wizyty nie zależy tylko od specjalisty, ale przede wszystkim od współpracy pomiędzy dietetykiem a pacjentem. Aby dietetyk już podczas pierwszego spotkania mógł przygotować żywieniowy plan działania, należy udać się do niego z wynikami morfologii rozszerzonej o poziom glukozy i lipidogram. Jeśli towarzyszą nam inne przewlekłe schorzenia, np. zaburzenia tarczycy, to ważne jest aby mieć przy sobie również wyniki badań związanych z naszą dolegliwością.

Aby pomiary ciała wykonane podczas pierwszej wizyty były jak najbardziej miarodajne, należy powstrzymać się od jedzenia i picia na 2-3 godziny od wizyty. To proste wyrzeczenie sprawi, że będziemy mogli mierzyć nasze sukcesy z większą dokładnością.

Jak wygląda konsultacja?

Na pierwszą wizytę u dietetyka składa się szczegółowy wywiad z pacjentem, który często trwa od 40 minut do nawet godziny. Specjalista zadaje pytania o nawyki żywieniowe, styl życia, uprawiane sporty, hobby, a nawet o nawyki związane ze snem. Te wszystkie informacje, wraz z przedstawionymi wynikami badań mają za zadanie stworzyć jak najdokładniejszy obraz problemów żywieniowych pacjenta oraz ich źródeł. Następnie, na podstawie analizy wyników badań oraz wywiadu ustalane są cele, które pacjent chce osiągnąć. Dzięki uzyskanym podczas spotkania informacjom specjalista jest również w stanie określić ewentualne zapotrzebowanie na suplementację.
Ważnym elementem konsultacji jest oczywiście zebranie pomiarów ciała. Tutaj mamy dostępną całą paletę pomiarów - od najbardziej podstawowych, takich jak masa ciała oraz jego obwody i BMI, do bardziej precyzyjnych analiz, takich jak pomiar zawartości tkanki tłuszczowej, wody czy masy mięśniowej, a w końcu określenie wieku metabolicznego osoby.

Zdaniem Marcina Kopra, właściciela centrum medycznego Vita Nutrition Clinic bardzo ważna jest profilaktyka. Jak mówi „Najważniejsze jest, aby z pierwszą wizytą u dietetyka nie zwlekać zbyt długo. Nasze ciało często daje nam sygnały tego, że potrzebuje innej, lepszej diety, dlatego w przypadku wahań wagi czy zmęczenia warto wykonać podstawowe badania i oddać się pod opiekę specjalisty z dziedziny żywienia. Niekiedy, już małe zmiany w odżywianiu lub dodanie spersonalizowanej suplementacji potrafią poprawić nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Warto jednak aby takie działania były podejmowane po uprzedniej konsultacji dietetycznej.